• Nano Ruzhin: Gruevski nën presion të madh; Osman Kadriu: VMRO nuk do të ketë rezultat për qeveri të re

  12 Janar, 2017
  gruevskiNjëzet ditët të cilat i kanë në dispozicion partitë politike për krijimin e qeverisë së re do të jenë përplot me parashikime në heshtje, strategji dhe taktizime, vlerëson profesori universitar, Nano Ruzhin.
  Sipas tij, vetë liderët e VMRO-DPMNE-së dhe BDI-së ndodhen në presion serioz, madje edhe nga vetë anëtarësia e tyre se në ç’drejtim duhet të shkojnë.
  “Në këto çaste mendoj ...
 • Çfarë po `ngatërrojnë` serbët në Bosnjë? Gjermanët: Nëse krijohet Serbia e madhe, s’mund të ndalojmë Shqipërinë e madhe

  11 Janar, 2017

  shqiperia_etnikeNë Bosnjë dhe Hercegovinë serbët dëshirojnë të përfundojnë bashkëqeverisjen me myslimanët  dhe kroatët. Një rrezik për Ballkanin, shkruan analisti Stefen Honig për median gjermane volksstimme.de. Nuk është më tabu, se kufijtë e Europës mund të ndryshojnë në të ardhmen.

  Rusia e Vladimir Putinit tregon fakte për pushtimin e Krimesë, presidenti turk Rexhep Taip Erdogan, flet për Turqinë e madhe dhe ...

 • Shqipëria e Etnike, zgjidhje për Ballkanin

  11 Janar, 2017

  timothy-lessTimothy Less, ish sekretar i ambasadës së Mbretërisë së Bashkuar në Shkup, përsëri ka dalë me tezën e tij se zgjidhja më e qëndrueshme në Ballkan është krijimi i Shqipërisë së Madhe, Serbisë së Madhe dhe Kroacisë së Madhe.

  Less propozon që të ndryshohen kufijtë e Ballkanit, ndërkaq rolin kryesor në këtë drejtim duhet ta ketë SHBA-ja. Ai konsideron se ...

 • Maqedoni: Presidenti mandaton Gruevskin për krijimin e qeverisë

  9 Janar, 2017

  Kryetari i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski u mandatua nga presidenti Nikolla Ivanov për formimin e qeverisë së re. Presidenti shfrytëzoi kështu afatin e fundit sipas Kushtetutës për dorëzimin e mandatit.

  parlamenti-rmKryetari i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski ka afat 20 ditë që t’i propozojë Parlamentit programin dhe përbërjen e qeverisë së re. Qeveria zgjidhet me shumicë të votave nga numri i përgjitshhëm i ...

 • Fillon loja, Zaev në selinë e Lëvizjes BESA

  6 Janar, 2017

  zaevPartitë politike në Maqedoni kanë filluar bisedimet rreth matematikave për themelimin e qeverisë së ardhshme.

  Agjencia e lajmeve INA mëson se, lideri i LSDM-së sot është takuar me kreun e Lëvizjes BESA në selinë e saj në Shkup.

  Pas takimit, Zaev ka deklaruar se është normale që partitë politike të takohen në këtë periudhë para formimit të qeverisë.

  “Është normale që në ...

 • Ja kush qëndron financiarisht pas Lëvizjes BESA në Maqedoni (Dokumente/Foto)

  4 Janar, 2017

  besaSi financohet Lëvizja BESA e Maqedonisë? Kush e financoi fushatën parazgjedhore, selinë luksoze ku është vendosur partia, themelimin e mediave që mbështesin partinë dhe shpenzime të tjera, që për një subjekt të ri politik janë të paarritshme? Është ky një sekret publik që sot e tutje do të mbështetet edhe me prova.

  Lëvizja BESA është akuzuar nga subjekte politike dhe ...

 • Maqedoni: Cilat parti do të formojnë qeverinë?

  4 Janar, 2017

  Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov deri më 9 janar në përputhje me Kushtetutën, duhet të mandatojë partinë me më shumë deputetë për formimin e qeverisë.

  zgjedhjet-mkEdhe pse kanë kaluar katër ditë nga verifikimi i mandateve të deputetëve të rinj në Parlament, nga partitë politike ende nuk ka sinjale për ndonjë marrëveshje, apo për sigurimin e shumicës së nevojshme për formimin ...

 • Mërgimtarët në Maqedoni kanë dërguar 132 milionë euro për 9 muaj

  3 Janar, 2017

  euro_500Gjithsejt 132 milionë euro kanë ardhur nga punonjësit të cilët fitojnë jasht Maqedonisë në nëntë muajt e para të vitit të kaluar. Vetëm në shtator, gjithsejt si transfere janë dërguar 17,5 milionë euro. Shuma e të dhenave në atë muaj është më e madhja në vitin e kaluar nesë bëjm krahasim në muaj, tregojnë të dhënat e fundit të ...

 • DERI MË 7 JANAR, TË RATIFIKOHET MARRËVESHJA

  3 Janar, 2017

  ramaMë së voni deri më 7 janar partitë shqiptarë duhet të ratifikojnë platformën e përbashkët, ndërsa më pas kryetari i BDI-së Ali Ahmeti pritet të ftoj takimin e radhës me liderët shqiptarë.

  Zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani, për Alsat-M ftoi edhe Partinë Demokratike Shqiptare që t’i bashkëngjitet tryezës së përbashkët. “Mendoj se sipas marrëveshjes së arritur deri më 7 janar ...

 • Ekskluzive: Deklarata parasheh zbardhje të “Kumanovës”, “Monstrës”, “Sopotit” dhe “Brodecit”

  31 Dhjetor, 2016

  ramaDraft Deklarata e darkorduar mes liderëve të partive politike shqiptare te kryeministri Edi Rama parashikon zbardhjen e disa rasteve për të cilat në opinion vite të tëra janë ngritur…

  Draft Deklarata e darkorduar mes liderëve të partive politike shqiptare te kryeministri Edi Rama parashikon zbardhjen e disa rasteve për të cilat në opinion vite të tëra janë ngritur dyshime se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"