• Tejkaloni krizën dhe ecni para – porosit Uashingtoni Shkupin

  13 Korrik, 2015

  Viktorija Nuland, porosit autoritetet e Shkupit për zgjedhjen e menjëhershme të krizës së thellë politike, e cila po mbretëron prej disa muajsh në Maqedoni.

  Viktoria Nuland

  “Kriza politike e rëndoi punën e liderëve politikö këtu dhe ajo menjëherë duhet që të zgjidhet. SHBA është e kënaqur nga bashkëpunimi me BE-në, konkretisht me bashkëpunimin që kanë ambasadori Bejli dhe eurokomisari Han për ...

 • Hahn alarmon: Maqedonia edhe me krizë ekonomike

  8 Korrik, 2015

  hahnEurokomisioneri për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn ka shprehur shqetësime lidhur me rrezikimin e negociatave në Maqedoni.

  “Unë jam i shqetësuar, po humbisni kohën. Interesat e shtetit janë mbi ato personale. Në demokraci patjetër duhet të keni kompromis”, deklaroi eurokomisioneri Hahn në intervistën për Evropën e Lirë.

  Ai tha se liderët politik duhet të marrin përgjegjësinë për të ardhmen dhe ...

 • Zaev do të publikoj qëndrimin për dialogun

  8 Korrik, 2015

  zaevKreu i opozitës Zoran Zaev në çdo moment pritet të kumtoj qëndrimin e tij të fundit për krizën politike.

  Zaev dje i kishte dhënë Gruevskit një ditë afat për të caktuar takimin e ri të liderëve të partive politike, por kryeministri Gruevski nuk i është përgjigjur ultimatumit të opozitës. Ai thotë se nuk do të kumtoj asgjë deri sa të ...

 • ‘Monstra’, avokati fajëson Gjykatën e Apelit për dështimin e seancës

  7 Korrik, 2015

  monstraInstitucionet ia hedhin njëra tjetrës përgjegjësinë, lidhur me shtyrjen e seancës së djeshme të Gjykatës së Apelit për rastin “Monstra”. Avokati Naser Raufi fajëson thjesht Gjykatën e Apelit. Ai thotë se burgu mund të sjellë në sallë të akuzuarit vetëm kur kjo i kërkohet nga gjykatat e vendit. Ai aludon se Gjykata nuk kishte dërguar fare kërkesë për sjelljen ...

 • AI: Refugjatët në Ballkan – të rrahur nga policia, të harruar nga Evropa

  7 Korrik, 2015

  Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, Amnesty International, vë në pah keqtrajtimin e refugjatëve e migruesve në Ballkan dhe kritikon politikat e strehimit në BE

  AIMijëra refugjatë, strehimkërkues dhe migrues, përfshirë fëmijë, që po marrin rrugën e rrezikshme nëpër Ballkan, po pësojnë dhunë dhe zhvatje nga autoritetet dhe bandat kriminale dhe janë braktisur turpshëm nga ...

 • Nuk do të ketë marrëveshje mes Gruevskit dhe Zaevit, në pritje të Nuland-it

  6 Korrik, 2015

  nikola zaev

  Një pjesë e mediave maqedonase opozitare theksojnë sot se nuk do të ketë marrëveshje midis kryeministrit Nikola Gruevski dhe liderit të opozitës maqedonase, Zoran Zaev për kapërcimin e krizës politike.

  Gruevski nuk po pranon kërkesën kryesore të opozitës që të braktisë postin e kryeministrit 6 muaj para caktimit të zgjedhjeve të parakohshme. Shpresë për tejkalimin e krizës dhe arritjen ...

 • Gruevski ja ofron Zaevit ministrinë e brendshme dhe socialen

  4 Korrik, 2015

  gruevski_zaevBurime diplomatike thonë se partia në pushtet ia ka ofruar LSDM-së dy poste ministrore- MPB-në dhe sipas të gjitha gjasave ministrinë për punë dhe politikë sociale. Mundet që Gruevski të pajtohet t’i japë opozitës edhe një post ministror në qeverinë kalimtare, por nuk ka dashur të dëgjojë të tërhiqet nga posti i kryeministrit në shtator, siç insiston opozita.

  Libertas shkruan se BDI ...

 • Eliot Engel takime në Maqedoni, kërkon nga palët që të tejkalojnë krizën e të gjejnë zgjidhje

  3 Korrik, 2015

  E EngelKongresmeni amerikan Eliot Engel, është optimist se kriza politike në Maqedoni të tejkalohet së shpejti.

  Pas takimit me kryeministrin Nikola Gruevski dhe krerët e partive kryesore në Shkup, ai tha se thellimi i mëtejmë i krizës do ta të vështirësonte zgjidhjen e problemeve me të cilat ballafaqohet vendi.

  “Unë jam gjithnjë optimist. Gjithmonë kam qenë ...

 • Policia në Maqedoni ende në gatishmëri të lartë

  3 Korrik, 2015

  autoblind mkMinistria e Punëve të Brendshme në Maqedoni ende mban në fuqi masat e nivelit të lartë të gatishmërisë, pas ngjarjes së Kumanovës.

  MPB ka theksuar se masat e sigurisë vlejnë në gjithë vendin, ku policia është në gatishmëri të përballet me çdo sfidë të sigurisë.

  “Udhëzime dhe paralajmërime për aksione të mundshme hakmarrëse lidhur me aksionin policor në Kumanovë më ...

 • Engel takon liderët shqiptarë Ahmeti dhe Thaçi

  3 Korrik, 2015

  E EngelLideri i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti sot do të takohet me kongresmenin Eliot Engel dhe ambasadorin e SHBA-së në Shkup, Xhes Bejli.

  Kongresmeni amerikan, Elliot Engel dhe ambasadori i SHBA-së në Shkup, Xhes Bejli, pritet gjithashtu të realizojë një takim të veçantë edhe me kryetarin e Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi.

  Pritet që në këto takime me delegacionin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"