• Heshtje parazgjedhore në Maqedoni

  10 Dhjetor, 2016

  shkupiSot në Maqedoni është heshtje parazgjedhore. Nesër mbahen zgjedhjet e parakohëshme parlamentare, për çka dy herë me radhë pati dështuar data e mbajtjes së tyre, gjatë vitit, për shkak të mosmarrëveshjeve ndërmjet katër partive më të mëdha në vend. Rrjedha e këtyre zgjedhjeve do të diktojë rrugën e Maqedonisë drejt integrimeve. Vëzhguesit vendas, ndërkohë, njoftojnë për shkelje në disa ...

 • Hy në fuqi heshtja zgjedhore, të dielën votimet për zgjedhjet e parakohshme parlamentare

  10 Dhjetor, 2016

  zgjedhje-rmNë mesnatë përfundoi fushata zgjedhore 20 ditëshe dhe se hyn në fuqi heshtja zgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni.

  Të shtunën apo më 10 dhjetor do të votojë diaspora, të sëmurët, të burgosurit dhe personat nën arrest.

  Në zgjedhje marrin pjesë 11 subjekte politike: 6 parti dhe 5 koalicione me 58 lista për deputetë me 1092 ...

 • IRI: Votuesit e pa përcaktuar do të jenë vendimtar për atë se kush do jetë fitues më 11 dhjetor

  8 Dhjetor, 2016

  iriDerisa anketat tregojnë fitore për VMRO-DPMNE dhe BDI, pesimizmi i gjerë dhe përqindja e madhe e votuesve të pa përcaktuar të cilën e tregojnë hulumtimet, mund të zvogëlohet udhëheqja e koalicionit dhe potencialisht t’i rrënojë marrëdhëniet e tyre, thuhet në monitoringun parazgjedhor të Institutit ndërkombëtar republikan (IRI),

  Më 11 dhjetor, votuesit në Republikën e Maqedonisë do të dalin në vend ...

 • PISA: Maqedonia në vendin e 67 prej 72 shteteve

  7 Dhjetor, 2016

  pisaProgrami për vlerësimin ndërkombëtar të nxënësve, i njohur me shkurtesën “PISA”, ka radhitur Maqedoninë në vendin e 67 prej gjithsejtë 72 shteteve, të cilat i janë nënshtruar këtij vlerësimi.

  “PISA”, studimi më i madh ndërkombëtar në botë për arsim ka bërë vlerësimin për njohuritë e nxënësve 15-vjeçarë në lexim, matematikë dhe shkencë.

  Banorët e Maqedonisë gjenden në 5 vendet e fundit ...

 • Si DioGuardi detektoi para Kongresit Amerikan Qeverinë e korruptuar VMRO-BDI

  5 Dhjetor, 2016

  dioguardiIsh-kongresmeni shqiptaro- amerikan, Joseph DioGuardi në raportimin e tij të fundit në Kongres për situatën në Ballkan, përfshirë edhe Maqedoninë, kishte shprehur shqetësim për implikimin në korrupsion të Qeverisë së VMRO-DPMNE dhe partisë shqiptare BDI.

  Sipas tij, dëshpërimi i shqiptarëve të Maqedonisë me korrupsionin e qeverisë Gruevski, tu’ përfshi edhe bashkëpunimin e partisë së Ali Ahmetit është një bombë që mundet ...

 • DioGuardi: Maqedonia është një shtet aparteidi në mes të Evropës, Federalizimi opsion

  2 Dhjetor, 2016

  dioguardiKryetari i Lidhjes Shqiptaro-Amerikane, ish –Kongresmeni Joseph Dioguardi, në dëshminë e tij të fundit para Komitetit të Kongresit për Punë të Jashtme në Washington kishte përmendur opsionin e federalizimit për Maqedoninë.

  Ja thekset e tij nga fjalimi në Kongres:

  Për Maqedoninë: Shqiptarët përfundimisht duhet të trajtohen si një partner i barabartë në një shtet i cili nuk ka asnjë etni me ...

 • Daniel Server: Nuk do kisha votuar për politikanë të akuzuar..

  1 Dhjetor, 2016

  daniel-serverIsh-diplomati amerikan dhe njohës i mirë i politikës ballkanike, Daniel Server, në një prononcim për gazetaren Biljana Sekullovska ka deklaruar se si votues nuk do të kishte votuar për asnjë politikan të ndodhur nën akuzë.

  “Kur isha diplomat isha i detyruar të mbaj kontakte me politikanë nën akuzë sepse çdo person është i pafajshëm përderisa nuk është i dënuar me ...

 • Vali trondit gjykatën: Un jam shqiptar, mi hiqni prangat dhe ma sillni policin më të mirë maqedonas, t’ja tregoj qejfin!

  30 Nentor, 2016

  valiPolicia maqedonase të martën ka përdorë dhunë edhe ndaj Val Zekajt nga Grupi i Kumanovës, njofton për Gazetën Lajm, avokati i tij Mefail Asllani. Asllani thotë se dhuna është ushtruar edhe gjatë sjelljes në gjykatë edhe gjatë kthimit në burgun e Shutkës. Shkaku për ushtrimin e dhunës sa është banal, aq edhe qesharak, vetëm për shkak se Val Zekaj ...

 • Mjeku: Në Maqedoni jetojnë afro 40% shqiptar; Mulaj: BE nuk ka bërë ndonjë presion për regjitrimin real të popullisë në Maqedoni

  29 Nentor, 2016

  Qeveria e Maqedonisë ende vazhdon të hesht dhe mos të ndërmarrë asnjë iniciativë për organizimin e regjistrimit të popullsisë. Edhe pse faktori ndërkombëtar një gjë të tillë e ka kërkuar vazhdimisht, pasi që Maqedonia mbetet vendi i vetëm në rajon pa regjistrim.

  Madje është vet kryeministri Nikola Gruevski, ai që pati thënë se do të ndryshohet koncpeti për realizimin e këtij operacioni, pasi që sipas tij në regjistrimin e vitit 2011 ...

 • Tirana dhe Prishtina notë proteste Shkupit, kërkohet zbardhja e aktit vandal ndaj Shtëpisë së Alfabetit

  24 Nentor, 2016

  manastiri-germatAmbasada e Republikës së Shqipërisë dhe ajo e Kosovës në Shkup, nëpërmjet një reagimi, notë proteste drejtuar Ministrisë së Punëve të Jashtme të Maqedonisë, kanë kërkuar ndërmarrjen e masave adekuate për kapjen e huliganëve maqedonas, të cilët të martën kishin thyer xhamat e shtëpisë së Alfabetit në Manastir, ndërsa me grafite të shumta kishin kërkuar “vrasjen e shqiptarëve”.

  “Ju lutemi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"