• Basha: Qëndrimi i Ivanov, akt diskriminimi etnik

  1 Mars, 2017

  BashaKreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar për situatën e fundit politike në Maqedoni, ku presidenti Ivanov refuzoi të mandatojë krijimin e qeverisë nga ana e Zoran Zaev.

  “Përcolla me shqetësim qëndrimet e Ivanovit, për mosmandatimin e qeverisë së re dhe mund të them se ky qëndrim është një akt diskriminimi etnik”, u shpreh ...

 • Zaevit nuk i jepet mandati, Ivanov akuzohet për grusht-shtet

  1 Mars, 2017

  IvanovPresidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ka refuzuar të mandatojë për kryeministër, liderin e Lidhjes Social-Demokrate, Zoran Zaev. Në një paraqitje të jashtëzakonshme, Presidenti Ivanov tha sa se shkas për këtë vendim është platforma e partive politike e arritur sipas tij në “shtetin fqinj”, me të cilën sipas tij rrënohet karakteri unitar të shtetit të Maqedonisë.

  “Derisa të jem President i ...

 • Zaev: Presidenti Ivanov po zhyt vendin në krizë

  1 Mars, 2017

  ZaevUdhëheqësi i Partisë Social-Demokrate – LSDM – Zoran Zaev e akuzoi të mërkurën në mbrëmje Presidentin Gjorgje Ivanov se po bën grusht shteti dhe po e fut vendin në një krizë më të thellë, pasi ai refuzoi t’i japë mandatin për themelimin e qeverisë.

  Ivanov nuk e respekton vullnetin e qytetarëve dhe ligjvënësve dhe po pengon transferimin ligjor dhe legjitim ...

 • SHBA thirrje Maqedonisë të krijojë pa vonesë qeverinë

  28 Shkurt, 2017

  State departamentShtetet e Bashkuara u bënë thirrje të martën udhëheqësve të Maqedonisë të formojnë pa humbur kohë qeverinë e re të dalë nga zgjedhjet e 11 dhjetorit.

  Qeveria e re, shprehet përmes një deklarate zëdhënësi në detyrë i Departamentit të Shtetit, Mark Toner, do të ndihmojë për t’i dhënë fund krizës politike, që ka dëmtuar rëndë përparimet ekonomike dhe demokratike ...

 • Prokuroria e Posaçme në Maqedoni zgjeron hetimet

  28 Shkurt, 2017

  Prokuroria e posacmeProkuroria e Posaçme e Maqedonisë ka zgjeruar hetimet mbi rastin e njohur si “Titanik” ku akuzohen ish-zyrtarë të lartë qeveritarë për manipulime zgjedhore.

  Prokurorja e Posaçme, Katica Janeva u tha të martën mjeteve të informimit se 17 persona janë të dyshuar, disa prej të cilëve ngarkohen me vepra të reja penale. Ajo nuk bëri të ditur identitetin e ...

 • Zaev dorëzon firmat e deputetëve për të marrë mandatin për qeverisje

  28 Shkurt, 2017

  zaevKryetari i Lidhjes Social Demokrate Zoran Zaev ia dorëzoi të hënën presidentit Gjorgje Ivanov 67 nënshkrimet e deputetëve të partisë së tij, të Bashkimit Demokratik për Integrim, të Lëvizjes Besa dhe Aleancës për shqiptarët, si garanci e krijimit të shumicës parlamentare për marrjen e mandatit për formimin e qeverisë së re të Maqedonisë.

  Zoti Zaev e quajti ditën e sotme ...

 • David Phillips: Kujdes nga ndihmat turke

  24 Shkurt, 2017

  David Filips, drejtor i Institutit për Paqe në Universitetin Kolumbia të SHBA, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se drejtuesit politikë të vendeve të Ballkanit perëndimor duhet të kenë kujdes nga angazhimet e Turqisë dhe vendeve të Gjirit (Persik), sepse ato, sipas tij, ndikojnë në rritjen e ekstremizmit të dhunshëm. Ai thotë se komuniteti ndërkombëtar duhet të ndihmojë zhvillimin ekonomik dhe arsimin në këtë pjesë të Ballkanit, si ...

 • Filips godet BESËN, thotë se nuk është parti shqiptare

  24 Shkurt, 2017
  Prof FilipsDy shtetet e Ballkani që janë më të rrezikuara nga ekstremizmi i jashtëm janë Maqedonia dhe Kosova. Ky konkluzion doli nga një debat të mbajtur në Shkup, ku u tha se Ballkani Perendimor është burim kryesor i personave që luftojnë në Irak dhe Siri. Në këtë debat Profesori Universitar Dejvid Filips tha se kriza politike që është ...
 • Maqedoni: Intensifikohen bisedimet për formimin e qeverisë

  23 Shkurt, 2017

  zaev ametiJanë intensifikuar takimet e BDI-së dhe LSDM-së, për të harmonizuar qëndrimet nga platforma e përbashkët të partive shqiptare BDI, BESA dhe Aleanca për Shqiptarë. Ky është parakusht për marrëveshje me LSDM për koalicion.

  BDI dhe LSDM shprehen optimiste lidhur me arritjen e marrëveshjes për formimin e Qeverisë së re. Përdorimi zyrtar i gjuhës shqipe, por edhe çështjeve tjera që ...

 • Maqedoni, takohen Zaev dhe Ahmeti: “Janë kapërcyer disa dallime”

  22 Shkurt, 2017


  Zaev AhmetiLidhja Social Demokrate ka shtuar komunikimet me partitë shqiptare, në përpjekje të arritjes së një marrvëveshjeje për formimin e kabinetit qeveritar, ndërsa çështja e gjuhës shqipe vazhdon të mbizotërojë në këto bisedime.

  Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev ishte të marten në mbrëmje në selinë e Bashkimit Demokratik për Integrim në Tetovë për të biseduar me zotin Ali ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"