• KE kërkon zgjedhje të besueshme në Maqedoni

  10 Nentor, 2016

  zgjedhje-mkNjohësit e çështjeve politike thonë se Maqedonia do të arrijë ta ruajë statusin e rekomandimit për hapjen e negociatave me BE-në vetëm nëse me seriozitet u qaset sugjerimeve që janë theksuar në Raportin e fundit të Progresit për Maqedoninë.

  Në mesin e këtyre rekomandimeve janë realizmi me përpikmëri i marrëveshjes politike, të njohur si marrëveshja e Pëzhinos, pastaj

 • BE – Maqedoni: Raport i kushtëzuar

  9 Nentor, 2016

  komisoneri-evropian-johannes-hahn-mKomisioni Evropian edhe sivjet përsëriti rekomandimin e kushtëzuar për anëtarësimin e Maqedonisë në BE. Komisari për zgjerimin, Johannes Hahn, tha se Maqedonia duhet të plotësojë kushtet e Marrëveshjes së Përzhinës.

  “Nuk kemi dalë nga kriza e politikës së brendshme, pavarësisht hapave të mira  kohët e fundit. Liderët tani kanë mundësi që ta tejkalojnë krizën dhe t’i adresojnë problemet sistematike. Duhet ...

 • Ambasadori i Hollandës përgëzon Eco Guerillën

  8 Nentor, 2016

  ecoAmbasadori i Mbretërisë së Hollandës në Maqedoni, Shkëlqesia e Tij z. Wouter Plomp sot realizoi një vizitë në zyrat e organizatës Eco Guerilla në Tetovë për të përgëzuar aktivistët e mjedisit për suksesin e arritur me rastin Jugohrom.

  1. Plomp poashtu shfaqi interesim për problemet tjera të shumta që qytetarët e Tetovës kanë në lidhje me ndotjen e ajrit, ujit dhe ...
  2. Tre parti, 2 koalicione + LSDM pas votës shqiptare

   7 Nentor, 2016

   zaev-so-siptariTre parti dhe dy koalicione në bllokun shqiptar do të garojnë në zgjedhjet e dhjetorit.

   BDI, PDSH, Koalicioni LR-PDSH-Uniteti-RDK, BESA-RDK, PPD, këto janë partitë dhe koalicionet që do të dalin në zgjedhjet e 11 dhjetorit, informon INA.

   Kjo përbërje pritet të parcializojë votën shqiptare dhe të digjen shumë vota, ashtu që pritet të ketë rënie të numrit të  deputetëve shqiptarë.

   Gazeta “Dnevnik” ...

  3. Kirby: SHBA-të mbështetin tentimet për zgjidhjen e çështjes së emrit të Maqedonisë

   3 Nentor, 2016

   john-kirby-usaZëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-ve, John Kirby, ka deklaruar se SHBA-të e mbështetin Maqedoninë dhe Greqinë në tentimet për të zgjidhur çështjen e emrit, në kuadër të Kombeve të Bashkuara.

   Ai nuk është përgjigjur për mundësinë e ndikimit të porosisë së internetit, ku një këshillëtarë i Hillary Clinton-it, e ka përdorur akronimin IRJM për Maqedoninë.

   Përndryshe, në dokumentet e ...

  4. Kombinati ”Jugohrom” ndërpret punën

   2 Nentor, 2016

   jugokromiKombinati metalurgjik ”Jugohrom” ka vendosur ta respektojë vendimin e Inspektoriatit të Mjedisit, që kërkon ndërprerjen e punës së këtij kombinati, për shkak të mosrespektimit të obligimeve rreth parandalimit të ndotjes së ajrit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

   Në njoftimin zyrtar të këtij kombinati thuhet se ”Me këtë shkresë, u njoftojm se JUGOHROM ALZAR dooel, f. Jegunovcë, do ta respektojë Vendimin për ndalimin ...

  5. A DO TË MBYLLET JUGOHROMI?! INSPEKTORATI SOLLI VENDIM, QEVERIA KA FJALËN E FUNDIT

   1 Nentor, 2016

   “Është marrë vendim për ndërprerjen e punës së Jugohromit”. Këtë e konfirmoi udhëheqësi i Inspektoratit Shtetëror të Mjedisit Jetësor, Hysni Thaçi. Ai tha se ky vendim i dërgohet Qeverisë, e cila do të duhet të sjellë vendimin final për mbylljen ose jo të ndotësit më të madh në rajonin e Tetovës.

   https://youtu.be/-VJA4YUX4AY

   “Është marrë vendim për ndërprerjen e punës, gjegjësisht aktiviteteve të cilat i zhvillon ndërmarrja Jugohrom në Jegunovcë. Procesi i shkyçjes ...

  6. EcoGuerilla denoncon mashtrimet e Qeverisë për mosparandalimin e ndotjes masive mbi Tetovë

   31 Tetor, 2016

   Lëvizja qytetare EcoGuerilla përmes një videomateriale denoncon mashtrimet e Qeverisë për mosparandalimin e ndotjes masive mbi Tetovë, nga ndotësi kryesor EcoGuerilla.

   https://youtu.be/-VJA4YUX4AY

  7. Rinia dhe mjekët ikin nga Maqedonia

   27 Tetor, 2016

   kufiriSipas të dhënave të fundit të Agjencisë për punësim në Tetovë, gjithsej ka mbi 13 mijë të papunë dhe qyteti i Tetovës është i dyti pas Shkupit për numër më të madh të popullatës së papunësuar. Në këtë numër dominon mosha nga 15 deri në 29 vjeçare.

   Të rinj gjithnjë e më shumë largohen nga vendi për në shtetet e ...

  8. Shkup: Fillon punë Universiteti “Nënë Tereza”

   27 Tetor, 2016

   polozhaniSot në Shkup filloi punë universiteti i ri shtetëror “Nëna Terezë”. Universiteti ende nuk ka objektin e vet dhe mësimet do të mbahen në universitetin e Evropës juglindore deri sa të ndërtohet një ndërtesë e re. Nga ana tjetër, ka pasur mjaft kritika ndaj universitetit të ri për shkak të dyshimeve për lidhje të afërta partiake të kuadrit të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"