• “Skopje City Mall” shitet për 92 milionë euro

  26 Tetor, 2016

  shkupiKompania investuese shqiptare Balfin Group ia ka shitur qendrën më të madhe tregtare në Maqedoni “Skopje City Mall” kompanisë britanike Hystead Limited për 92 milionë euro, shkruajnë mediat maqedone.

  Sipas protalit faktor.mk blerja e “Skopje City Mall” është e fundit në vargun e blerjes së qendrave tregtare që i ka realizuar Hystead që prej fillimit të vitit.

  “Është pjesë e strategjisë ...

 • Po zbrazen vendbanimet shqiptare, përgjysmohet numri i nxënësve në Dibër!

  26 Tetor, 2016

  shkollaNë shkollën e vetme të mesme në Dibër vazhdon rënia e numrit të nxënësve. Edhe këtë vit, kapaciteti pranues është plotësuar përgjysëm, kjo si pasojë e migrimit.

  Nga 340 vendet e lira, vetëm 169 janë plotësuar, pra janë formuar vetëm 8 paralele nga 11 të parashikuarat. Nëse para pes vitesh në Dibër kishte 950 nxënës të shkollës së mesme, tani ...

 • Paralelizmi në institucione, rrezikon stabilitetin e Maqedonisë

  22 Tetor, 2016

  qeveria-e-rmPërplasjet mes Prokurorisë Speciale dhe strukturave të caktuara të Ministrisë së Punëve të Brendshme kanë nxjerr si asnjëherë më parë në shesh funksionimin e strukturave paralele në institucione, në disa prej të cilave në poste udhëheqëse janë përfaqësues të opozitës në bazë të marrëveshjes politike.

  Kjo në veçanti ka ardhur në shprehje në Ministrinë e Brendshme që drejtohet nga Oliver ...

 • Hetuesit e Prokurorisë Speciale ende në DSK, nuk ka bashkëpunim

  20 Tetor, 2016

  katica-janevaEkipi i Prokurorisë Speciale po vazhdon të qëndrojë në Drejtorinë e Sigurimit dhe Kundërzbulimit për të tërhequr dokumentacione dhe dëshmi lidhur me ate se kush ka kryer përgjimet. Prokurorja Speciale, Katica Janeva në konferencën e mbajtur me gazetarët në ora 01.00 pasmesnate theksoi se punët kanë ngecur dhe se nuk ka bashkëpunim nga DSK, edhe pse për këtë ...

 • Jutarnji: Ndarje mes maqedonasve dhe shqiptarëve, Moska pas Gruevskit

  20 Tetor, 2016

  putin1Gazeta e njohur kroate “Jutarnji List” përmes një analize thekson ndikimin e theksuar rus në Maqedoni dhe tentimin për destabilizimin e tij, transmeton INA.

  Në analizë shkruan se ky shtet që edhe më tej është pa emër për shkak të kontestit me Greqinë, praktikisht tanimë disa muaj nuk po funksionon.

  “Zgjedhjet e parakohshme do të mbahen më 11 ...

 • Prokuroria Speciale heton Drejtorinë për Siguri dhe Kundërzbulim

  20 Tetor, 2016

  shkupiProkuroria Speciale Publike e Maqedonisë, gjatë të enjtes, ka prezantuar dy raste të reja rreth hetimeve për keqpërdorimin e detyrës zyrtare nga ana e funksionarëve të lartë të dikasterit të kulturës si dhe ish-zyrtarë nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve.

  Hetimi i këtyre rasteve është koduar si “Toplik” dhe “Tenderët”.

  Prokurorja Fatime Fetai e cila është pjesë e ekipit të prokurorisë ...

 • Maqedoni, prokurorja Janeva në zyrat e DSK

  20 Tetor, 2016

  janevaNë Maqedoni, një ekip i Prokurorisë së Posaçme e kaloi natën në zyrat e Drejtorisë për Zbulim dhe Kundërzbulim (DSK) në pritje të qasjes tek dokumenta që kanë të bëjnë me përgjimet në masë të bisedave telefonike.

  Të mërkuren, kryeshefja e Prokurorisë së Posaçme, Katica Janeva e cila hyri në DSK për të hetuar çështjen, tha se DSK po krijon ...

 • Prokuroria Speciale zbarkoi në Ministrinë e Kulturës, konfiskohen dokumente për “Shkupi 2014”

  19 Tetor, 2016

  euro-shkupiProkuroria Speciale Publike (PSP), me urdhër të Gjykatës, dje ka  konfiskuar dokumentacion nga Ministria e Kulturës për lëndë që ka të bëjë me “Shkupi 201”, mësonBIRN, transmeton Portalb. Sipas informata jo-zyrtare, bëhet fjalë për dokumentacion për tender me vlerë prej rreth 1 milion euro për ndërtimin e Muzeut të Luftës Maqedonase.

  Sipas marrëveshjeve të cilat janë të dokumentuara ...

 • “Qymoja” ministër, harxhime skandaloze, punësime “fantome”, hotele luksoze, dreka e darka

  19 Tetor, 2016
  abdilaqim-ademiRaporti i Revizionit   në Ministrinë së Arsimit për vitin e kaluar  ka gjetur njerëz  Fantom , harxhime joracionale, shpenzimet pa masë në  hotele, benzinë si dhe dhe restorante.Të punësuarit  kanë harxhuar për taksi  jashtë orarit të punës, nuk janë gjetur  librat e përkthyera  të literaturës profesionale,  të punësuar Fantom që qytetarëve u kanë shpenzuar rreth 200 000   euro ...
 • Sela, Ostreni dhe Memedi e nënshkruajtën marrëveshjen për koalicion në zgjedhje

  19 Tetor, 2016

  marreveshjaËshtë arritur marrëveshje mes partive opozitare LR – PDSH, UNITETI dhe RDK, për koalicion në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të parapara që të mbahen më 11 dhjetor, raporton Portalb.

  Me këtë rast, sot është krerët e partive, Ziadin Sela, Gëzim Ostreni dhe Vesel Memedi e kan nënshkruar marrrëveshjen për koalicion. Për pikat e marrëveshjes dhe platformën e koalicionit, Portalb do ua sjellë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"