• Gjyqi për Kumanovën, familjarët nuk lejohen të marrin pjesë në seancë

  9 Shkurt, 2016

  familjaret gjykimiNdërsa në Gjykatën Themelore Shkupi 1, zhvillohej procesi gjyqësor për 29 personat e akuzuar për ngjarjet e fillim- majit të kaluar në Kumanovë, familjarë të shumtë të tyre, kryesisht nga Kosova ishin mbledhur përpara Gjykatës . Megjithatë asnjëri prej tyre nuk u lejua të futej brenda. Familjarët të revoltuar, kërkuan gjykim të drejtë për të afërmit e tyre, ...

 • Nis gjykimi i të akuzuarve për rastin Lagja e Trimave

  9 Shkurt, 2016

  gjykimiNë Gjykatën Themelore Shkupi 1 sot duhet të fillojë procesi gjyqësor kundër 29 personave të akuzuar për ngjarjet në Lagjen e Trimave në Kumanovë që u zhvilluan gjatë muajit Maj të vitit të kaluar.

  Në Shkup sot mund të shihen forca të shtuara të policisë të armatosur deri në dhëmbë. Në qiellin e kryeqytetit prej orëve të para të mëngjesit ...

 • Austria kërkon ushtarë të BE në kufirin me Maqedoninë

  9 Shkurt, 2016

  Ministrja e Brendshme e Austrisë Mikl-Leitner ka sinjalizuar se do të caktohet një kuotë maksimale ditore për refugjatët. Ministri i Jashtëm, Kurz do të bindë Serbinë e Maqedoninë që kufijtë e tyre të mbrohen nga BE.

  kufiri“Pikërisht në Maqedoni, por edhe në shtete të tjera përgjatë itinerarit ballkanik ne kemi një gatishmëri të madhe për ta reduktuar vërshimin e refugjatëve, ...

 • Kosovë – Maqedoni vetëm me letërnjoftim

  8 Shkurt, 2016

  thaci-poposkiKosova dhe Maqedonia firmosën marrëveshjet për kalimin e kufirit vetëm me një letërnjoftim dhe për hapjen e pikë-kalimit të ri kufitar Stançiq-Bellanoc. Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Poposki pas takimit me zv/kryeministrin e Kosovës Hashim Thaçi tha se pret që marrëveshjet e nënshkruara të shoqërohen më bashkëpunim edhe më intensiv në projekte të ndryshme.

  “Mendojmë se kemi një numër ...

 • Prokuroria Special nisi hetimet për “Monstra”

  8 Shkurt, 2016

  monstraProkuroria Speciale ka hapur procedurën parahetimore për rastin “Monstra” që ka të bëjë me vrasjen e pesëfishtë në Smilkovc të Shkupit, ku për këtë vepër u akuzuan dhe dënuan me burgim të përjetshëm gjashtë shqiptarë.  Lajmi bëhet i ditur nga portali “Svedok”, ku mes tjerash thuhet se kjo prokurori ka thirur avokatët dhe familjarët e të akuzuarve për rastin. ...

 • Rasti ‘Sopoti’, seanca shtyhet për më 23 shkurt

  8 Shkurt, 2016

  sopotSeanca për rastin e Sopotit është anuluar edhe gjatë ditës së sotme.

  Avokati Naser Raufi pretendon se arsyeja e anulimit është se seanca duhet të kaloj në duart e prokurores speciale. Seanca shtyhet për më 23 shkurt.

  “Arsyet nuk i dimë zyrtarisht pasi që nuk ishte prezent as trupi gjyqësorë, por sipas meje e arsye është se këtë lëndë duhet që ...

 • Rriten çmimet e karburantëve

  8 Shkurt, 2016

  Komisioni Rregullator për Energjetikë ka vendosur që të rritë çmimin e karburantëve për 0.5 ose gjegjësisht 2 denarë.

  Kështu që nga mesnata çmimi e i Eurosuper -95 dhe Eurosuper-98 do të rritet për 0.5 denarë dhe do të jetë 58 dhe 60 denarë për liter, ndërsa Eurodizeli nga mesnata do të shitet më shtrejtë për 2 denarë dhe çmimi I ri do të jetë 41 denarë për litër.

  alsat

 • Sinadinovski: Skenaret e errëta të Vasko Eftovit kundër shqiptarëve ortodoks

  8 Shkurt, 2016

  branislav SinandinovskiBranisllav Sinadinovski, nismëtar i themelimit të Bashkësisë Fetare të Shqiptarëve Ortodoks në Maqedoni ka reaguar ndaj gazetarit maqedonas Vasko Eftov i njohur me emisionin “Në qendër”, i cili po përgatit një emision special, për të diskredituar shqiptarët ortodoks dhe për të futur huti dhe përçarje mes tyre.

  Këtë e ka theksuar për INA, prof.dr. Branislav Sinadinovski.

  Sipas tij, Eftov në ...

 • Die Welt: Shkupi si Disneylandi, vendi i zhvatur nga korrupsioni dhe shpërngulja masive

  8 Shkurt, 2016


  shkupiThuajse të gjitha mediat ndërkombëtare kanë dërguar korrespondentët e saj në Maqedoni, pasi tema e refugjatëve është aktualizuar ndjeshëm dhe Maqedonia pritet të marrë rolin e saj mbrojtës ndaj zonës Shengen, pas dështimit të Greqisë në brigjet lindore turke. Por a mund ta luajë këtë rol, Maqedonia që ndodhet në krizë të thellë ...

 • Ja skenari i montuar që e detyroi Harun Aliun të dal në mal

  4 Shkurt, 2016

  harun-aliuVrasja e një pjesëtari të njësitit special “Tigrat” të Maqedonisë në vitin 2008 i’u mvesh komandantit legjendar Harun Aliu – komandant Kushtrimit, i cili ishte një figurë e respektuar ndër shqiptarët dhe kryetar i Alternativës Kombëtare në Maqedoni.

  Më 4 shkurt të vitit 2010 u dënua me burgim të përjetshëm nën akuzën se së bashku me tre persona tjerë ka ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"