• EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit?

  12 Janar, 2016

  Komandant malishevaKomandant Malisheva: Dikush na tradhtoi në Kumanovë!

  Gazeta Bota sot, për herë të parë boton letrën ekskluzive të Muhamet Krasniqit- Komandant Malishevës për luftimet në Kumanovë.

  Cili ishte ideali I ish-ushtarëve të UÇK-së që morën armët dhe u nisën për në Kumanovë?

  Ku janë takuar dhe si kanë bërë plane për të nisur konfliktin në Maqedoni?

  Me cilët dilpomatë amerikanë është takuar ...

 • Ulja e karburanteve, çmimi i prodhimeve mbetet i njëjtë

  11 Janar, 2016

  karburantetNdërmarrjet vendore çmimet i rishikojnë vetëm kur duhet të shtrenjtohen e jo edhe tani kur për shkak të uljes së çmimit të naftës, eventualisht t’i lirojnë ato, kështu vlerëson një pjesë e ekonomistëve. Ndryshe sipas vendimit të Komisionit Rregullator për Energjetikës, prej sonte për gjysmë denari sërish lirohet benzina, ndërsa për 1 denar nafta.

  Një litër Euro Super BS -95 ...

 • New Europe: Era e fundit e Gruevskit

  8 Janar, 2016

  gruevskiPas një dekade si kryeministër (2006) dhe pas udhëheqjes 12 vjeçare të VMRO-DPMNE-së, kryeministri i Qeverisë së IRJM po largohet me skandalin më të keq të korrupsionit dhe keqpërdorimeve të të drejtave të njeriut, që kanë përfshirë vendin, shkruan New Europe.

  Ky shkrim i kësaj medie ndërkombëtare ndërlidhet me dorëheqjen e paralajmëruar të Gruevskit para 15 janarit. Ai pritet të ...

 • Për parlamentin e shqiptarëve të Maqedonisë

  7 Janar, 2016

  Kim-MehmetiNëse do ta dish se kur shqiptarët janë më të përçarë mes veti, atëherë dëgjo kujdesshëm se kur ata më së shumti flasin për bashkimin e tyre! Gjë që sot e dëshmojnë edhe shqiptarët e Maqedonisë, ku të gjithë flasin për bashkim të forcave opozitare, por askush nuk tregon çka duhet arritur me atë bashkim dhe mos ...

 • Ligji për noter, anashkalohet gjuha shqipe

  6 Janar, 2016

  parlamenti i rmEdhe propozim-ligji i ri për noteri nuk e njeh gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare në Maqedoni. Sipas këtij propozim-ligj, por edhe sipas ligjit aktual parashihet që të gjitha aktet noteriale të hartohen vetëm në gjuhën maqedonase dhe alfabetin e saj cirilik.

  Ligji për Noter, Neni 38, paragrafi 2 dhe 6:

  “Të gjitha aktet noteriale duhet të shkruhen në gjuhën ...

 • Maqedoni, zgjedhet do të shtyhen për në qershor

  5 Janar, 2016

  gruevskiZgjedhjet e parakohshme parlamentare të 24 prillit sipas gjitha gjasave do të shtyhen për në muajin qershor. Lajmi bëhet i ditur për INA nga burime diplomatike.

  Një diplomat i tha agjencisë INA se zgjedhjet do të shtyhen, dhe se këtë do ta kumtojë eurokomisari Johannes Hahn gjatë vizitës së tij më 15 janar në Shkup.

  “Vonesat e shumta sa i përket ...

 • Letër njoftimet false, Grozdanov i ik përgjegjësisë

  5 Janar, 2016

  grozdanov“Pyesni Verushevskin kujt i ka dhënë çelësin dhe cilët njerëz kanë jetuar atje”, ishte përgjigjja e Drejtorit të Ndërmarrjes Shtetërore për Banesa Cvetko Grozdanov në pyetjen e Alsat-M lidhur me banesën e cila është pronë shtetërore në rrugën “Ruzveltova nr. 64”, adresë kjo në të cilën figurojnë mbi 30 votues nga Pusteci. Ndonëse Verushevski është shpërngulur nga ajo banesë ...

 • Ky është Gjoko, aleati i BDI-së që u jepte dajak shqiptarëve

  4 Janar, 2016

  gjoko-strezovskiGjoko Strezovski është kryetar aktual i Komunës së Resnjës. Qeverisjen lokale në këtë komunë ai e ka ndërtuar së bashku me partinë shqiptare në pushtet Bashkimi Demokratik për Integrim, njofton agjencia e lajmeve INA.

  Në këtë post ai erdhi nga Policia, ku punonte si inspektorë mjaftë i dhunshëm, sidomos ndaj shqiptarëve.

  Strezovski mbahet mend për rrahjen e shqiptarëve në mënyrë brutale. ...

 • Nuk ka ndalesë-qarkullimi për kamionët në Strazhë, Mavrovë dhe në Presekë

  4 Janar, 2016

  bore maqedoniKomunikacioni në të gjitha rrugët shtetërore po zhvillohet pa ndalesa dhe ngecje, nëpër rrugë kryesisht të lagështa. Dukshmëri të zvogëluar ka në Manastir dhe në Makedonski Brod deri në 100 metra, si dhe në Pletvar deri në 50 metra, thonë nga Lidhja Automoto e Maqedonisë.

  Ndërkohë është hequr ndalesa për lëvizje të automjeteve të rënda transportuese që ishte vendosur ...

 • Qarkullimi zhvillohet pa ndalesa dhe ngecje

  3 Janar, 2016

  boraQarkullimi në të gjitha rrugët shtetërore po zhvillohet pa ndalesa dhe ngecje, nëpër rrugë kryesisht të thata përveç në viset malore, njofton Lidhja auto-moto e Maqedonisë.
  Reshje të dobëta të borës ka në Kriva Pallankë, Stracin, Kumanovë, Kodra e Diellit, Gostivar, Strazhë, Mavrovë, Kërçovë, Krushevë, Gjavatoë, Pavleshenc, Koçanë, Dellçevë dhe në Strumicë e Smojmirovë.

  LAMM rekomandon kujdes në drejtimin e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"