• IRL: “Prokurorët e refuzuan ekspertizën gjermane si të pakuptimtë”

  25 Gusht, 2023

  Spitali-Modular_tetoveProkurorët kërkuan që gjykata e Tetovës t’i refuzojë ekspertët gjermanë si dëshmitarë me arsyetimin se ekspertiza gjermane ishte “i parëndësishme” për këtë rast. Ata vetë e kanë prezantuar aktekspertimin si provë, pa shpjeguar se për çfarë bëhet fjalë për provat dhe më pas kërkojnë që të mos diskutohet.

   

  Në regjistrimin audio të seancës gjyqësore, prokurorët Zorica Pavloviq dhe Dejan Petreski ...

 • Sot në Tetovë protesta për zjarrin në Spitalin Modular

  16 Gusht, 2023

  protesteSot në ora 12 para Gjykatës Themelore në Tetovë do të mbahet protestë për drejtësi dhe përcaktim të përgjegjësisë për zjarrin në spitalin modular në Tetovë në të cilin dy vite më parë u dogjën 14 persona.

  Familjarët e të vdekurve dhe qytetarët e Tetovës u organizuan për protestën e sotme nëpërmjet rrjeteve sociale, të nxitur nga përmbajtja e filmit ...

 • Kurti, Rama dhe zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

  9 Gusht, 2023

  Kurti RamaPartitë politike shqiptare mund të faktorizojnë votën e elektoratit shqiptar vetëm nëse arrijnë të grupohen duke garuar si dy blloqe, theksojnë njohësit e çështjeve politike.

   

  Këtyre komenteve u kanë paraprirë takimet e intensifikuara ndërmjet drejtuesve të partive shqiptare në opozitë, Lëvizja Besa, Alternativa dhe Lëvizja Demokratike, e cila së fundmi është shkëputur nga Bashkimi Demokratik për Integrim në pushtet, e cila ...

 • Shkup: Zgjerohet “lista e zezë” nga SHBA-ja

  21 Korrik, 2023

  mk USADepartamenti i Thesarit të SHBA-së fut në “listën e zezë” bisnesmenin nga Maqedonia e Veriut, Orce Kamçev.

   

  Sipas Departamentit të Thesarit të SHBA-së, që bën kontrollin e pasurive të huaja, Orce Kamçev, është person që kërcënon stabilitetin e Ballkanit Perëndimor përmes korrupsionit dhe sjelljeve të tjera destabilizuese.

  “Kamçev abuzoi me pozitën e tij, duke u angazhuar në aktivitete korruptive dhe ...

 • Shkup, ambasadorja amerikane: Lista e zezë mund të zgjerohet

  21 Korrik, 2023

  USA Angela AggelerAmbasadorja amerikane në Shkup, Angela Aggeler paralajmëroi se Uashingtoni mund të përcaktojë të tjerë persona dhe organizata për korrupsion, por pa dhënë më shumë detaje.

   

  Komentet e saj pasuan përcaktimin të mërkurën për korrupsion nga Departamenti amerikan i Thesarit të biznesmenit maqedonas Jordan (Orce) Kamçev.

  Biznesmeni Kamçev ka qenë themelues i një spitali të njohur në Shkup (Sistina), të ...

 • Tkurret shumica parlamentare në Maqedoninë e Veriut

  21 Korrik, 2023

  Parlamenti mkShumica parlamentare në Maqedoninë e Veriut i ka humbur edhe tre deputetë, duke e rrezikuar kështu jo vetëm miratimin e ndryshimeve kushtetuese, por rrezikon që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare.

   

  Tani numri i deputetëve të pozitës në Kuvend ka rënë nga 64 në 61, që do të thotë se mjafton largimi vetëm edhe i një deputeti ...

 • Çfarë dinë autoritetet maqedonase për kompaninë “Cytrox”, e sanksionuar nga SHBA-ja?

  21 Korrik, 2023

  CytroxInstitucionet për zbulim dhe kundërzbulim, si dhe sektori për luftimin e kriminalitetit në kuadër të Ministrisë së Punëve të Brendshme në Maqedoninë e Veriut nuk kanë dhënë asnjë informacion pas publikimit të Departamentit amerikan Tregtisë se kompania maqedonase “Cytrox” është pjesë e listës së zezë amerikane.

   

  “Cytrox” është kompani vëzhgimi me bazë në Hungari.

  Nga Agjencia për Zbulim e Maqedonisë së ...

 • Maqedoni, pritet nisja e punimeve për Korridorin 8

  21 Korrik, 2023

  korridori-8Nisja e punimeve në ndërtimin e korridorit tetë po pret përfundimin e elaborateve për tjetërsimin e tokës ndërtimore, dhe përfundimin e matjeve gjeomekanike që po kryhen në akset rrugore Tetovë – Gostivar dhe Gostivar – Kërçovë dhe Prilep – Manastir.

   

  Me fjalë tjera, pritet që analizat profesionale të tregojnë sa është trualli i parashikuar për ndërtimin e autostradave i volitshëm ...

 • Mesazh për Shkupin nga Gjermania, Franca dhe Polonia

  21 Korrik, 2023

  Anna LührmannDiplomatë të lartë nga Gjermania, Franca e Polonia kërkojnë prej poltikanëve në Maqedoninë e Veriut të mbështesin ndryshimet kushtetuese.

   

  Integrimi evropian tani është ne duart tuaja. Miratoni ndryshimet kushtetuese dhe bëhuni pjesë e Bashkimit Evropian. Ky ishte mesazhi i tre diplomatëve të lartë nga Gjermania, Franca dhe Polonia pas takimit me autoritetet më të larta politike në Maqedoninë e Veriut.

  Fazë ...

 • VMRO: Klani i Zajazit do të ndërtojë central fotovoltaik prej 35 milionë eurove

  3 Korrik, 2023

  Ali babaKlani i Zajazit përbëhet nga familjarët më të afërt të liderit të BDI-së, Ali Ahmeti – akuzojnë sot nga VMRO-DPMNE. Sipas kësaj partie, ekziston dyshimi i bazuar se falë pozitës politike të Ahmetit në pushtet, siç thonë nga VMRO, ky klan është jashtëzakonisht i pasur, përcjell KlanM.

  “I fundit nga seria e skandaleve për këtë klan të përbërë nga ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"