• Macron dhe Scholz duan ta afrojnë më shumë Ballkanin Perëndimor me BE-në

  10 Maj, 2022

  Macron ScholzMacron hedh idenë e një organizate politikë përtej BE-së, ku mund të anëtarësohen edhe vende të Ballkanit Perëndimor dhe Ukraina. Scholz e quan propozimin interesant

   

  Gjermania dhe Franca duan të forcojnë më tej aftësinë e Evropës për të vepruar, sidomos në politikën e jashtme dhe të sigurisë. Këtë e theksuan kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti i rizgjedhur francez ...

 • Patriarkana e Stambollit njeh Kishën kanonike të Maqedonisë së Veriut

  10 Maj, 2022

  Patriakana StambollSinodi i Shenjtë i Patriarkanës së Stambollit e ka njohur Kishën Ortodokse Maqedonase – Arqipeshkvia e Ohrit (KOM – AO) si kishë kanonike dhe të njohur në botën ortodokse.

  Megjithëse vendimi nuk ka të bëjë me autoqefalinë e Kishës maqedonase e cila bie nën juridiksionin e Kishës ortodokse serbe, akti është cilësuar si historik në Shkup. Kisha maqedonase ishte ...

 • Rritet inflacioni në Maqedoninë e Veriut, jeta po bëhet më e shtrenjtë

  9 Maj, 2022

  marketKonfirmimi i rritjes së kostos së jetesës vjen nga Enti Shtetëror i Statistikave të RMV-së, të cilët llogaritën se në një vit indeksi i kostos së jetesës është rritur për më shumë se 10 për qind.

  Sipas njoftimeve nga ESHS, kostoja e jetesës në prill të këtij viti krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar është rritur për ...

 • Maqedoni, publikohen çmimet e reja të derivateve të naftës

  9 Maj, 2022

  naftaKomisioni Rregullator për Energji dhe Shërbime të Ujit në Republikën e Maqedonisë Veriore ka miratuar vendim me të cilin çmimet me pakicë të derivateve të naftës rriten mesatarisht për 0,88% krahasuar me vendimin e datës 4.05.2022.

  Çmimet me pakicë të benzinës EUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS-98 rriten për 2,00 denarë/litër, ndërsa çmimi me pakicë i benzinës EURODIZEL (DE V) ulet ...

 • Kovaçevski: Bisedimet me BE-në të nisin sa më parë

  9 Maj, 2022

  goce bullgarinBashkimi Evropian duhet të përmbushë premtimin dhe të caktojë sa më shpejt datën për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut, që do të shënonte fillimin e negociatave për anëtarësim në BE, ka deklaruar të dielën kryeministri maqedonas, Dimitar Kovaçevski.

  “Si shtet kemi bërë shumë gjëra dhe qytetarët kanë bërë shumë sa i përket pritjeve për ...

 • Mickoski: Osmani po manipulon me popullin, do të ketë vetëm pranim të kornizës bullgare

  7 Maj, 2022

  Hristijan-MickoskiOsmani vazhdon të mos e thotë të vërtetën dhe të manipulojë popullin, sepse ajo që dëgjojmë në Sofja është se sigurisht që nuk do të ketë negociata. E vetmja gjë që mund të ndodhë është që të mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, tha kryetari i OBRM-PDUKMsë, Hristijan Mickoski, në përgjigje të pyetjes për deklaratën e ministrit të Jashtëm Osmani ...

 • Dialogu strategjik në mes Maqedonisë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara më 2 qershor në Uashington

  7 Maj, 2022

  ShkupiMinistri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot kur shënojmë 14 vjetorin e nënshkrimit të Deklaratës së Partneritetit Strategjik me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mbajti një konferencë për media kushtuar dialogut të ardhshëm strategjik ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës do të zhvillohet më 2 qershor në Uashington.

  Maqedonia e Veriut do të jetë vendi ...

 • Shkup: Opozita bllokon Kuvendin – kërkon zgjedhje paralamentare

  7 Maj, 2022

  Parlamenti rsmVMRO-DPMNE-ja do ta bllokojë punën e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, nëse shumica parlamentare refuzon kërkesën e saj për zgjedhje të parakohshme parlamentare.

  “Do të nisim me bllokimin e punës së kuvendit. Bllokimi i punës do të përfshijë gjithçka përveç nëse do të ketë ligje për rritje pagash apo për ndonjë ndihmë për qytetarët. Gjithçka tjetër do të bllokohet ...

 • Maqedoni, sot mot me diell me vranësira mesatare, pasdite priten reshje shiu

  6 Maj, 2022

  moti-Sot do të mbaj mot me diell dhe me vranësira mesatare, pasdite dhe në fund të ditës me mundësi për reshje lokale shiu të rrëmbyeshëm, shtrëngata dhe erë të fortë.

  Temperaturat minimale do të lëvizin nga 4 deri në 10 gradë, ndërsa ato maksimale nga 15 deri në 24 gradë.

  Mot i qëndrueshëm dhe relativisht i ngrohtë do të mbizotërojë gjatë ...

 • Pendarovski: Argumentet e Bullgarisë nuk kuptohen, shanset për heqjen e vetos bullgare janë më pak se 50%

  6 Maj, 2022

  StevoPresidenti i vendit, Stevo Pendarovski mendon se shanset për heqjen e vetos bullgare janë më pak se 50% dhe kjo për arsye siç thotë ai, të qasjes bullgare në negociata.

  “Kjo është kryesisht për shkak të sjelljes së palës tjetër. Unë gjithashtu mbështeta qasjen e re. Petkov bëri disa gjëra dhe e ndau të gjithë dypalëshin në pesë tema dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"