• Grosha e Pollogut, luks për qytetarët

  17 Tetor, 2022

  GroshaEdhe pse dikur Pollogu krenohej me groshën, tani është problem të gjendet në treg. Por edhe nëse gjendet çmimi do t’ju bëjë të mendoheni dy herë nëse do të blini 1 kilogram ose jo, shkruan Alsat.

  Një kilogram groshe tetove, shitet për 350 denarë, në krahasim me groshën që vjen nga jashtë dhe e cila shitet për vetëm 150 denarë. ...

 • Sot duhet të fillojë gjykimi për zjarrin në spitalin modular të Tetovës

  14 Tetor, 2022

  spital-i-djegurNë Gjykatën Themelore të Tetovës sot në ora 10:00 duhet të vazhdoj gjegjësisht të fillojë procesi gjyqësor lidhur me zjarrin në spitalin modular të Tetovës.

   

  Gjykimi ishte paraparë që të fillonte më 6 shtator, por u shty për sot, pasi që gjyqtari Jordan Velkovski e shtyu për shkak të mungesës së dy prej tre të akuzuarve.

  Në mesin e të akuzuarve ...

 • Uji në Tetovë me ngjyrë dhe erë të rëndë

  13 Tetor, 2022

  uji-i-pijshemBanorët e Tetovës që nga dita e djeshme ankohen se uji i pijshëm ka ngjyrë dhe kundërmon erë të keqe.

   

  Por Instituti i Shëndetit Publik thotë se uji mund të lirisht të konsumohet, pasi nuk është aspak i dëmshëm.

  Dukuria ndodh në çdo vjeshtë për shkak të kalbjes së gjetheve që përfundojnë në burimin e ujit.

  “Përveç ngjyrës që patë, që prej ...

 • Nga data 13.10.2022, ora 00:01 çmime të reja të derivateve të naftës

  12 Tetor, 2022

  naftaKomisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit i Republikës së Maqedonisë së Veriut miratoi vendim, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 1,01% në raport me vendimin e datës 10.10.2022.

   

  Çmimet referente të derivateve të naftës në tregun botëror, në krahasim me përllogaritjen e mëparshme shënojnë rritje mesatarisht te ...

 • Masat anti-krizë, Qeveria paralajmëron shkurtime të pagave

  11 Tetor, 2022

  denarInstitucionet shtetërore, ndërmarrjet publike si dhe shoqëritë aksionare në pronësi të shtetit, menaxher të të cilëve kanë paga shumë të larta do t’u shkurtohen për 10%, si masë anti krizë thonë nga Qeveria, shkruan Alsat.

   

  Numri “një” i ekzekutivit Dimitar Kovaçevski tha se deri në fund të muajit do të hartojnë listën se në cilët sektorë do të bëhen shkurtimet ...

 • Kovaçevski: 42 mijë qytetarë në katër muajt e ardhshëm do të marrin 3 mijë denarë ndihmë nga Qeveria

  10 Tetor, 2022

  Kovacevski350 milion euro për masat e krizës energjetike dhe ekonomike

   

  42 mijë qytetarë në katër muajt e ardhshëm do të marrin 3 mijë denarë ndihmë nga Qeveria, kështu deklaroi kryeministri Dimitar Kovaçevski gjatë prezentimit të masave anti-krizë. Ai tha se janë ndarë 350 milion euro për masat e krizës energjitike dhe ekonomike.

   

  “Për 42 mijë qytetarë do të sigurojmë ...

 • Moti në Maqedoni, me diell dhe temperatura deri në 26 gradë celsius

  9 Tetor, 2022

  moti-Moti sot në Maqedoni do të mbaj me diell me vranësira të ulëta deri në mesatare.

   

  Paradite diku nëpër lugina do të ketë kushte për paraqitje të mjegullës së mëngjesit.

  Do të fryjë erë e dobët deri në mesatare veriore e cila do të forcohet për një kohë të shkurtër përgjatë rajonit të Vardarit e më gjerë.

  Temperatura minimale do të jetë ...

 • Maqedonia e Veriut publikon listën me emrat e 15 shtetasve të saj që luftuan në Siri

  6 Tetor, 2022

  Siria luftetarQeveria e Maqedonisë së Veriut vendosi masa financiare, përkatësisht të ngrijë pasurinë e pesëmbëdhjetë shtetasve të dyshuar për veprime që kanë lidhje me terrorizmin dhe përhapjen e armëve për shkatërrim në masë. Këta shtetas dyshohet të kenë qenë të përfshirë në vepra terroriste apo të kenë ndihmuar financiarisht përmes pjesëmarrjes në ushtri të huaja, njësitë paraushtarake ose policore ...

 • Sot mbahet seanca e Këshillit Ekonomik në Maqedoni, priten masa të reja kundër krizës

  5 Tetor, 2022

  qeveriaKëshilli Ekonomik i Qeverisë sot saktësisht në mesditë duhet të mbajë seancë për krizën dhe ndër temat që pritet të jenë në rend dite janë masat shtesë që do të zbusin goditjen e çmimeve për qytetarët dhe ekonominë.

   

  Marzhet e ngrirjes, sipas kryeministrit Dimitar Kovaçevski, funksionojnë, por ajo që i rrit çmimet janë inputet, energjia dhe lëndët e para që ...

 • Përbërja e popullsisë në katër qytetet shqiptare, Shkup, Kumanovë, Tetovë dhe Gostivar, në vitin 1913

  4 Tetor, 2022

  TË DHËNAT STATISTIKORE NGA VITI 1913TË DHËNAT STATISTIKORE NGA VITI 1913, SOT MUND TË SHËRBEJNË PËR KRAHASIM DHE REFLEKTIM

  Kjo ka qenë afërsisht përbërja e popullsisë së qyteteve në Vilajetin e Kosovës të Perandorisë Osmane, para aneksimit të këtyre trojeve etnike shqiptare nga Serbia, në vitin 1913.

  Gjendja e sotme është shumë ndryshe, jo vetëm nga politika antishqiptare e Serbisë së ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"