• Maqedoni, përfundon operacioni i policisë në Kumanovë, 22 të vdekur, mes tyre 8 policë

  10 Maj, 2015

  autoblinda kumanoveMinistria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë ka përmbyllur aksionin policor në lagjen e “Trimave” në Kumanovë me një bilanc tragjik.

  Zëdhënësi i policisë, Ivo Kotevski tha se në përleshjen e armatosur kanë humbur jetën 8 policë dhe 14 pjesëtarë të grupit të armatosur, të cilët ai i ka quajtur “persona me uniformë”. Ai bëri të ditur se ...

 • Bisedat e përgjuara, Sami Ukshini ka biseduar me Thaçin

  10 Maj, 2015

  Sami Ukshini, njëri nga tre udhëheqësit e grupit të armatosur që janë dorëzuar mbrëmë ishte pjesë e bisedave të përgjuara dhe të publikuara nga lideri të opozitës, Zoran Zaev në një nga konferencat e tij të mëhershme.

  Në këtë bisedë Sami Ukshini komunikon me liderin e PDSh-së, Menduh Thaçi. Biseda nuk ka asgjë thelbësore por vetëm dëshmon komunikim, afërsinë dhe raportet miqësore mes të dyve. Biseda mban datën e 28 shkurtit ...

 • VIDEO nga arrestimi i pjesëtarëve të grupit të armatosur

  10 Maj, 2015

  Sami Ukshini, i njohur si Komandant Sokoli, Beg Rizaj, Dem Shehu dhe Muhamet Krasniqi- Komandant Malisheva, janë katër kosovarët që mbrëmë i janë dorëzuar policisë, 16 orë pas luftimeve në Lagjen e Trimave në Kumanovë. (alsat)

  https://youtu.be/H5qNeCJkidE

 • Kotevski: Aksioni ka përfunduar grupi i armatosur është asgjësuar

  10 Maj, 2015

  Në konferencën e sotme për media zëdhënësi i MPB-së Ivo Kotevski  ka njoftuar se në Kumanovë ka përfunduar plotësisht  aksioni policorë dhe se grupi i armatosur është asgjësuar në tërësi.

  Sipas tij policia në vendngjarje ka gjetur 14 trupa me uniformë.  MPB-ja po punon në identifikimin e trupave të grupit të armatosur.
  Kotevski gjithashtu njoftoi se është gjetur  sasi e madhe e armëve të cilat do të dërgohen për ekspertizë të ...

 • Shtatë policë të vrarë në Kumanovë, në mesin e tyre edhe një shqiptarë

  10 Maj, 2015

  policia kumanoveArrin në shtatë numri i policëve të vrarë, gjatë përleshjeve të djeshme mes forcave policore dhe grupit të armatosur.

  Në mesin policëve të vrarë është edhe një policë nga Studeniçani i Shkupit, varrimi i të cilit do të bëhet sot pas namazit të drekës. (alsat)

 • Po vazhdojnë të shtënat në Lagjen e Trimave në Kumanovë

  10 Maj, 2015

  kumanovaNë Lagjen e Trimave të Kumanovës po vazhdojnë të shtënat sporadike dhe lëvizje të helikopterëve mbi këtë zonë.

  Situata mbetet e pandryshuar prej mbrëmë. Një  pjesë e këtyre banorëve janë larguar nga shtëpitë e tyre për të evitur ndonjë incident, për shkak të përqëndrimit të përleshjeve të armatosura.

  Njësitet speciale policore janë të stacionuara nga pjesa hyrëse kryesore e lagjes nga ...

 • Isamedin Osmani polici i vrarë nga radhët e policisë

  10 Maj, 2015

  kumanoveIsamedin Osmani, nga Studeniçani i Shkupit është pjesëtari i policisë së Maqedonisë që është vrarë në përleshjet e mbrëmshme të armatosura në Kumanovë.

  Lajmi bëhet i ditur për INA, ndërsa bëhet e ditur se pjesëtari është nga Studeniçani i Shkupit, varrimi i të cilit do të bëhet sot pas namazit të drekës.

  MPB pritet të jap hollësi dhe të zbardh identitetin ...

 • Merren në pyetje dhjetra gra e pleq nga policia maqedonase

  10 Maj, 2015

  policia mkMë shumë se 50 shqiptar që kanë banuar në lagjen e Trimave në Kumanovë gjenden në stacionet policore në bisedë informative bëjnë të ditur informacione jozyrtare nga terreni. Në mesin e tyre gra, pleq dhe fëmijë.

  Informacionet jozyrtare flasin se këta persona janë marrë nga policia në bisedë informative për kinse a kanë dijeni me grupin e armatosur ...

 • Euronews: Ja çfarë po ndodhë në Kumanovë

  10 Maj, 2015

  autoblindiRrjeti i njohur televiziv Euronews raporton siç thuhet se “policia maqedonase ka nisur një operacion në qytetin etnikisht të përzier verior të Kumanovës kundër njerëzve të armatosur dhe të uniformuar që besohet të jenë shqiptarë etnikë”.

  Një fotograf i Reuters tha se njësi speciale policore dhe automjete të blinduara kanë mbyllur një zonë të tërë të Kumanovës, rreth 40 km ...

 • UÇK: Nuk jemi “grup terrorist”, por strukturë ushtarake

  10 Maj, 2015

  uckUshtria Çlirimtare Kombëtare mbrëmë pas mesnatës ka dalë edhe me një deklaratë, përmes se cilës konfirmon pjesëmarrjen në konfliktin e armatosur me forcat policore maqedonase, por mohon të jenë “grup terrorist”, siç i ka cilësuar ministrja e Brendshme e Maqedonisë, Gordana Jankullovska.

  Ushtria Çlirimtare Kombëtare, duke konfirmuar numrin prej 5 policëve të vrarë dhe mbi 20 të plagosur kërkon nga ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"