• Qeveria e Maqedonisë shpallë ditë zie

  10 Maj, 2015

  qeveria e mkQeveria e Maqedonisë ka shpallur dy ditë zie pas vrasjes së pesë policëve në aksionin policor në Kumanovë.

  Kështu, data 10 dhe 11 Maj do të jenë ditë zie dhe flamujt e Maqedonisë do të ulen në gjysmë shtyzë ndërsa mediat nuk do të transmetojnë muzikë dhe programe argëtuese. (INA)

 • DioGuardi: Maqedonia do të zhbëhet

  10 Maj, 2015

  Maqedonia nuk do të mundë të ekzistojë si shtet, nëse shqiptarëve nuk u jepet më shumë pushtet politik.

  Kështu ka deklaruar në pjesën e dytë të intervistës ekskluzive për gazetën “Zëri” ish-kongresisti amerikan, Joseph DioGuardi, duke shtuar se nëse nuk ndërmerren veprimet e duhura për 800 mijë shqiptarët që jetojnë atje, harroni shtetin që quhet Maqedoni.

  Ish-kongresisti amerikan me prejardhje shqiptare thotë se nuk planifikon ta vizitojë Kosovën në një të ardhme ...

 • UÇK u kthye në Kumanovë për ti nxjerrë 3 bashkëluftëtarë

  9 Maj, 2015

  uckTre ushtarë të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare kishin mbetur deri para pak qastesh në Kodrën e Trimave në Kumanovë, nga mëngjesi kur edhe kishin filluar luftimet në këtë vend.

  Pjestarë të UÇK-së kanë konfirmuar për Gazetën Fjala se një grup është kthyer për ti nxjerrë nga luftimet ushtarët e mbetur në Kumanovë.

  “Asnjë pjestar nga radhët tona nuk janë dorzuar. 3 prej ...

 • Anëtari i UÇK’së: Nuk jemi dorëzuar dhe nuk do të dorëzohemi

  9 Maj, 2015

  u c kNjë anëtar i UÇK-së në Maqedoni ka mohuar lajmin e përcjellë nga mediat maqedonase për dorëzimin e 20 personave të armatosur, të cilët kanë shkëmbyer zjarr me policinë.

  Në një lidhje telefonike për “News 24”, anëtari i UÇK thotë se nuk është dorëzuar asnjë pjesëtar nga radhët e tyre.

  Sipas tij, situata në Kumanovë vijon të jetë e tensionuar, ...

 • Jankullovska: 5 policë të vrarë, mbi 30 të plagosur

  9 Maj, 2015

  jankuloskaMinistrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankullovska në një konferencë për shtyp shpalosi të dhëna zyrtare lidhur me përleshjen e sotme të armatosur në qytetin e Kumanovës.

  Ajo tha se, personat të cilët janë përleshur me policinë e Maqedonisë kanë qenë të përgatitur dhe të armatosur fortë.

  Sipas saj nga ky incident i armatosur janë vrarë pesë policë ndërsa 30 janë plagosur.

  Jankullovska pohoi ...

 • Flet një ushtar i UÇK-së, për atë që ndodhi në Kumanovë

  9 Maj, 2015

  uckNjë pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, grupit të armatosur në Kumanovë ka rrëfyer për Gazetën Fjala atë që ndodhi mëngjesin e së shtunës në “Lagjen e Trimave” në qytetin e Kumanovës.

  “Në mesin e djemve që ishin aty isha edhe unë”, rrëfen një pjesëtarë i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare për Gazetën Fjala.

  “Ka qenë diçka e paplanifikuar. Aty ishim vetëm 10 veta. ...

 • Ushtria Çlirimtare Kombëtare merr përsipër përleshjen në Kumanovë

  9 Maj, 2015

  policia mk“Veprimi ushtarak është në rrugën e zhvillimit të veprimeve të tjera më të forta e më të ashpra në të ardhmen, edhe më të fuqishme, deri në gjunjëzimin pa kushte të pushtetit kriminal të Nikolla Gruevskit dhe Ali Ahmetit”-thuhet në deklaratën e publikuar

  Ushtria Çlirimtare Kombëtare e ka marrë përsipër autorësinë e përleshjes së armatosur me forcat policore maqedone ...

 • Tre civilë të vrarë, një vajzë dhe prindërit e saj?

  9 Maj, 2015

  tymi kumanoveNjë vajzë tetëvjecare dhe prindët e saj kanë mbetur të vrarë gjatë aksionit policor në Lagjen e Trumave në Kumanovë, njoftojnë për “Lajm” banorë të kësaj lagjeje.

  Sipas tyre bëhet fjalë për anëtarë të një familje që jeton afër ambulancës shtetërore në këtë lagje. Nuk dihet nëse ata kanë humbur jetën gjatë granatimeve, ose gjatë shkëmbimit të zjarrit mes ...

 • Tmerri i vërtetë dhe rrëfimi trishtues i familjes Ajdini

  9 Maj, 2015

  fam ajdiniFamilja Ajdini nga Kumanova që jeton në rrugën “Tode Mendol” thekson se ka përjetuar tmerrin nga përleshja e mëngjesit të sotëm në Kumanovë.

  Familjarët rrëfejnë për INA gjithë tmerrin e përjetuar, por edhe arrestimin e pafajshëm të familjarit të tyre Besnik Ajdini, derisa ishte duke fjetur bashkë me bashkëshorten dhe fëmijët.

  Ajo thekson se për disa sekonda i kanë shpëtuar ...

 • Ekskluzive: MPB konfirmon që ka policë të lënduar (FOTO+VIDEO)

  9 Maj, 2015

  spitaliBurime të larta në Ministrinë e Punëve të Brendshme kanë konfirmuar për Lajm se disa policë janë lënduar gjatë përleshjeve të armatosura mes policisë dhe një grupi të armatosur, qe ka ndodhur sot në orët e hershme të mëngjesit në Kumanovë.

  “Mund të konfirmoj me siguri se disa policë janë të lënduar, por tani për tani nuk posedoj informata tjera”, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"