• OBSH: Ndotja e ajrit shkakton 6,5 milionë vdekje në vit

  27 Shtator, 2016

  jugohromiNjë raport i ri nga Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se më shumë se 90 për qind e popullsisë së botës është e ekspozuar ndaj ndotjes së ajrit, gjë që kontribuon në një numër problemesh shëndetësore. Të dhënat e reja të publikuara sot nga agjencia e OKB-së tregojnë se problemi është më i përhapur në qytetet e mëdha, por ...

 • Helmimi nga “Jugohrom” vazhdon pandalur, mos flini rehat o njerëz!

  26 Shtator, 2016

  jugohromiPa zgjidhjen e këtij problemi, qytetarët e rajonit të Pollogut, qytetit të Tetovës, Gostivarit dhe vendbanimeve përreth, nuk duhet të mendojnë çështje tjetër më të rëndësishme, as politikën dhe zhvillimin ekonomik, sepse asgjë tjetër nuk ka rëndësi karshi këtij rreziku që ua kërcënon jetën drejtpërdrejtë!

  Strategji afatgjatë kundër shqiptarëve është shndërrimi i rajonit të Pollogut në tokë të ...

 • Rikthehen protestat në Maqedoni

  23 Shtator, 2016

  revolucioni-rmRevolucioni shumëngjyrësh pas një pauze të gjatë I rikthehet protestave. Për të hënën është bërë thirrje për protestë përpara Kuvendit në mbështetje të Prokurorisë Speciale. Në njoftimin e revolucionit mes të tjerash theksohet se kohëve të fundit siç thuhet mediat e kontrolluara nga i dyshuari Gruevski kanë nisur fushatën kundër Katica Janevës dhe tërë Prokurorisë Speciale.

  Revolucioni shumëngjyrësh gjithashtu ka ...

 • Janeva Miloshoskit : “Të dëgjoj si te “Bombat”

  22 Shtator, 2016

  janeva-raportEdhe sot, prokurorja speciale Katica Janeva përgjigjej në pyetjet e deputetëve. Deputeti i VMRO-DPMNE-së Antonio Milloshoski i kërkoi Janevës të tregojë se çfarë kapaciteti personal posedon, në cilat raste ka punuar në Gjykatën e Gjevgjelisë dhe a ka punuar për rastet me shoqatat kriminale, për mashtrime zgjedhore, për vepra për të cilat dënohet mbi 5 vjet burg. Ai gjithashtu ...

 • Wikileaks: Milloshoski bëri trysni ndaj ambasadores amerikane dhe atij të BE-së në vitin 2008

  21 Shtator, 2016

  vikileaksDje dhe sot, Wikileaks ka publikuar dy dokumente të cilat shpalosin detaje të reja të periudhës 2008-2008 të qeverisjes OBRM-PDUKM – BDI dhe të dhunës në zgjedhjet e vitit 2008, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Në dokumentin e djeshëm u shpalos e vërteta se në vitin 2008, ka patur marrëveshje në mes të Ali Ahmetit dhe Nikolla Gruevskit, i quajtur si ”Marrëveshja ...

 • Gjykatësit e zyrtarëve të paditur “pjesë e aferës së përgjimeve”

  21 Shtator, 2016

  gjykataProcesi gjyqësor kundër 21 zyrtarëve të lartë shtetëror të akuzuar nga Prokuroria Speciale në Maqedoni, për vepra të rënda penale, do të udhëhiqet nga gjykatës që ishin pjesë e aferës së përgjimeve në bazë të të cilave edhe janë ngritur paditë ndaj zyrtarëve shtetëror.

  Njoftimi i bërë nga Gjykata Penale, e cila thotë se përzgjedhja e gjykatësve që do të ...

 • DioGuardi: Maqedonia është një shtet aparteidi në mes të Evropës, Federalizimi opsion

  19 Shtator, 2016

  dioguardiKryetari i Lidhjes Shqiptaro-Amerikane, ish –Kongresmeni Joseph Dioguardi, në dëshminë e tij të fundit para Komitetit të Kongresit për Punë të Jashtme në Washington kishte përmendur opsionin e federalizimit për Maqedoninë.

  Ja thekset e tij nga fjalimi në Kongres:

  Për Maqedoninë: Shqiptarët përfundimisht duhet të trajtohen si një partner i barabartë në një shtet i cili nuk ka asnjë etni me ...

 • Shtrirja e përdorimit të gjuhës shqipe në Maqedoni

  19 Shtator, 2016

  flamujNë prag të fushatës parazgjedhore në Maqedoni, dy partitë më të mëdha maqedonase kanë nxitur debate mbi shtrirjen e përdorimit të gjuhës shqipe. Opozita maqedonase vlerëson se shqipja duhet të përdoret edhe atje ku ka pakicë shqiptarësh se një gjë e tillë e mundëson kushtetuta. Por partia më e madhe në pushtet, VMRO-DPMNE shprehet kategorikisht kundër kësaj. Analistët mendojnë ...

 • Vetëm nga 5 vite burg rrezikojnë të “hanë” Gruevski dhe Janakievski

  16 Shtator, 2016

  gruevski-dhe-janakievskiNga gjashtë muaj deri në pesë vjet burg rrezikohen të akuzuarit të cilët po i ndjek Pokuroria Speciale Publike për protestat e dhunshme në vitin 2013 që ndodhi para komunës Qendër në Shkup.

  Nga PSP-ja sot njotuan se në këtë rast janë të akuzuar 14 persona, pesë nga të cilët për inkurajim dhe nëntë për dhunë.

  Për këto vepra penale në ...

 • Prokuroria Speciale e Maqedonisë ngre padi ndaj 21 zyrtarëve shtetërorë

  15 Shtator, 2016

  prokuroriaProkuroria Speciale e Maqedonisë ka zyrtarizuar dy paditë e para ndaj 21 zyrtarëve të lartë për shpërdorim detyre.

  Padia e parë përfshinë 7 persona dhe ka të bëjë me akuzën e asgjësimit të dokumenteve nga sistemet e përgjimit në Drejtorinë e Sigurimit dhe Kundërzbulimit.

  Ndërsa padia e dytë ndaj 14 personave lidhur me porosinë për dhunë ndaj kryetarit të komunës Qendër ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"