• Bilall Sherifi refuzon dekoratën e Hashim Thaçit

  22 Nentor, 2016

  bilalBilall Sherifi ka njoftuar se përkundër ftesës nga Ambasada e Kosovës në Maqedoni që sot të jem në Shkup, për të marrë pjesë në cilësinë e të dekoruarit në ceremoninë e ndarjes të dekoratave nga Hashim Thaçi, ka refuzuar të jetë aty, sepse refuzoi të marrë dekoratë nga ai.

  Sherifi thotë se në arsyet e refuzimit, kanë të bëjnë me ...

 • Vëllai i Sokolit, letër Ali Ahmetit dhe Hashim Thaçit

  22 Nentor, 2016

  komandant-sokoliVëllai i komandant Sokolit, Besnik Ukshini ka dërguar një letër një adresë të agjencisë së lajmeve INA drejtuar Ali Ahmeti dhe Hashim Thaçit. 

  Po ju drejtohem më këtë letër.

  Ndërkombtarët ti bëjn hetim mafias së koordinuar politike ne Maqedoni e Kosovë-jan rrezik për Ballkanin.

  Që nga rasti I Kumanovës, më janë adresuar disa letra e kërkesa verbale nga shumë gazetarë që të ...

 • Rrahje mes gjykatësve edhe në Gjykatën Administrative

  18 Nentor, 2016

  upraven-sudDy gjykatëse në Gjykatën Administrative, identiteti i të cilave nuk zbulohet janë rrahur pasi që paraprakisht dyjat kanë pasur qëndrime të ndryshme në lidhje me atë që ditëve të kaluara ka ndodhur me koleget e tyre në Gjykatën Penale në Shkup.

  Njëra prej gjykatësve ka pasur mendimin se atë që janë duke e bërë kolegët e tyre në Gjykatën Penale ...

 • 5 koalicione dhe 6 parti në garë në zgjedhjet e 11 dhjetorit

  16 Nentor, 2016

  Pas përfundimit të afatit për paraqitjen e listave për deputetë dhe verifikimit të tyre nga ana e Komisionit Shtetëror për Zgjedhje, zyrtarisht në zgjedhjet e 11 dhjetorit do të garojnë 11 subjekte nga të cilat 5 janë koalicione ndërsa 6 janë parti politike.

  Koalicionet janë: “Për Maqedoni më të mirë” të udhëhequr nga VMRO-DPMNE, koalicioni i LSDM-së, koalicioni “Aleanca për shqiptarët”, koalicioni “VMRO për Maqedoninë”, koalicioni “Për ndryshim dhe drejtësi”.  Partitë ...

 • Serwer: Trump mund të marrë këshilla për ndarjen e Kosovës, Maqedonisë, Bosnjës…

  15 Nentor, 2016

  daniel-serwerAnalisti amerikan Daniel Serwer, në një shkrim analitik të publikuar ne peacefare.net, ka shkruar se Trump mund të marrë këshilla nga strategët e tij, kur është fjala për Ballkanin, për rindarjen e Ballkanit dhe pjesëve tjera të botës në vija etnike. Sipas Serwer, kjo mund të ndodhë nëse Trump është i gatshëm të pranojë një sferë të ndikimit ...

 • “Gjurmë Shqiptare”: Të (mos) jesh shqiptar në Manastir

  14 Nentor, 2016

  Historia e jashtëzakonshme e qytetit të Manastirit sot në Maqedoni. Si humbën shqiptarët, si u larguan dhe u asimiluan, çfarë ndodh sot në qytetin e alfabetit?

  Shqiptarë të asimiluar pranojnë për herë të parë në këtë dokumentar identitetin e tyre të vërtetë, të tjerë ende kanë frikë.

  Ndiqni sesi shumë shqiptarë përpiqen të zgjohen nga asimilimi dhe sesi shumë të tjerë kanë humbur për shkak të presionit ...

 • Protestuesit ndalojnë makinën e Ali Ahmetit në Kumanovë

  14 Nentor, 2016

  ali-kumanoveNjë grup protestuesish në Kumanovë u përpoqën të dielën ta pengojnë autokolonën e kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti që të marrë pjesë në një takim me qytetarë të Kumanovës, në kuadër të fushatës parazgjedhore.

  Disa protestues qëlluan me gurë makinat e zyrtarëve të BDI-së. Më herët, protestuesit kishin paralajmëruar z. Ahmeti që të mos shkonte në qytetin ...

 • Maqedoni: përgatitje për zgjedhjet e 11 dhjetorit

  11 Nentor, 2016

  bdiTë premten në mesnatë përfundon afati i dorëzimit të emrave të kandidatëve për ligjvënës në zgjedhjet e parakohëshme parlamentare, të caktuara për më 11 dhjetor në Maqedoni. Shumica e partive i kanë bërë publike listat. Komuniteti ndërkombëtar pret një proces të drejtë dhe të besueshëm të këtyre zgjedhjeve.

  Para skadimit të afatit në mesnatë për paraqitjen e listave me emrat ...

 • KE kërkon zgjedhje të besueshme në Maqedoni

  10 Nentor, 2016

  zgjedhje-mkNjohësit e çështjeve politike thonë se Maqedonia do të arrijë ta ruajë statusin e rekomandimit për hapjen e negociatave me BE-në vetëm nëse me seriozitet u qaset sugjerimeve që janë theksuar në Raportin e fundit të Progresit për Maqedoninë.

  Në mesin e këtyre rekomandimeve janë realizmi me përpikmëri i marrëveshjes politike, të njohur si marrëveshja e Pëzhinos, pastaj

 • BE – Maqedoni: Raport i kushtëzuar

  9 Nentor, 2016

  komisoneri-evropian-johannes-hahn-mKomisioni Evropian edhe sivjet përsëriti rekomandimin e kushtëzuar për anëtarësimin e Maqedonisë në BE. Komisari për zgjerimin, Johannes Hahn, tha se Maqedonia duhet të plotësojë kushtet e Marrëveshjes së Përzhinës.

  “Nuk kemi dalë nga kriza e politikës së brendshme, pavarësisht hapave të mira  kohët e fundit. Liderët tani kanë mundësi që ta tejkalojnë krizën dhe t’i adresojnë problemet sistematike. Duhet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"