• Ahmeti: Nuk ka vullnet te shqiptarët për redifinim kufijsh

  28 Prill, 2015

  AmetiShqiptarët në Maqedoni nuk kanë nevojë për destabilizim të vendit dhe nuk kanë vullnet për ridefinim kufijsh pasi kjo u ishte ofruar më 2001.

  Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në Maqedoni, Ali Ahmeti, thotë se shqiptarët në Maqedoni kanë nevojë për zbatimin e plotë të marrëveshjes së Ohrit dhe jo për destabilizim të vendit.

  “Apeloj te të gjithë ata ...

 • Ahmeti kërkon bashkëpunim për incidentit në Gushincë

  28 Prill, 2015

  Limaj-AmetiNë vazhdën e takimeve të shumta që pati kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti me lider institucional dhe partiak, ishte edhe ai me kryetarin e Nisma për Kosovën, Fatmir Limaj, me të cilin biseduan lidhur me situatën aktuale politike në Maqedoni dhe Kosovës, por edhe në rajon.

  Rasti i fundit me incidentit e ndodhur në stacionin policor të ...

 • Jankullovska: Ndrecaj i dyshuari kryesor

  27 Prill, 2015

  JankulovskaMinistrja e MPB-së, Gordana Jankullovska deklaroi sot se ish-komandanti i UÇK-së, Mirsad Ndrecaj është nga të dyshuarit kryesor për sulmin në Goshincë.

  Duke u përgjigjur në pyetjet e gazetarëve, Jankullovska tha se edhe ish komandanti i UÇK-së Mirsad Ndrecaj, i njohur në vitin 2001 si komandant NATO, i cili ditë më parë mori përsipër sulmin, është po ashtu një nga ...

 • Ndrecaj: Prapa sulmit në Gushincë qëndrojnë djemtë që nisën luftën e 2001

  27 Prill, 2015

  NdrecajMirsad Ndrecaj, i njohur si Komandant NATO ka njoftuar nëpërmes një shkrimi të tij në Facebook se prapa sulmit në Gushincë qëndrojnë djemtë që nisën Luftën e 2001-shit.

  Ja postimi i plotë i Mirsad Ndrecaj:

  Te nderuar bashkëkombës Shqiptar nga te Gjitha trevat Shqiptare.  Jua bej me dije se pas sulmit ne karakollin e Goshinces qëndrojnë  djemtë me te ndershëm te ...

 • Familja Osmani, përgënjeshtron MPB-në

  27 Prill, 2015

  BrezeFamiljarët e Sulejman Osmanit, hedhin poshtë çdo lidhje me armatimin që policia njoftoi se ka gjetur në shtëpinë e tyre në Brezë. Djali i Sulejmanit, Qani Osmani thotë se shtëpia në Brezë ka qenë e boshatisur dhe aty s’ka banuar askush, pasi e gjithë familja, prej disa vitesh, është zhvendosur në fshatin Bërnjarc të Haraçinës. Për armatimin e gjetur ...

 • Jankullovska raporton bastisjet e djeshme në fshatrat e Malësisë së Karadakut

  27 Prill, 2015

  JankulovskaMinistria e Brendshme doli sot zyrtarisht me raportimin për bastisjet e kryera një ditë më pare në fshatin Brezë dhe Malinë të Malësisë së Karadakut. Në njërin prej fshatrave, ministrja Jankullovska pohoi se është gjetur armatimi i cili është marrë gjatë sulmit të kryer në pikën kufitare në Gushincë. Një 55 vjeçar, banorë i fshatit Brezë i cili ka ...

 • Maliqi: Shqiptarët në Maqedoni po e defaktorizojnë veten

  27 Prill, 2015

  Shkëlzen Maliqi, analisti dhe këshilltari i kryeministrit shqiptar Edi Rama ka komentuar ngjarjet e fundit në Maqedoni.

  Maliqi  ka thënë për “Epokën e re” se situata aktuale në Maqedoni është mjaft e komplikuar.
  “Situata në Maqedoni nuk është shumë e qartë. Faktori shqiptar në Maqedoni, në vend se të bashkohet, është shumë i ndarë dhe kështu e defaktorizon vetën. Pra, faktori shqiptar në Maqedoni nuk paraqitet si një ...
 • Kim Mehmeti: Shqiptarët në duart e banditëve politik që mbështesin regjimet antishqiptare

  26 Prill, 2015

  Postimi i plotë i shkrimtarit dhe publicistit Kim Mehmeti:

  “Shqiptarët e Maqedonisë mbetën në duart e kryesuesve banditë të BDI-së dhe PDSH-së edhe shkaku i pafytyrësisë së disa burrështetasve në Prishtinë e Tiranë, të cilët edhe pse e dinin se drejtuesit e këtyre dy partive ishin shërbëtorë të qarqeve policore e politike maqedonase, ata mbështesnin regjimet e këtushme antishqiptarë, duke mbrojtur kështu bizneset e tyre, e jo interesat e shqiptarisë!

  Me çka ...

 • Aksion i gjërë policor në Karadakun e Shkupit

  26 Prill, 2015

  tanketNë Karadakun e Shkupit nga orët e para të mëngjesit po zhvillohet një operacion i gjërë i forcave policore maqedonase.

  Siç bëjnë të ditur për INA, burime jozyrtare nga fshati Malinë operacioni i gjërë i njësiteve të MPB-së ka nisur nga orët e mëngjesit në fshatrat Malinë dhe Brezë dhe se bëhet fjalë për një operacion të gjërë policor.

  Zëdhënësi i ...

 • Mediat serbe: Sulmi në Gushincë është fillim i një lufte në Ballkan

  24 Prill, 2015

  autoblinda gushinceSulmi në fshatin Gushincë, u ka shërbyer mediave serbe për të thurur përralla se shqiptarët po fillojnë një konflikt të ri jo vetëm në Maqedoni, por edhe në Ballkan.

  Ky sulm madje u ka shërbyer historianëve serbë të akuzojnë edhe partnerët ndërkombëtarë të shqiptarëve, gjë që hedh dyshime shtesë në prapavijën e sulmit.

  “Sulmi i UÇK-së maqedonase ndaj policisë në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"