• Maqedoni, eurodeputeti Vajgl: Dështimi i marrëveshjes sjell probleme serioze

  16 Tetor, 2015

  VajgelMosrespektimi i afateve, për zbatimin e marrëveshjes për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni, do të shkaktojë probleme serioze në vend.

  Raportuesi për Maqedoninë në Parlamentin Europian, Ivo Vajgl, gjatë vizitës së tij në Shkup ka tërhequr vërejtjen se, pa zbatimin e tërësishëm të marrëveshjes së 2 qershorit, vendi nuk mund të dalë nga kriza ...

 • Maqedoni, LSDM refuzon tryezën ndërpartiake

  16 Tetor, 2015

  Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë ka njoftuar se nuk do marrë pjesë në bisedimet mes katër partive për daljen vendit nga kriza politike, derisa nuk respektohet dhe zbatohet Ligji për prokurori publike speciale dhe përderisa nuk zgjidhen prokurorët e propozuar prej Prokurores Speciale.

  “Këshilli i prokurorëve publikë ka për detyrë të respektojë ligjin dhe t’i mundësojë prokurorit publik special ta kompletojë ekipin e bashkëpunëtorëve në pajtim me ...

 • Zvarritja e marrëveshjes së 2 qershorit në Maqedoni

  16 Tetor, 2015
  Ivo VajgelRaportuesi për Maqedoninë në Parlamentin Evropian, Ivo Vajgel i cili qëndroi në Shkup për t’u takuar me disa prej autoriteteve dhe drejtuesve politik, shprehu shqetësim për shkak të zvarritjes së zbatimit të marrëveshjes politike të 2 qershorit.
  Ai tha se nëse nuk zbatohet plotësisht marrëveshja, kjo do të thotë se vendi vazhdon të jetë në krizë, ndërsa ...
 • Kumanovë, arrestohen “bashkëpunëtorët” e grupit të armatosur

  15 Tetor, 2015

  kumanova autoblindaMinistria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë, mëngjesin e së enjtes ka ndërmarrë një aksion të madh policor në Kumanovë për të arrestuar bashkëpunëtorët e grupit të armatosur me të cilin u përlesh policia maqedonase më 9 maj, në “Lagjen e Trimave”.

  Sipas MPB-së, kontrollet po bëhen në Shkup dhe Kumanovë dhe janë arrestuar ...

 • Albin Kurti: Shqiptarët në Maqedoni janë brenga ime më e madhe

  14 Tetor, 2015

  albin-kurtiThemeluesi i Vetëvendosjes, Albin Kurti thotë se shqiptarët në Maqedonisë e kanë gjendjen shumë keq, transmeton agjencia e lajmeve INA.

  “Shqiptarët në Maqedoni janë brenga ime e madhe. Është brengë e madhe. Me shqiptarët në Maqedoni është një shpërputhje e jashtëzakonshme midis përmasë së tyre dhe gjendjes së tyre”, deklaroi Kurti sonte në Opinion.

  Ai theksoi se paritë shqiptare në Maqedoni ...

 • Hetimi për ngjarjet e Kumanovës hynë në fazën e fundit

  13 Tetor, 2015

  kumanovaHetimi për ngjarjet e Kumanovës më 9 dhe 10 maj, është në fazën e fundit. Kështu thonë nga Prokuroria Publike. 5 muaj tashmë nga aksioni policor në Lagjen e Trimave, janë marrë në pyetje të gjithë të dyshuarit në lidhje me ngjarjen ku u vranë 8 policë dhe 10 pjesëtarë të grupit të armatosur.

  “Po përgatiten dhe kompletohen dëshmitë, të ...

 • Komisioni Evropian: Ligji për bombat është tërhequr nga Parlamenti

  7 Tetor, 2015

  Maja KocijancicZëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijancic porositu sot subjektet politike në Maqedoni që sa më shpejtë të merren vesh për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

  “Komisioni e di që partitë nuk kanë arritur marrëveshje mbrëmë për ndryshimet në Kodin Zgjedhor por bisedimet vazhdojnë edhe sot. Komisioni e ndjek nga afër zhvillimin e negociatave dhe pret që partitë të arrijnë marrëveshje sa më ...

 • Tërhiqet propozim ligji që pengonte publikimin e bombave

  7 Tetor, 2015

  kuvendi i rmPropozim ligji që parashikonte pengimin e publikimit të bombave të opozitës, sonte është tërhequr nga propozuesit Talat Xhaferi dhe Kërste Mukoski, kështu njoftojnë shërbimet nga Kuvendi I Republikës së Maqedonisë.  (alsat)

 • LSDM bllokon bisedimet për Kodin Zgjedhor, kërkon heqjen e cenzurës për bombat!

  6 Tetor, 2015

  bisedimet rmBisedimet për Kodin Zgjedhor në grupin e punës në moment kritik. Siç mëson ekskluzivisht Alsat M nga burime brenda bisedimeve, shkaku për bllokimin e bisedimeve është Ligji për ndalimin e bombave, që është propozuar sot nga partitë në pushtet VMRO dhe BDI.

  LSDM-ja ka kushtëzuar vazhdimin e bisedimeve për Kodin Zgjedhor vetëm nëse tërhiqet nga procedura Ligji për ndalimin ...

 • Maqedoni, propozohet ligj për ndalimin e publikimit të përgjimeve

  6 Tetor, 2015

  zaevOpozita maqedonase nuk do të mund të publikojë në të ardhmen, biseda të reja telefonike nga skandali i përgjimeve, nëse deputetët e Kuvendit maqedonas miratojnë projektligjin për ndalimin e publikimit të materialeve të përgjuara, që u dorëzua të martën në Kuvend nga partitë që përbëjnë shumicën, VMRO-DPMNE dhe BDI.

  “Me këtë ligj përcaktohet ndalesa për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"