• Kuvendi debatoi për propozimin për heqjen e testimit ekstern

  5 Tetor, 2015

  Kuvendi pasdite në kuadër të seancës së 67-të ka debatuar për Propozim-ligjin për ndryshimin e Ligjit për arsimin fillor, i shtruar nga grupi i deputetëve të LSDM-së opozitare, i cili me të kërkon heqjen e testimit ekstern.

  Renata Deskovska e LSDM-së elaboroi se kërkojnë heqjen e testimit, pasi që, siç tha, nuk i mat njohuritë e nxënësve, ndërsa arsimtarët i vendosin në pozitë të pabarabartë.

  Ajo u bëri thirrje shumicës parlamentare që ...

 • Dy funksionar të lartë të VMRO-së kanë dhënë urdhër që të ndodh “Monstra”?!

  2 Tetor, 2015

   

  monstraNjë dëshmi tronditëse publikohet për rastin famëkeq “Monstra”, ku 6 maqedonas u vranë, para tre viteve në liqenin e Smilkovcit, 10 km në largësi nga Qendra e Shkupit transmeton Zhurnal.

  Dëshmin e publikon portal maqedonas, OhridSkay. Sipas këtij portal ekzekutimin e 6 të rinjëve maqedonas e kanë kryer pjestarët e sigurimit të dy funksionarëve të lartë të VMRO-DPMNE-së.

  Arsyeja është se ...

 • Dy tenderë 200 mijë euro për analizën për Marrëveshjen e Ohrit, ku shkuan paratë !?

  2 Tetor, 2015

  musaDy tenderë nga 100 mijë euro i ka përfituar një kompani e njejtë për përpunimin e një analize cilësore të implementimit të Marrëveshjes së Ohrit.

  Por edhe pse analiza e parë ishte realizuar dy vite më parë, asnjëherë nuk u bë e ditur se sa është implementuar Marrëveshja e Ohrit dhe sa shqiptarë janë të përfaqësuar në administratën shtetërore.

  Tenderët nga ...

 • Borxhet po trokasin, Maqedonia duhet të kthejë 1 miliardë euro

  1 Tetor, 2015

  euroNjë miliardë euro Maqedonia duhet t`ia kthejë kreditorëve nga fundi i këtij viti dhe gjatë dy viteve të ardhshme.

  Sipas Strategjisë fiskale të vendit për periudhën 2015- 2017 është paraparë pagesa e kredisë dhe borxheve me një vlerë prej rreth gjysmë miliardë apo mbi 450 milionë euro. Vetëm gjatë vitit të ardhshëm do të duhet të paguhen mbi 328 milionë ...

 • Helmimet në Maqedoni, Ademi: Të rritet siguria nëpër shkolla

  1 Tetor, 2015

  Një ditë pas helmimit të dhjetëra nxënësve dhe profesorëve në shkollën e mesme “Arseni Jovkov”, në Shkup, ministri i Arsimit në Maqedoni, Abdilaqim Ademi bëri thirrje për rritjen e sigurisë brenda objekteve shkollore.

  Ai sqaroi se, incidentin e së mërkurës e ka shkaktuar një ish-nxënës i shkollës, ku ndodhi ngjarja, dhe se të gjithë nxënësit, që u prekën nga helmi, janë në gjendje të mirë shëndetësore.

  “Bëjmë ...

 • Katica Janeva zgjedh 14 prokurorë, 4 shqiptarë

  30 Shtator, 2015

  Katica-JanevaProkurorja Speciale Katica Janeva publikoi listën e bashkëpunëtorëve të saj që do të angazhohen në Prokurorinë Speciale.

  Janeva ka zgjedhur 14 prokurorë, numër i domosdoshëm sipas saj për procedimin efikas të rasteve në kompetencë të Prokurorisë Speciale. Prej 14 prokurorëve të zgjedhur, 4 janë shqiptarë. Artan Ajro, Burim Rustemi, Lejla Kadriu dhe, Fatime Fetai. Prokurorë tjerë janë Gavril Bubevski, Darko ...

 • Maqedoni, Prokurorja Speciale plotëson ekipin e saj prej 14 prokurorësh

  30 Shtator, 2015

  Katica-JanevaProkurorja Speciale e Maqedonisë, Katica Janeva, të mërkurën ka prezantuar listën e 14 prokurorëve të përzgjedhur me të cilët ajo do duhet të zgjidhë rastet që dalin nga bisedat e përgjuara telefonike, të cilat incizime i posedon, dhe një pjesë të tyre i ka bërë publike, partia opozitare maqedonase LSDM. Në ekipin e Janevës bëjnë pjesë edhe ...

 • Rikthehen zgjedhjet në tryezën e bisedimeve të Grupit të Punës

  29 Shtator, 2015

  makina me targa diplomatikeGrupi i punës i është kthyer diskutimit për çështjet që kanë të bëjnë me organizimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, duke diskutuar kompetencat e Komisionit Shtetëror Zgjedhor. Edhe pse Marrëveshja Politike e 2 qershorit parashikon që deri nesër, më 30 shtator, të përkufizohen kompetencat shtesë për KSHZ-në, partitë politike nuk kanë arritur ndonjë marrëveshje konkrete rreth ...

 • Mblidhet ‘Grupi i punës’, diskuton Marrëveshjen e Ohrit

  28 Shtator, 2015

  bisedimetGrupi i punës ka diskutuar rreth zbatimit dhe ngecjeve të Marrëveshjes së Ohrit. Para përfaqësuesve të partive politike, diplomati holandez Piter Fejth prezantoi analizën e tij, akoma të papërfunduar, rreth zbatimit të këtij dokumenti i parashikuar të përfundonte zbatimin që në vitin 2005. Ai është angazhuar nga Komisioni Evropian për të analizuar zbatimin e Marrëveshjes Kornizë, që rekomandohet tashmë ...

 • DW: Rrethimi i Ali Ahmetit me struktura kriminogjene detyroi krijimin e “Unitetit”

  28 Shtator, 2015

  Anëtar aktual të BDI formojnë parti të re qytetare. Ahmeti i brengosur, sepse edhe subjekte tjera bëjnë thirrje për përfundim të dominimit të BDI. Paralajmërohen edhe nisa tjera qytetare.

  Uniteti është emri i partisë së re për regjistrimin e së cilës intensivisht janë duke u grumbulluar nënshkrime në teren, ndërsa iniciator të saj janë persona nga BDI. Spiritus movens i partisë në formim është Gëzim Ostreni (73), shef i shtabit qendror ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"