• Nipi i Abdilaqim Ademit në mesin e 10 të pasurve në Maqedoni

  29 Shtator, 2016

  qimaElemdin Ademi, nipi i sekretarit të përgjithshëm të BDI-së, Abdilaqim Ademi është në mesin e 10 shqiptarëve më të pasur në Maqedoni.

  Ai figuron në këtë listë të përpiluar nga kompania evropiane për pasuri “X Welt”, si pronar i kompanisë Screenmedia, kompanisë ndërtimore Eurovia, dhe aktivitete tjera, që sipas mediave kanë lidhur me këtë edhe emrin e Abdilaqim Ademit, që ...

 • Maqedoni: Padi për shpërdorim detyre ndaj katër zyrtarëve

  28 Shtator, 2016

  cekici-i-drejtesise-dhe-paretProkuroria Speciale e Maqedonisë ka ngritur edhe një padi të re ndaj zyrtarëve, nën akuzën e shpërdorimit të detyrës. Për keqpërdorim financiar akuzohen tre drejtues të Agjencisë për Siguri dhe Kundërzbulim dhe një zyrtar i Ministrisë së Punëve të Brendshme, të cilët gjatë procedurave të blerjes së disa pajisjeve nga Britania e Madhe kanë përvetësuar mbi 860 mijë euro.

  Prokurorja ...

 • Tetova në alarm, Gruevski toleron “Jugohromin”, ministri i BDI-së heshtë

  27 Shtator, 2016

  jugohrom“Deri në prill të vitit 2016 duhet t’i plotësonin standardet, ajo ishte vendimi i qeverisë që u soll para dy viteve, përderisa ajo nuk respektohet, do të merën masa ligjore”, u shpreh Vlladimir Peshevski, zëvendëskryeministër.

  Këtë deklaratë zëvendëskryeministri Peshevski e kishte dhënë në dhjetor të vitit të kaluar, i pyetur se çfarë do të ndërmerret nëse kombinati metalurgjik “Jugohrom” nuk ...

 • OBSH: Ndotja e ajrit shkakton 6,5 milionë vdekje në vit

  27 Shtator, 2016

  jugohromiNjë raport i ri nga Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se më shumë se 90 për qind e popullsisë së botës është e ekspozuar ndaj ndotjes së ajrit, gjë që kontribuon në një numër problemesh shëndetësore. Të dhënat e reja të publikuara sot nga agjencia e OKB-së tregojnë se problemi është më i përhapur në qytetet e mëdha, por ...

 • Helmimi nga “Jugohrom” vazhdon pandalur, mos flini rehat o njerëz!

  26 Shtator, 2016

  jugohromiPa zgjidhjen e këtij problemi, qytetarët e rajonit të Pollogut, qytetit të Tetovës, Gostivarit dhe vendbanimeve përreth, nuk duhet të mendojnë çështje tjetër më të rëndësishme, as politikën dhe zhvillimin ekonomik, sepse asgjë tjetër nuk ka rëndësi karshi këtij rreziku që ua kërcënon jetën drejtpërdrejtë!

  Strategji afatgjatë kundër shqiptarëve është shndërrimi i rajonit të Pollogut në tokë të ...

 • Rikthehen protestat në Maqedoni

  23 Shtator, 2016

  revolucioni-rmRevolucioni shumëngjyrësh pas një pauze të gjatë I rikthehet protestave. Për të hënën është bërë thirrje për protestë përpara Kuvendit në mbështetje të Prokurorisë Speciale. Në njoftimin e revolucionit mes të tjerash theksohet se kohëve të fundit siç thuhet mediat e kontrolluara nga i dyshuari Gruevski kanë nisur fushatën kundër Katica Janevës dhe tërë Prokurorisë Speciale.

  Revolucioni shumëngjyrësh gjithashtu ka ...

 • Janeva Miloshoskit : “Të dëgjoj si te “Bombat”

  22 Shtator, 2016

  janeva-raportEdhe sot, prokurorja speciale Katica Janeva përgjigjej në pyetjet e deputetëve. Deputeti i VMRO-DPMNE-së Antonio Milloshoski i kërkoi Janevës të tregojë se çfarë kapaciteti personal posedon, në cilat raste ka punuar në Gjykatën e Gjevgjelisë dhe a ka punuar për rastet me shoqatat kriminale, për mashtrime zgjedhore, për vepra për të cilat dënohet mbi 5 vjet burg. Ai gjithashtu ...

 • Wikileaks: Milloshoski bëri trysni ndaj ambasadores amerikane dhe atij të BE-së në vitin 2008

  21 Shtator, 2016

  vikileaksDje dhe sot, Wikileaks ka publikuar dy dokumente të cilat shpalosin detaje të reja të periudhës 2008-2008 të qeverisjes OBRM-PDUKM – BDI dhe të dhunës në zgjedhjet e vitit 2008, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Në dokumentin e djeshëm u shpalos e vërteta se në vitin 2008, ka patur marrëveshje në mes të Ali Ahmetit dhe Nikolla Gruevskit, i quajtur si ”Marrëveshja ...

 • Gjykatësit e zyrtarëve të paditur “pjesë e aferës së përgjimeve”

  21 Shtator, 2016

  gjykataProcesi gjyqësor kundër 21 zyrtarëve të lartë shtetëror të akuzuar nga Prokuroria Speciale në Maqedoni, për vepra të rënda penale, do të udhëhiqet nga gjykatës që ishin pjesë e aferës së përgjimeve në bazë të të cilave edhe janë ngritur paditë ndaj zyrtarëve shtetëror.

  Njoftimi i bërë nga Gjykata Penale, e cila thotë se përzgjedhja e gjykatësve që do të ...

 • DioGuardi: Maqedonia është një shtet aparteidi në mes të Evropës, Federalizimi opsion

  19 Shtator, 2016

  dioguardiKryetari i Lidhjes Shqiptaro-Amerikane, ish –Kongresmeni Joseph Dioguardi, në dëshminë e tij të fundit para Komitetit të Kongresit për Punë të Jashtme në Washington kishte përmendur opsionin e federalizimit për Maqedoninë.

  Ja thekset e tij nga fjalimi në Kongres:

  Për Maqedoninë: Shqiptarët përfundimisht duhet të trajtohen si një partner i barabartë në një shtet i cili nuk ka asnjë etni me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"