• Shpërthyen pakënaqësitë në radhët e BDI-së, kulminuan me dorëheqjet e para

  19 Prill, 2015

  Mosrespektimi i procedurave brenda partiake dhe dështimet në politikat qeverisëse rezultuan me dorëheqje brenda Bashkimit Demokratik për Integrim. Pas Zëvendës ministrit të mbrojtjes Arben Llabenishti dorëheqje ka paraqitur edhe sekretari organizativ i partisë, Hazbi Lika dhe nënkryetari i degës partiake në Haraçinë. Shefik Duraki. Zëvendës ministri i mbrojtjes, Arben Llabenishti, i cili deri dje ishte edhe kandidat për kryetar dege në Strugë në arsyetimin e dorëheqjen ka drejtuar akuza të ...

 • Bomba e 23-të e opozitës zbulon planin për sulm fizik ndaj Zhernovskit

  19 Prill, 2015

  Opozita sot publikoi bombën e 23 me radhë në Kapishtec të Komunës Qendër. Edhe në këto biseda protagonistë kryesorë ishin Kryeministri Nikolla Gruevski dhe ministri i transportit dhe lidhjeve Mile Janakievski. Në njërën nga bisedat dëgjohet se si kryeministri Gruevski dhe ministri Janakievski bëjnë plane për të grumbulluar njerëz para objektit të Komunës Qendër, ku edhe përgatitej skenar për sulm fizik ndaj kreut të kësaj komune Andrej Zhernovski.

  N.G: Të premten ...

 • Si nuk lejohet biznesmeni me origjinë shqiptare të hyjë në sheshin e Shkupit

  19 Prill, 2015

  Toka që bisedohet me hapësirë mbi 1000 metra katror i takon familjes së nobelistes shqiptare Gonxhe Bojaxhiu

  Në një bisedë midis ministrit Mile Janakievski dhe kryeministrit Nikola Gruevski nga materialet e përgjimeve bisedohet për shitjen e një toke shtetërore për një person që supozohet se është shqiptar që kishte jetuar në Francë, por që pas 30 viteve ishte kthyer në Shqipëri. Në këtë bisedë dëgjohet biseda e tyre se si ata ...

 • Maqedoni: Pakënaqësi brenda Bashkimit Demokratik për Integrim

  19 Prill, 2015

  Zhvillimet e fundit në Maqedoni duket se po nxisin pakënaqësi edhe brenda Bashkimit Demokratik për Integrim, që bën pjesë në koalicionin qeveritar.

  Zëvendës-ministri i Mbrojtjes, Arben Labënishti ka dhënë dorëheqje nga ky post si dhe nga të gjitha funksionet që kishte në BDI. Në një letër të hapur ai thekson mospajtimin me politikat e drejtuesve të partisë, mospërfilljen e vlerave kombëtare shqiptare,  që sipas tij, o krijojnë hapsirë për shmangien e ...

 • Përbërja e re e propozuar e Komisionit për Antikorrupsion nesër në seancë kuvendore

  14 Prill, 2015

  kuvendi-maqedoniseKuvendi i Republikës së Maqedonisë nesër duhet ta mbajë seancën e 43-të në rend dite të së cilës janë më shumë ratifikime, raporte vjetore dhe plane financiare, ligje në leximin e parë dhe të dytë si dhe vendime.

  Në këtë seancë është edhe propozim vendimi për emërimin e anëtarëve të Komisionit shtetëror për parandalimin e korrupsionit. Komisioni kuvendor për çështje ...

 • A do të kërkohet dorëheqja e kryeparlamentarit Veljanovski

  9 Prill, 2015

  Deputetë të caktuar të BDI-së kanë shprehur revoltë lidhur me fyerjen e tyre nga ana e kryeparlamentarit Trajko Veljanovski.

  Në një nga bisedat e përgjuara të fundit të publikuara nga opozita, dëgjohet zëri i kryetarit të Parlamentit Trajko Veljanovski, i cili në bisedën me ministren e brendshme Gordana Jankullovska gjatë vitit 2011 i fyen deputetët shqiptarë si indianë.

  Por, derisa nuk është ndërmarrë asnjë nismë zyrtare nga grupi parlamentar i BDI-së, dhe ...

 • Shtohen presionet për zbardhjen e “bombave” për “Monstra”

  8 Prill, 2015

  Familjarët e viktimave të vrarë në liqenin e Smilkovcit tre vite më parë janë takuar me liderin e LSDM-së, Zoran Zaev.

  Ata në këtë takim kanë kërkuar nga Zaev që ti dorëzoj të gjitha materialet që disponon lidhur me këtë krim makabër që ndodhi më 12 prill të 2012 në liqenin e Smilkovcit në periferi të Shkupit, ku u vranë katër të rinj maqedonas dhe një peshkatar maqedonas. Lidhur me këtë ...

 • Në vitin 1908, Shkupi ishte qytet me shumicë shqiptare, e Prizreni nuk e kishte asnjë turk

  8 Prill, 2015

  shkupi

  Në Shkup, sipas statistikave të vitit 1908-1909, shumica e popullatës ka qenë shqiptare. Kjo statistikë, që shihni në dokumentin më poshtë, mendohet se është e realizuar nga pushteti i kohës, pra Perandoria Osmane.

   

  statistika 1908Sipas saj, në Shkup para një shekulli kanë jetuar 50.258 shqiptarë, 9264 serb dhe 29080 ...

 • ‘Šiptari’ , ‘Indianci’… fyerjet nga pushtetarët maqedonas

  7 Prill, 2015

  Bisedat e përgjuara në Maqedoni po zbardhin fyerje të rënda ndaj shqiptarëve nga ana e pushtetarëve maqedonas.

  Janë ministra, kryetarë Parlamenti dhe publicistë maqedonas që fyejnë rëndë dhe nënvlerësojnë shqiptarët. Kjo ka të bëjë pikërisht me partinë shqiptare në pushtet BDI, e cila është në shënjestër të këtyre fyerjeve.

  Në bisedat e përgjuara të lëshuara kohëve të fundit. Ministrja e brendshme, Gordana Jankullovska dëgjohet duke i quajtur shqiptarët me emërtimin ‘shiptari’, apo ...

 • Marin Mema: Gjendja e Ohrit, faji i partive politike shqitpare!

  7 Prill, 2015

  Gazetari i Top Channel, Marin Mema, i njohur për ciklin e tij të emisioneve “Shqipëria Tjetër” dhe “Exclusive” ku me guxim të jashtëzakonshëm gjurmon dhe sjell në ekran shqiptarë dhe troje shqiptare të ngelura jashtë kufijve. Ai bëri bujë në Maqedoni pas dokumentarit në fshatrat e Rekës së Epërme, banorë shqiptarë ortodoks që prej rrethanave politike u asimiluan dhe kishin frikë të tregojnë se janë shqiptarë.

  Edicioni i fundit të titulluar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"