• Danaj: Zaevi dhe Gruevski janë gjarpërinj të njejtë ndaj shqiptarëve

  25 Gusht, 2016

  danaj 1Hartuesi i listës për Shqipërinë Natyrale, Koço Danaj disa muaj më parë kishte deklaruar se për shqiptarët janë njëlloj sikur Nikolla Gruevski, po ashtu edhe Zoran Zaev. Ai ata i ka karakterizuar me gjarpërin dhe nepërkën, informon  INA.

   Ja postimi i bërë më 22 shkurt të këtij viti:

   Danaj: Me Zaev apo Gruevskin; me neperken apo gjarperin

  Kjo eshte mjerisht dilema e ...

 • Maqedoni: Katastrofa prej neglizhencës vdekjeprurëse

  25 Gusht, 2016

  Sivjet raporti vjetor i publikuar nga agjencia e OKB-së WorldRiskReport fokusohet në logjistikë dhe infrastrukturë. Vërshimet e fundit në Maqedoni flasin për dështim në prevencion dhe neglizhencë në infrastrukturë.

  anija e gruevskitTë paktën tri javë pasi 22 vetë gjetën vdekjen nga vërshimet që përfshinë pjesën veriore të Shkupit, mbetet një pyetje pa përgjigje: si mundi të ndodhë kjo? Kryeqyteti i ...

 • Shefi i diplomacisë greke në Shkup

  25 Gusht, 2016

  ministri i jashtem greqi maqedoniMinistri grek i Punëve të Jashtme, Nikos Koxias shkoi sot për vizitë në Shkup; takime këto të rralla midis autoriteteve shtetërore të dy vendeve fqinje. Megjithëse nuk janë dhënë hollësi për atë që është folur mbi problemin e emrit të Maqedonisë, ministri grek dhe homologu i tij maqedonas, Poposki kanë lënë të kuptohet se po ...

 • Prokuroria Speciale do të kërkojë arrestimin e Nikolla Gruevskit

  22 Gusht, 2016

  nikola-gruevski-Nga Prokuroria speciale publike (PSP) sotkanë informuar se ish kryeministri Nikolla Gruevski gjatë periudhës së ardhshme gjatë periudhës së ardhshme do të thirret për të dhënë deklaratë para gjykatësit në procedurë paraprake si i dyshuar në rastin e hapur nga PSP me emrin TNT, shkruan fokus.mk, transmeton Gazeta Lajm.

  Përveç marrjes në pyetje, PSP do të kërkojë që Gruevskit t’i ...

 • Shiu dhe breshëri shkaktojnë tmerr në fshatin Gradec

  22 Gusht, 2016

  shi VrapcishtKomuna e Vrapcishtit është përfshirë nga rreshje të mëdhaja të shiut dhe breshëri.Sasia e madhe e ujit ka nxjerrë nëpër rrugë edhe ujerat e zeza të cilat kanë përfunduar nëpër bodrumet e pjesës me të madhe të shtëpive.
  Shiu dhe breshëri janë ndalur rreth orës 17, ndërsa banorët po bëjnë pastrimin e rrugëve, oborëve dhe shtëpive.
  Intensiteti i ...

 • Rritet në 23 numri i viktimave nga vërshimet në Hasanbeg

  17 Gusht, 2016

  hasanbeg1Është rritur në 23 numri i viktimave që humbën jetën si pasojë e vërshimeve në Hasanbeg dhe lagjet e tjera të Shkupit.

  Sait Ameti, 88 vjet nga Hasanbegu ka nderuar jetë të shtunën si pasojë e një infeksioni të madh në mushkëri.

  Djali i Saitit, Gazmend Ameti, për televizionin AlsatM ka rrëfyer momentet e trishtimit kur babai i tij ...
 • Verifikimi i listës zgjedhore, larg dinamikës së paraparë

  16 Gusht, 2016

  zgjedhje mkNë Maqedoni, verifikimi i të dhënave të votuesve të dyshimtë po zhvillohet me një dinamikë shumë të ulët, ndërkohë që deri në mbylljen e këtij procesin kanë mbetur edhe katër ditë.

  Gjatë periudhës 20 ditore, të dhënat personale duhet t’i verifikojnë rreth 40 mijë qytetarë, por deri të martën, sipas të ...

 • Kurier: Çka po bën Prokuroria Speciale në Maqedoni ?!

  15 Gusht, 2016

  kurierGazeta austriake ”Kurier” ka realizuar reportazh kushtuar Prokurorisë Speciale Publike të Maqedonisë, ku sipas tyre prokurorja e Lençe Ristoska është shprehur që “Ne nuk jemi të përqendruar te disa persona ose parti dhe nuk e mbrojmë opozitën. Por, hetojmë kundër disa personave të cilët e kanë shkelur ligjin. Kushdo që e ka shkelur ligjin, duhet të japë llogari, edhe ...

 • Përmbytjet në Maqedoni, ja emrat e viktimave të identifikuar

  8 Gusht, 2016

  permbytjetMPB e Maqedonisë ka konfirmuar se si shkak i përmbytjeve, numri i viktimave në Maqedoni ka arritur në 25 persona. Deri më tani janë identifikuar disa viktima, raporton “Alsat-M”.

  Viktimat e identifikuara deri tani nga përmbytjet:

   

   1. Bajram Mustafa, i lindur më 02.09.1949, rruga “Anton Popov” nr.10.

   

   1. Enes Mustafa, i lindur më 06.06.2014, rruga “Anton Popov” nr.10

   

   1. Katerina Mitrova, lindur më 14.08.1933, rruga “Kostandin ...
   2. Maqedoni, përmbytjet shkaktojnë viktima të shumta dhe dëme

    8 Gusht, 2016

    Stuhi tepër të fuqishme kanë shkaktuar vdekjen e të paktën 17 personave në Shkup dhe rrethinat e tij.​

    Të paktën gjashtë njerëz janë zhdukur, rreth 60 të tjerë janë shtruar në spital dhe rreth 1,000 janë evakuuar.

    Ministri i Shëndetësisë Nikolla Todorov tha se numri i të vdekurve mund të rritet dhe qeveria ka në plan të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme për dy javë në zonat më të prekura.

    Shirat e rrëmbyer të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"