• DioGuardi: Maqedonia është një shtet aparteidi në mes të Evropës, Federalizimi opsion

  19 Shtator, 2016

  dioguardiKryetari i Lidhjes Shqiptaro-Amerikane, ish –Kongresmeni Joseph Dioguardi, në dëshminë e tij të fundit para Komitetit të Kongresit për Punë të Jashtme në Washington kishte përmendur opsionin e federalizimit për Maqedoninë.

  Ja thekset e tij nga fjalimi në Kongres:

  Për Maqedoninë: Shqiptarët përfundimisht duhet të trajtohen si një partner i barabartë në një shtet i cili nuk ka asnjë etni me ...

 • Shtrirja e përdorimit të gjuhës shqipe në Maqedoni

  19 Shtator, 2016

  flamujNë prag të fushatës parazgjedhore në Maqedoni, dy partitë më të mëdha maqedonase kanë nxitur debate mbi shtrirjen e përdorimit të gjuhës shqipe. Opozita maqedonase vlerëson se shqipja duhet të përdoret edhe atje ku ka pakicë shqiptarësh se një gjë e tillë e mundëson kushtetuta. Por partia më e madhe në pushtet, VMRO-DPMNE shprehet kategorikisht kundër kësaj. Analistët mendojnë ...

 • Vetëm nga 5 vite burg rrezikojnë të “hanë” Gruevski dhe Janakievski

  16 Shtator, 2016

  gruevski-dhe-janakievskiNga gjashtë muaj deri në pesë vjet burg rrezikohen të akuzuarit të cilët po i ndjek Pokuroria Speciale Publike për protestat e dhunshme në vitin 2013 që ndodhi para komunës Qendër në Shkup.

  Nga PSP-ja sot njotuan se në këtë rast janë të akuzuar 14 persona, pesë nga të cilët për inkurajim dhe nëntë për dhunë.

  Për këto vepra penale në ...

 • Prokuroria Speciale e Maqedonisë ngre padi ndaj 21 zyrtarëve shtetërorë

  15 Shtator, 2016

  prokuroriaProkuroria Speciale e Maqedonisë ka zyrtarizuar dy paditë e para ndaj 21 zyrtarëve të lartë për shpërdorim detyre.

  Padia e parë përfshinë 7 persona dhe ka të bëjë me akuzën e asgjësimit të dokumenteve nga sistemet e përgjimit në Drejtorinë e Sigurimit dhe Kundërzbulimit.

  Ndërsa padia e dytë ndaj 14 personave lidhur me porosinë për dhunë ndaj kryetarit të komunës Qendër ...

 • Han me Hovit, Vajgëll e Kukan: Temë e bisedimeve gjendja në Maqedoni: Zgjedhjet kredibile çelës për kthimin e vendit në rrugën euroatlantike

  13 Shtator, 2016

  han-hovit-vajgel-dhe-kukanEurokomisioneri për zgjerim Johanes Han sot në Strazburg është takuar me tre eurodeputetët Richard Hovit, Ivo Vajgëll dhe Eduard Kukan me të cilët ka biseduar kryesisht për gjendjen politike në Maqedoni, njofton Zhurnal.

  Ai pas takimit në profilin e tij në Twitter ka shënuar se është e nevojshme të kenë zgjedhje të besueshme.

  ”Strazburg: Bisedë e mirë me Richard Hovit, Ivo ...

 • Ademi ose Zekiri, bartës liste për LSDM-në në njësinë e 6-të

  13 Shtator, 2016

  edmond-ademi-muhamed-zekiri-sdsmNga partia më e madhe opozitare informojnë se po bëhen përpjekje për formimin e një fronti sa më të gjerë opozitar ku do të marrin pjesë të gjithë figurat publike me renome që do të shpallin interes. Po diskutohet me individë dhe parti më të vogla edhe nga blloku shqiptar.

  Edhe pse nuk bëhen të ditur emra të përveçëm, burime ...

 • Shkupi tronditet nga tërmeti

  12 Shtator, 2016

  shkupi-pas-termetitShkupi është goditur sot nga një sërë tërmetesh. Më i fuqishmi ishte ai i orës 15 e 10 minuta, që rezulton të ketë qenë prej 5.3 ballë sipas shkallës Rihter.

  Epiqendra e tërmetit të orës 7 të mëngjesit është shënuar në afërsi të Haraçinës, 12 kilometra në verilindje të Shkupit, kurse tërmeti i pasdites është ndjerë fortë dhe ka shkaktuar ...

 • Ajri i papastërt, forma më vdekjeprurëse e ndotjes

  9 Shtator, 2016

  jugokromiNjë studim i ri vë në dukje se ajri i papastërt është forma më vdekjeprurëse e ndotjes. Ai është shkaktari i katërt kryesor i vdekjeve të parakohshme. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Joe De Capua, kjo i kushton ekonomisë globale qindra miliarda dollarë çdo vit në orë pune të humbura.

  Studimi i ri “Kostoja e Ajrit të Ndotur: ...

 • Qytetarët: S’do paguajmë taksë televizionit partiak që reklamon VMRO-BDI

  9 Shtator, 2016

  rtmQytetarët e Maqedonisë shprehen të revoltuar me vendimin e fundit qeveritar për pagesën e detyrueshme të taksës radiodifuzive për RTVM.

  Në një anketë të realizuar nga agjencia e lajmeve INA, ata thonë se nuk duan të paguajnë para për një televizion partiak, i cili raporton njëanshëm dhe në mënyrë jo profesionale vetëm për aktivitetet e ministrave të partive në pushtet ...

 • Shkup: Gjashtë të vdekur nga rrëzimi i një avioni privat

  7 Shtator, 2016

  Natën e së martës (06.09) u gjëtën pjesë të avionit privat “Pajper Pa 34-200 T Seneka” me shenja kombëtare gjermane të rrëzuarme në afërsi të Katllanovës, në fshatin Kozhle, ku mund të shiheshin rrënojat e avionit.

  KatllanovaNga kontrolli i bërë në teren janë gjetur gjashtë kufomat e pasagjerëve, që kanë qenë në bord, pjesë të aeroplanit: krahu dhe njëra gomë, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"