• Gjermania 50 mln euro për linjën Shqipëri-Maqedoni

  27 Korrik, 2016

  gjermeniNdërtimi për linjën e interkoneksionit Elbasan-Manastir, parashikon dhe zgjatimin nga Elbasani në Fier. Gjiknuri: Përmbyllim lidhjen me vendet e rajonit

  Qeveria shqiptare firmosi sot me qeverinë gjermane marrëveshjen për financimin e ndërtimit të linjës së interkoneksionit 400 kilovolt me Maqedoninë, (Elbasan-Manastir) e cila kap një total prej 50 milion eurosh. Përmes Bankës gjermane për Zhvillim, Kfë shuma ...

 • Gjermania financon interkonjeksionin Shqipëri-Maqedoni

  26 Korrik, 2016

  gjiknuriNë mjediset e Ministrisë së Energjisë u firmos këtë të martë marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj gjermane, që siguron financimin e projektit të lidhjes energjitike 400 kV mes Shqipërisë dhe Maqedonisë.

  Për palën shqiptare dokumenti u firmos nga ministri Damian Gjiknuri, ndërsa për palën gjermane nga ambasadorja Susanne Schutz.

  “Bëhet fjalë për një nga projektet ...

 • Krahasim interesant , Vanhoutte tregon kush janë vendet me regjime autoritare

  22 Korrik, 2016

  vanhouteIsh-lehtësuesi i negociatave në Përzhino, Peter Vanhoutte, përsëri nëpërmjet rrjetit social Facebook ka përshkruar situatën aktuale politike në Maqedoni, duke e krahasuar vendin me Turqinë, si shtete të regjimeve autoritare.

  ‘Kjo nuk është vetëm në lidhje me Turqinë, ekziston aktualisht tashmë një aleancë e regjimeve autoritare të lidhura ngushtë me Turqinë, duke përfshirë Maqedoninë, Hungarinë, Bosnjë e ...

 • Zaev: Lista e re zgjedhore nuk do të ketë 1.813.000 por 1.550.000 votues

  22 Korrik, 2016

  Kjo marrëveshje që u arrit është mbi të gjitha marrëveshje për qytetarët e Republikës së Maqedonisë dhe paraqet dalje nga kriza politike. Për LSDM është e volitshme Marrëveshja të cilën e kemi arritur sepse i siguron hapat për përmbushjen e së paku dy kushteve, rregullimit minimal të mediave përmes formimit të trupit ad-hoc, por gjithsesi edhe për pastrimin e mëtejmë të Listës zgjedhore aq sa është e mundur, ka deklaruar ...

 • Shkup: arrihet marrëveshje për dalje nga kriza

  21 Korrik, 2016

  Katër partitë kryesore në Maqedoni arritën marrëveshje për zgjidhjen e krizës politike. Marrëveshja parashikon modalitetet e pastrimit të listës zgjedhore, reformat në media dhe kompetencat e ministrit të Brendshëm.

  parlamenti mkPartitë janë dakorduar që njëqind ditë para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të ketë qeveri teknike dhe që ligji i ri për Ministrin e Punëve të Brendëshme të pezullohet deri më ...

 • Pas gënjeshtrës për biografinë: Deputetja e Bundestagut dorëzon mandatin !!!

  21 Korrik, 2016

  biografia deputetja gjermaneMaturë? Studime për shkenca juridike? Të gjitha të shpikura. Deputetja socialdemokrate e Bundestagut Gjerman, Petra Hinz mashtroi me biografinë e saj për shumë vjet shumë njerëz. Tani ajo largohet nga Bundestagu.

  Ajo konsiderohej si përfaqësuese energjike e popullit dhe puna me të thuhej se qe e mundimshme. Bashkëpunëtorët në zyrën e saj ndërroheshin shpesh. Petra Hinz pra konsiderohej ...

 • Sot pritet marrëveshja, zgjedhjet më 11 dhjetor

  20 Korrik, 2016

  bejliBisedimet midis partive politike duhet të vazhdojnë sot pasi që dje sërish nuk është arritur marrëveshje. Këtë e deklaroi ambasadori i SHBA-së, Xhes Bejli dje pas përfundimit të takimit në Klubin e deputetëve.

  Bisedat për ingerencat e ministrit të Punëve të Brendshme dhe për qeverinë teknike, e cila do t’i zbatojë zgjedhjet dje ka zgjatur dy orë.  Para fillimit të ...

 • Zhbogar në Shkup, dy zonja në Prishtinë

  18 Korrik, 2016

  ZhbogarIsh ministri i jashtëm i Sllovenisë dhe përfaqësues aktual special i Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zhbogar është shef i ri i delegacionit të BE-së në Maqedoni, ndërsa një dyshe diplomatesh bullgaro-greke vjen në krye të institucioneve ndërkombëtare në Prishtinë.

  Siç lajmëroi korrespondenti nga Brukseli i agjencisë shtetërore të lajmeve të Maqedonisë MIA, nga Komisioni Evropian dhe Shërbimi Evropian për ...

 • A është afër zgjidhja e krizës politike në Maqedoni?

  13 Korrik, 2016

  Ndihmëssekretarja amerikane e shtetit, Victoria Nuland ka thënë se në ditët në vijim mund të pritet një marrëveshje për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni.

  NulandNuland tha se po largohet nga Shkupi e inkurajuar se drejtues të partive politike të përfshira në bisedime do të arrijnë përparim drejt caktimit të një date të zgjedhjeve, për të cilat do të duhet vullnet ...

 • Nuland në Maqedoni

  11 Korrik, 2016
  Victoria NulandNdihmës-Sekretarja amerikane e Shtetit, Victoria Nuland qëndroi të hënën në Shkup ku tha se ka vërjetur përparime drejt realizimit të marrëveshjes së vitit të kaluar, por se kriza politike duhet të marrë fund. Ajo tha se është optimiste që brenda ditëve në vijim partitë kryesore do të gjejnë zgjidhje. Zonja Nuland, ndërkohë, theksoi mbëshetjen për Prokurorinë e posaçme ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"