• Murphy: Maqedonia të përmbushë detyrimet ndaj qytetarëve

  22 Maj, 2015

  Senatori MurphyShtetet e Bashkuara nuk duhet ta lënë në harresë Ballkanin, paralajmëron Senatori demokrat Chris Murphy, i cili ka ndjekur me vëmendje zhvillimet në fundit në Maqedoni. Ai u bën thirrje autoriteteve të Shkupit të përmbushin detyrimet ndaj qytetarëve të tyre. Këto komente Senatori Murphy i bëri gjatë një intervistë për shërbimin gjeorgjian të Zërit të Amerikës, mbi qëndrimin  ...

 • Zaev: Partitë shqiptare bashkëpunojnë me Gruevskin

  21 Maj, 2015

  ZaevKreu i opozitës maqedonase, Zoran Zaev ka akuzuar partitë shqiptare, BDI në qeveri dhe PDSH në opozitë se bashkëpunojnë që të dyja me kryeministrin Gruevkski.

  Në një intervistë që ka dhënë për “Capital” ai ka thënë se nuk është momenti i duhur që BDI të largohet nga qeveria, pasi përveç faktit që Ali Ahmeti ka frikë nga Gruevski, edhe PDSH ...

 • Rrëfimi ekskluziv i ushtarit të UÇK-së për aksionin e Kumanovës

  21 Maj, 2015

  uck anonimEnde e ka të freskët plagën nga plumbi që mori më 9 maj në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Po të freskëta i ka edhe kujtimet për atë të shtune ku humbi shokët në përleshjen që zgjati afro 48 orë në këtë vend.

  Njëri nga ushtarët e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, pjesë edhe e strukturave udhëheqëse, që ishte pjesëmarrës në ...

 • Dhjetë orë bisedime – pa ndonjë rezultat

  21 Maj, 2015

  gruevski zaevKryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevksi dhe shefi i opozitës Zoran Zaev biseduan deri në mëngjesin e mërkurës në Strasburg, por ende nuk dihen hollësi të bisedimeve

  Takimi midis dy drejtuesve politikë maqedonas në Strasburg ka zgjatur për dhjetë orë, në përpjekje të zgjidhjes së krizës politike në Maqedoni.

  Takimi i ndihmuar nga deputetët e Parlamentit Evropian Ivo Vajgel, Eduard Kukan ...

 • “Shkupi Jo në Nato pa respektuar Ohrin”

  21 Maj, 2015

  Rama nato

  Kryeministri paralajmëron Maqedoninë, pas ngjarjeve të Kumanovës: E rrezikshme përpjekja për të bashkuar termin terrorizëm me emrin shqiptar.

  Ndërsa në takimin e ministrave të Brendshëm të Ballkanit për cështjet e terrorizmit, po i mëshonte idesë së bashkëpunimit mes vendeve të rajonit dhe rëndësisë së stabilitetit të tij, kryeministri Edi Rama shprehu dhe një herë shqetësimin për situatën në Maqedoni, ...

 • Maqedoni: A po tregohet sinqeritet për dalje nga kriza?

  21 Maj, 2015

  parlamenti cadraPasi u mbyllën pa rezultat dy takimet e liderëve të partive më të mëdha në Maqedoni, kryetari i VMRO-DPMNE Nikola Gruevski dhe lideri i opozitës Zaev, janë ulur në tryezën e përbashkët të bisedimeve në Strasburg.

  Pas bisedave dhjetë orëshe ku kanë qenë të pranishëm si ndërmjetës tre deputetet e Parlamenitit Evropian – Iwo Weigel, Eduard Kukan dhe Richard ...

 • Ahmeti i papërfillur për rastin e Kumanovës, nuk largohet nga Qeveria

  20 Maj, 2015

  ali ahmetiKryetari i BDI-së, Ali Ahmeti ka pranuar publikisht se nuk ka qenë i informuar për aksionin policor në Lagjen e Trimave në Kumanovë.

  Ahmeti ka theksuar se për sulmin është njoftuar në ora 05.00 të mëngjesit të së shtunës nga ana e funksionarëve lokal të BDI-së në Kumanovë dhe Likovë, ndërsa këtë gjë nuk e ka mësuar nga autoritetet ...

 • Gruevski – Zaev negociuan mbi 10 orë, nuk ka detaje

  20 Maj, 2015

  gruevski zaevNegociatat midis dy liderëve të partive kryesore maqedonase VMRO-DPMNE dhe SDSM (Lidhja Social Demokrate Maqedonase) kanë zgjatur për rreth 10 orë, por dyja palët nuk kanë dhënë detaje mbi takimin, që u zhvillua prej dje pasdite në Strasburg.

  Burime pranë Parlamentit Europian deklaroi se bisedimet kanë zgjatur deri në orën 3.30 të mëngjesit dhe se ndërmjetësues të tyre ishin ...

 • Mahmuti: Problemet ndëretnike nuk zgjidhen përmes martesave.

  20 Maj, 2015

  Politologu Bardhyl Mahmuti ka thënë se deputeti i Kuvendit të Shqipërisë, Ben Blushi do të duhej ta kuptojë se në Maqedoni problemet ndëretnike nuk zgjidhen përmes martesave.

  Por sipas tij, përmes instalimit të një shteti demokratik që do të respektojë diversitetin etnik, kulturor dhe fetar.

  Mahmuti në një opinion ka shkruar se Blushi, si deputet i Kuvendit të Shqipërisë dhe si intelektual me peshë në hapësirën kulturore shqiptare mund të kërkojë që ...

 • Gruevski dhe Zaev, takime intensive në Strasburg

  19 Maj, 2015

  parlamenti strasburgNë vazhdim e sipër janë bisedimet  intensive të kryeministrit Nikolla Gruevski dhe liderit opozitarë Zoran Zaev me euro-deputetët.

  Për një orë këtu në selinë e Parlamentit Evropian në Strasburg do të fillojnë një sërë takimesh në të cilët protagonistë kryesor do të jenë lideri i opozitës Zaev dhe kryeministri Gruevski.

  Nikoqirët dolën me një agjendë interesante nëse jo diç ndoshta ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"