• Maqedoni, kërkohet Gjykatë Speciale

  2 Shtator, 2015

  gjyqNë Maqedoni kanë pasuar reagimet pasi që Gjykata Themelore Shkupi 1 shpalli si të pabaza dëshmitë nga përgjimet që u publikuan nga ana e opozitës. Me këtë gjykata e shpallë edhe të mbyllur procesin e hetimeve, duke theksuar se bëhet fjalë për dëshmi të siguruara në mënyrë të paligjshme dhe se kjo sipas kodit penal nuk përbën bazë për ...

 • LSDM kthehet në Kuvend, Zaev: Në zgjedhje vetëm nëse respektohet marrëveshja

  1 Shtator, 2015

  zaevLSDM-ja opozitare filloi implementimin e marrëveshjes së 2 qershorit dhe 15 korrikut, duke u kthyer në ulëset parlamentare. Kreu i LSDM-së Zoran Zaev theksoi se vendimi për tu kthyer vjen si rezultat i marrëveshjes politike, me të cilën Gruevski pranoi të gjitha kërkesat e opozitës, duke filluar nga dorëheqja e tij, qeveria kalimtare dhe prokurori special. Megjithatë, nëse nuk ...

 • Rinia shqiptare ik në Evropë dhe Amerikë

  31 Gusht, 2015

  AZILShkupi, Ohri dhe Tetova, janë qytetet e Maqedonisë, ku shumica e qytetarëve kanë emigruar. Kështu thonë statistikat e publikimit “Migracioni 2014″. Enti Shtetëror i Statistikave të Maqedonisë ka publikuar të dhënat e para për emigrimin e brendshëm dhe të jashtëm në Maqedoni në periudhën nga viti 2010 deri 2014, raporton Zhurnal.

  Sipas këtij dokumenti zyrtar për një periudhë 5-vjeçare prej ...

 • LSDM-ja nesër kthehet në Parlament, Prokurori special më 15 shtator

  31 Gusht, 2015

  deputetet e sdsmDeputetët e LSDM-së opozitare kthehen nesër në Kuvend, një vit e gjysmë pas zgjedhjeve parlamentare të 2014-tës. Sipas LSDM-së, kthimi i tyre është para se gjithash respektim i Marrëveshjes së Përzhinos, me qëllim mundësimin e kushteve për zgjedhje korrekte dhe demokratike. Deputeti Petre Shilegov theksoi se VMRO DPMNE tashmë demonstroi frikë nga kthimi i opozitës, me miratimin ...

 • Kriza politike në Maqedoni

  31 Gusht, 2015

  shkupiKryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, nuk heq dorë nga pjesmarrja e diasporës në zgjedhjet për parlamentin e vendit. Pavarësisht kundërshtimeve nga të gjithë faktorët e tjerë politik që diaspora të mos ketë ligjvënës në Parlamentin e Maqedonisë, kryeminsitri duket se nuk po tërhiqet.

  Bisedimet e grupeve të punës të katër partive kryesore mbi reformat zgjedhore, kanë për temë debati, mes ...

 • Shqiptarët e Maqedonisë kërkojnë “Asociacion” sikur serbët në Kosovë

  27 Gusht, 2015

  harta RM shqiptar+maqedoneLëvizja UNITETI pranoi me rezerva lajmin për nënshkrimin në Bruksel të Marrëveshjes për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë, duke vlerësuar se kjo marrëveshje është e dëmshme për të gjithë qytetarët e Kosovës, por edhe për rajonin e Ballkanit .

  “Duke respektuar maksimalisht të drejtat e liritë e njeriut, individuale dhe kolektive të gjitha komuniteteve në ...

 • Ahmeti do të bie, bashkë me Gruevskin

  27 Gusht, 2015

  Javorja “Fokus” mban kryetitullin “Ahmeti bie, do të tërheq edhe Gruevskin!” dhe shkruan se kjo është periudha kur u rrënuan dy mitet për ndërshmëri dhe patriotizëm dhe kjo bëhet fjalë për kryetarin e BDI-së, Ali Ahmeti dhe kryeministrin Nikola Gruevski.

  Javorja që del në shitje ditën e nesërme shkruan se po vijnë ditë të vështira për liderin e BDI-së.

  Në këtë storje nënvizohen të gjitha projektet e kësaj dysheje të qeverisjes dhe ...

 • “Arseni Jovkov” paralelet maqedonase mbeten të paplotësuara!

  26 Gusht, 2015

  regjistrimi ne shkolleNga 11 paralele të parapara për këtë vit me mësim në gjuhën maqedonase në Shkollën e Mesme Ekonomike “Arseni Jovkov” vetëm 7 janë plotësuar me nxënës, kurse 8 paralelet me mësim në gjuhën shqipe qysh në afatin e parë të regjistrimit janë plotësuar. Përgjegjësi i paraleleve shqipe në SH.M “Arseni Jovkov” Nazmi Ramani thotë se fluksi i ...

 • Miliarda euro janë grabitur nga ky pushtet

  26 Gusht, 2015

  Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev deklaroi se pushteti aktual në Maqedoni ka grabitur miliarda euro dhe se këto para patjetër duhet t`i kthehen popullit.

  “Miliarda euro janë grabitur nga ky pushtet. Paratë duhet t`i kthehet qytetarëve, ashtu ne do të kthejmë në shtëpitë e tyre edhe ata që janë larguar jashtë vendit”, deklaroi Zaev në një tubim të djeshëm në rajonin e Dellçevës.

  Sipas tij, Lidhja Social Demokrate Maqedonase (LSDM) ka projektin ...

 • Zaev: Me një njësi zgjedhore shkatërrohet regjimi i Gruevskit

  25 Gusht, 2015

  zaevMe një njësi zgjedhore do të shkatërrohet regjimi autoritar i Gruevskit dhe do t’i jepet fund sundimit të vetëm 2 partive politike në Maqedoni. Kështu theksoi sot kryetari i LSDM-së Zoran Zaev, duke shtuar se ky model zgjedhor do të siguronte barazinë e votës si mes njësive zgjedhore, ashtu edhe votën brenda vendit me votën e diasporës. Lidhur me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"