• “Mbi 90 mijë shqiptarë u shpërngulën nga Maqedonia”

  3 Mars, 2016

  zgjedhje fyromMbi 90 mijë shqiptarë janë shpërngulur nga Maqedonia, shkruan sot gazeta “Dnevnik”, duke cituar burime të KSHZ-së, e cila ka nisur verifikimin e të dhënave të MPB-së dhe krahasimin e tyre me të dhënat e institucioneve të tjera.

  Sipas kësaj gazete, bëhet fjalë për 100 mijë banorë, prej të cilëve siç thuhet 90 mijë janë shqiptarë. Por nuk dihet ...

 • Donald Tusk në Maqedoni: Nuk do t’u lemë vetëm në këtë situatë të rëndë

  3 Mars, 2016

  Donald Tusk vizitoi Shkupin në një kohë kur në kufirin greko-maqedonas një refugjate në gjendje të rëndë psikologjike ka tentuar që të vetëdigjet. Gjendja në kufi mund të ndryshojë në çdo Moment, thonë ekspertët.

  refugjatet“Në fund njerëzit do të shpërthejnë, sepse kjo situatë zgjat për një kohë të gjatë dhe nuk kemi zgjidhje tjetër, përveç se ...

 • “Kumanova”, avokatët braktisin seancën

  2 Mars, 2016

  kumanovaSeanca e pestë gjyqësore për Lagjen e trimave përfundoi ende pa filluar. Tre avokatë të të akuzuarve braktisën gjykatën meqë, sipas tyre nuk kishte kushte për gjykim. Avokatët në mënyrë të shpejtë u gjobitën me nga me nga 1200 euro. Përveç kësaj, avokatët Naser Raufi dhe Bujar Dardhishta do të duhet ti kompensojnë edhe të gjitha shpenzimet për gjykimin ...

 • Prokuroria Speciale godet me 15 raste të reja

  2 Mars, 2016

  katicaProkuroria Speciale Publike përmes një kumtese ka njoftuar sot se ka hapur 15 procedura parahetimore që kanë të bëjnë me financimin e mediumeve, keqpërdorim të procedurave për furnizime publike, evazion fiskal, larje parash, veprime të ndryshme korruptive, dhe keqpërdorim të pozitës dhe autorizimit zyrtar, hetimeve financiare, keqpërdorim të procedurave që kanë të bëjnë me punë ndërtimore, e kështu me ...

 • Zaev: Gjykatë si kjo e Shkupit ndoshta ka vetëm në Korenë e Veriut

  2 Mars, 2016

  zaevAskund në botë nuk ekziston gjykatë e cila i ik, e stërzgjat dhe s’dëshiron të ndajë drejtësinë. (…) Ja pse në Marrëveshjen e Përzhinos qëndron reforma e gjyqësorit. Një gjë e këtillë s’ekziston askund në botë, përveç ndoshta në Korenë e Veriut”, deklaroi lideri i Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë Zoran Zaev, pas anulimit të gjykimit të sotëm për ...

 • Kriza e refugjatëve: Maqedonia mbrohet, Greqia dëshpërohet

  1 Mars, 2016

  refugjatetGjendje e tensionuar në kufirin greko-maqedonas. Pas shkallëzimit të situatës të hënën, Greqia përgatitet për një grumbullim masiv refugjatësh në ditët e ardhshme, deri në 100.000 vetë. Steinmeier për zgjidhje europiane.

  E hëna (29.02) ishte një ditë e trishtë për Europën që ende nuk po gjen një zgjidhje të përbashkët në krizën e refugjatëve. Qindra refugjatë u përpoqën të hënën ...

 • 30 letërnjoftime në adresën e deputetes Vladanka Aviroviq, të gjithë nga Pusteci i Shqipërisë

  29 Shkurt, 2016

  banesat rr KK ShkupMbi 30 letërnjoftime janë regjistruar me një adresë, edhe ate adresën e deputetes së Partisë Socialiste, Vladanka Aviroviq, që është në koalicion me VMRO-DPMNE.

  Bëhet fjalë për rrugën “Kiro Krstevski” në Shkup, ku aty nga viti 2013 me një adresë figuronin 30 veta, ndërsa bëhet fjalë për një apartament të zakonshëm. Nga ana tjetër, të ...

 • Gjithë Shkupi do të mbushet me kryqa

  29 Shkurt, 2016

  sloboden-pecatGjithë Shkupi do t’i ngjajë Butelit dhe se kryqa do të vendosen edhe në lagjet Gjorçe Petrov, Katllanovë, Aerodrom dhe pjesa tjera në dalje të kryeqytetit, informon INA.

  Këtë e shkruan sot gazeta “Sloboden Pecat” duke alarmuar tensione dhe probleme që po nxiten nga politika.

  Nga ana tjetër, nuk përjashtohet edhe vendosja e simboleve të tjera nga ana e komunave rurale ...

 • Situatë e tensionuar në kufirin Maqedoni – Greqi

  29 Shkurt, 2016

  lotsjelles mkPolicia e Maqedonisë ka hedhur gaz lotsjellës për t’i shpërndarë migrantët, të cilët ishin përpjekur me dhunë ta kalojnë kufirin nga Greqia.

  Migrantët, të zemëruar me pritjet e gjata në përpjekjet e tyre për të kaluar ilegalisht në Maqedoni, kanë depërtuar nëpër vendkalimin Idomeni të Greqisë.

  Duke brohoritur “Hapni kufijtë”, ata po ashtu, kanë hedhur gurë kundër policëve të Maqedonisë, ...

 • Gjendja në kufirin e Maqedonisë me Greqinë

  29 Shkurt, 2016

  refugjatet mkImigrantët nga Lindja e Mesme kanë bllokuar hekurudhën në  zonën kufitare midis Greqisë dhe Maqedonisë.

  Ndërsa ushtria e Maqedonisë po ngre një gardh të ri me gjemba. Gjendja e refugjatëve në kufi po përkeqësohet. Maqedonia nuk pranon më shumë se 300 refugjatë në ditë, të cilët pas pak orë qëndrimi në kampet e Gjevgjelisë dhe Tananocit udhëtojnë drejt vendeve ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"