• Analistët: MO-ja duhet zëvendësuar me marrëveshje të re

  14 Gusht, 2015

  BDI është fatkeqësia më e madhe politike në historinë e shqiptarëve të Maqedonisë të cilët dështimin e tyre mundohen ta nxjerrin në nivel të dështimit të popullit. Kështu vlerësojnë njohësit e çështjeve politike duke komentuar deklaratat e liderit të BDI-së Ali Ahmeti dhe zv/kryeministrit Musa Xhaferi se Marrëveshja e Ohrit është pika e fundit e zgjidhjes së çështjes shqiptare në Maqedoni. Ramadan Ramadani thotë se statusi i shqiptarëve në vend ...

 • Zaev: Gruevski do të përballet me drejtësinë

  14 Gusht, 2015

  zaevDeri në Vitin e Ri, Nikolla Gruevski do të përgjigjet për keqpërdorimet dhe krimet e tij. Kështu është shprehur lideri i opozitës, Zoran Zaev, në një intervistë për të përjavshmen Fokus. Ai është i bindur se Prokurori Special do ta nxjerrë përpara drejtësisë kryeministrin aktual. Zaev gjithashtu ka paralajmëruar se ‘bombat’ e pa publikuara, përfshirë edhe atë për rastin ...

 • Statistikat 1908-09: Shkupi me shumicë shqiptare

  14 Gusht, 2015

  statistika shkupiSipas një dokumenti me të dhëna statistikore të Perandorisë Osmane, në vitin 1908 – 1909 në Shkup ka pasur më shumë shqiptarë se sa etnitete tjera.

  Sipas kësaj kopje të dokumentit, Shkupi ka pasur 50.258 shqiptarë, 29.080 bullgarë (që aludohet në maqedonasit e sotëm) dhe 9264 serb. Kjo statistikë tregon se Shkupi ka qenë kryeqendër shqiptare në Ballkan, me ...

 • Embargoja ruse, Panariti: Vendim politik; ndikimi në ekonomi, i papërfillshëm

  14 Gusht, 2015

  panariti ministerMinistri i Bujqësisë, Edmond Panariti, në një intervistë telefonike për Top Channel thotë se embargoja ruse ndaj produkteve shqiptare ka sfond të qartë politik, por se ndikimi i saj në ekonomi është i papërfillshëm.

  “Kësaj here është e qartë që bllokimi është politik, megjithatë më e rëndësishme është që kjo nuk e pengoi Shqipërinë ...

 • Dimitrov: “Maqedonasit janë bullgarë”

  14 Gusht, 2015

  Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar në Sofje Bozhidar Dimitrov, ka nisur fushatën për shndërrimin e maqedonasve në bullgarë. Teza e tij: gati të gjithë maqedonasit janë bullgarë.

  Aleksandri i madh shkupBozhidar Dimitrovi është drejtor i Muzeut Historik Kombëtar në Sofje dhe çdo të shtunë mban ligjërata në një emision televiziv në Bullgari. Gati 70-vjeçari trajtohet si kujdestar i vlerave historike ...

 • Qytetarët: Marrëveshja e Ohrit nuk është zbatuar si duhet

  13 Gusht, 2015

  qytetaret shkupQytetarët janë unik në vlerësimin se Marrëveshja e Ohrit nuk është zbatuar si duhet, 14 vjet nga nënshkrimi i saj. Megjithatë, qytetarët shprehen të ndarë rreth idesë nëse duhet ose jo një marrëveshje të re. Disa thonë që të vazhdohet zbatimi i marrëveshjes aktuale, disa thonë se duhet rishikuar ideja për marrëveshje të re.

  “Aspak nuk zbatohet Marrëveshja e ...

 • Maqedonia ka nevojë për Marrëveshjen e Ohrit

  13 Gusht, 2015

  Në përvjetorin e 14-të të marrëveshjes së Ohrit gjithnjë e më tepër del nevoja për implementimin e plotë të këtij dokumenti, i cili ndaloi konfliktin luftarak të vitit 2001 në Maqedoni.

  shkupiNga Sekretariati për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit thonë se marrëveshja kornizë e Ohrit mbetet dokumenti i paqes që mban gjallë procesin e demokratizimit, mirëkuptimit dhe tolerancës në Maqedoni. ...

 • Shënohet 14-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

  13 Gusht, 2015

  marreveshja-e-ohritSekretariati për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit (SIMO) sot do të shënojë 14-vjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit.

  “Marrëveshja Kornizë e Ohrit mbetet dokumenti paqësor që mban gjallë procesin e demokratizimit, mirëkuptimit, tolerancës në vendin tonë. Në këtë përvjetor të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, ky dokument na orienton më shumë se kurrë drejt perspektivës të shoqërisë tonë kah integrimi ...

 • Nesër 14 vjetor i Marrëveshjes së Ohrit, marrëveshja që duhej të mbyllej në vitin 2004

  12 Gusht, 2015

  marreveshja-e-ohritNesër  mbushen 14 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, e cila i dha fund konfliktit të armatosur të vitit 2001 në Maqedoni.

  Marrëveshja e Ohrit, e cila u arrit me shumë vështirësi dhe me ndërmjetësimin e të dërguarve nga Uashingtoni dhe Brukseli arriti t’i japë fund një konflikti pesë mujor në fshatrat e Kumanovës, Shkupit dhe Tetovës, mes Ushtrisë ...

 • Çfarë thotë Skënder Krasniqi për djalin e tij të njohur si Komandant Malisheva

  12 Gusht, 2015

  skender-krasniqiSkënder Krasniqi, babai i Muhamet Krasniqit – Komandant Malishevës gjithashtu ka shprehur shqetësime për skenaret dhe lajmet e lansuara për gjoja tentimit e vetëvrasjes së djalit të tij në burgun e Prilepit. Të afërm të Skënder Krasniqit kanë theksuar se lajmi është pritur me shqetësim të madh dhe se është kërkuar menjëherë ndërhyrja e avokatëve mbrojtës, por edhe faktorëve ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"