• Steinmeier e paralajmëron të keqen që do ta gjej Maqedoninë

  29 Prill, 2016

  steinmeirShefi i diplomacisë gjermane Frank-Walter Steinmeier nëpërmjet llogarisë në Twitter të zyrës të Ministrisë së Punëve të Jashtme ka shprehur shpresat se Maqedonia do t’i kthehet rrugës për në BE duke tejkaluar krizën, njofton Telegrafi Maqedoni.

  ”Ministri i Punëve të Jashtme Steinmeier shpreson se partitë do të kuptojnë se kriza në Maqedoni vështirëson rrugën e vendit drejt BE-së dhe NATO.” ...

 • Krpaçi – dëshmitari i Prokurorisë Speciale u gjet i vrarë në krevatin e fjetjes

  28 Prill, 2016

  foto-vrasje KrpacTrupi i pajetë i Kosta Krpaçit, 40 vjeçari që u zbulua se ishte dëshmitar vullnetar në Prokurorinë Speciale është gjetur në krevatin në dhomën e fjetjes.

  Në krevat nuk ka pasur letër lamtumirëse, por në anën e djathtë është gjetur revolveri, me të cilin siç supozohet jozyrtarisht se ka kryer vetëvrasje. Ai dje para vrasjes është pare në mëngjes ...

 • Steinmeier lëvdon vullnetin për reforma të Shqipërisë

  28 Prill, 2016

  Shqipëria e Gjermania kanë marrëdhënie të mira, Gjermania e mbështet rrugën e reformave të Shqipërisë, por rajoni i Ballkanit lufton ende me probleme të mëdha. Steinmeier-Bushati në ujdi për reformat.

  Bushati SteinmeierKontakte të ngushta Shqipëri-Gjermani. Bushati në Berlin

  “Është bukur të jesh këtu në Berlin”, e përmblodhi vizitën me kortezi diplomatike ministri i Jashtëm i ...

 • IFIMES: BDI një kukull në duart e Gruevskit

  27 Prill, 2016

  bdiZgjedhjet e parakohshme parlamentare të cilat ishin paraparë të mbahen më 24 prill, janë shtyer në deri më muajin qershor.

  Zgjedhjet janë pasojë e marrëveshjes së Përzhinës, e arritur mes katër liderëve të partive më të mëdha në Maqedoni. Ky dokument

  Kështu fillon analiza e Institutit Ndërkombëtar për Studimet në Lindjen e Mesme dhe Ballkan (IFIMES)  për zhvillimet e fundit politike ...

 • Maqedonia “fundoset” tutje sa i përket lirisë së shprehjes

  27 Prill, 2016

  liria e shprehjesNë raportin për vitin 2015 të organizatës për të drejtat e njeriut, “Freedom House”, Maqedonia nga vendi “pjesërisht i lirë”, ka kaluar në vendin e 136-të, apo në grupin e vendeve të cilësuara si “aspak të lira”, ku bën pjesë Rusia, Turqia dhe vende tjera aziatike dhe afrikane.

  Rënien më të madhe në lirinë e shtypit, njohësit e ...

 • Brukseli me masa të reja për Maqedoninë

  26 Prill, 2016

  MAJA-BEBrukseli nuk ka hequr dorë nga vendosja e masave të reja ndaj Maqedonisë pas dështimit të Marrëveshjes politike dhe mospërmbushjes së reformave urgjente prioritare.

  Madje, situata në vend sipas zëdhënëses së Komisionit Evropian Maja Kocijançiq vazhdon të përbëjë shqetësim të madh për Brukselin.

  Unioni, i cili ka mbetur pa opsione për të ndërhyrë në zgjidhjen e krizës, në dorë ka vetëm ...

 • Krizë dhe protesta në Maqedoni

  26 Prill, 2016

  protesta mkNë Shkup dhe në qytete të tjera të Maqedonisë po zhvillohen për çdo ditë protesta për të kundërshtuar vendimin e presidentit Gjorgje Ivanov për faljen e dhjetra politikanëve, bashkëpunëtorëve të tyre dhe funksionarëve qeveritarë, të dyshuar për manipulime zgjedhore dhe vepra të tjera penale.

  Ekspertët thonë se presidenti është ai që duhet ta tërheqë vendimin, sepse në të kundërt, ...

 • Athina pezullon çështjen e emrit me Maqedoninë: S’do bisedojmë për ca kohë

  22 Prill, 2016

  KoxiasMinistri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Koxias, përpara takimit të sotëm me shefin e diplomacisë maqedonase, Nikolla Poposki, ka thënë se çështja e emrin nuk është temë e bisedimeve për momentin për shkak të krizës së brendshme në Maqedoni.

  Të dy ministrat janë takuar në margjinat e takimit rajonal për krizën e refugjatëve, i cili dje dhe sot është ...

 • Protesta e kundër protesta në Shkup

  22 Prill, 2016

  protesta shkup 1Të enjten në mbrëmje në Shkup u zhvillua protesta e shoqërisë civile me pjesëmarrjen e disa mijëra qytetarëve, të cilët kundërshtojnë vendimin e presidentit Gjorgje Ivanov, për të falur një numër politikanësh dhe bashkëpunëtorësh të tyre të dyshuar për manipulime zgjedhore, korrupsion dhe vepra të tjera penale.

  Protestuesit mbështesin Prokurorinë e Posaçme, e cila ka hapur disa raste ...

 • Dёshton ndёrmjetёsimi i BE-sё nё Maqedoni

  22 Prill, 2016

  Maqedoni ndodhet nё krizё shtetёrore qysh prej mё gjatё se njё viti. BE-ja donte tё ndihmonte. Por bisedimet nё Vjenё nuk do tё zhvillohen, sepse njёra nga paritё nuk do tё marrё pjesё.

  protesta shkupBashkimi Europian e anuloi pak para fillimit takimin e planifikuar pёr tё premten (22.04) nё Vjenё pёr zgjidhjen e krizёs politike nё Maqedoni. Zёdhёnsja e politikёs ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"