• Beqiri: Agjenti iranian pastron paratë e djalit të ministrit të brendshëm Çavkov

  31 Maj, 2016

  zahir beqirZahir Beqir , i njohur si Çaushi i akuzuar në procesi kryesor “Fabrika e aferave” për letërnjoftime false ka drejtuar akuza ndaj djalit të ministrit aktual të MPB-së, për pastrim parash me një agjent Iranian.

  Sipas Beqirit, agjenti Iranian Majkl Civik që jeton në Strumicë, përmes një kompanie në Honkong po pastron para për Ivan Çavkovin, djalin e ministrit ...

 • Haindl: Maqedonia duhet të kthehet në rrugën euro-atlantike

  28 Maj, 2016

  Në intevristë për DW i dërguari i posaçëm i Gjermanisë për krizën në Maqedoni Johannes Haindl flet mbi përpjekjet për zgjidhjen e krizës, domosdoshmërinë e reformave dhe mbështetjen e Gjermanisë në këtë drejtim.

  HaindlDW: Maqedonia prej javësh ndodhet në një gjendje të jashtëzakonshme. Protestat nuk kanë të reshtur, madje as pas shtyrjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të planifikuara për ...

 • Cana s’ndryshon qëndrim: Kombëtarja? Kemi vetëm një

  24 Maj, 2016

  cikaQë prej të dielës, “Kuqezinjtë” janë vendosur në Bad Waltersdore në Austri për fazën përgatitore për Europianin francez.

  Në konferencën e parë për shtyp nga Austria, kapiteni i kombëtares, Lorik Cana foli për fazën përgatitore, sfidën më të rëndësishme dhe kundërshtarin më të fortë.

  Cana thotë që pjesëmarrja në këtë event kaq të rëndësishëm bën krenarë ...

 • Treshja e eurodeputetëve godet koalicionin VMRO-DPMNE dhe BDI: Qeveria e re, hap prapa

  19 Maj, 2016

  vajgl kukan houitTre euro-deputetët Houit, Kukan dhe Vajgëll përmes një deklarate të përbashkët kanë shprehur shqetësimin e tyre të thellë që 4 partitë politike nënshkruese të marrëveshjes së Përzhinës nuk arritën një marrëveshje të përbashkët e cila do të kontribuonte në drejtim të kapërcimit të krizës politike.

  “Ne shprehim keqardhjen tonë të thellë që dialogu i fundit mes partive kryesore ...

 • Gati Lista e Zezë për Maqedoninë, 60 emra, ja kush mund të jenë ?!

  19 Maj, 2016

  blacklistBashkësia ndërkombëtare po përgadit listën e zezë për 60 personalitete publike të Maqedonisë.

  Sipas portalit Svedok, bëhet fjalë për politikanë, biznesmenë dhe persona të lidhur me biznese të dyshimta dhe me llogari të dyshimta bankare jashtë vendit.

  Sipas këtij portali, institucione përkatëse, të tilla si Prokuroria Speciale, bankave dhe institucioneve të tjera financiare janë të detyruar të komunikojnë ...

 • Maqedoni: kriza politike drejt zgjidhjes apo thellimit?

  19 Maj, 2016

  Pasi Gjykata Kushtetuese dhe parlamenti vendosën mosrealizimin e zgjedhjeve parlamentare më 5 qershor nuk ka shenja për një zgjidhje të shpejët të krizës në politikën e brendshme në Maqedoni.

  parlamenti mkKoordinatori i grupit parlamenar të BDI-së Talat Xhaferi dhe i VMRO-DPMNE-së, Ilija Dimovski, kanë inicuar një nismë duke propozuar ndryshime dhe plotësimin e ligjit për falje nga Presidenti Gjorgje Ivanov. ...

 • Han dhe Mogerini mesazh për Maqedoninë

  18 Maj, 2016

  Mogerini-HahnPërfaqësuesja e politikës së jashtme të BE-së, Federika Mogerini dhe euro-komisioneri Johanes Han përmes një deklarate me shkrim kërkuan sot anulimin e zgjedhjeve të 5 qershorit dhe anulimin e vendimin të presidentit Ivanov për faljen e personave të dyshuar për vepra kriminale.

  “Vendimi  i Gjykatës Kushtetuese i hapi rrugën Parlamentit për tu mbledhur sërish për ti anuluar zgjedhjet e 5 ...

 • Maqedoni: Gjykata Kushtetuese pezullon veprimtaritë zgjedhore

  18 Maj, 2016

  ustaven sudGjykata Kushtetuese e Maqedonisë vendosi njëzëri të pranojë nismën e Bashkimit Demokratik për Integrim, për vlerësimin e kushtetutshmërisë së vendimit për shpërndarjen e parlamentit të Maqedonisë, që votoi për vetshpërbërjen e tij më 23 shkurt dhe u shpërnda në fillim të prillit për t’u hapur rrugën zgjedhjeve të reja që ishin caktuar për datën pesë qershor.

  Gjykata vendosi që ...

 • Ndërkombëtarët kërkojnë Këshillin Opozitar në negociata, BDI kundër!?

  17 Maj, 2016

  KeshilliRezultatet dhe anketa e fundit e realizuar nga një prej institutive më prestigjioze në Maqedoni, “Instituti për Demokraci”, ka përfshirë edhe protestën madhështore të Këshillit Opozitar që u realizua më 9 Maj, e ku kishte mbi 30 mijë protestues.

  “Më 9 Maj në Ditën e Europës dhe njëvjetori i ngjarjeve të Kumanovës me moton “Dita D – Drejtësi, Demokraci dhe ...

 • Brukseli e godet rëndë Gruevskin, nuk pranohen zgjedhjet e 5 qershorit

  16 Maj, 2016

  brukselKomisioni Evropian(KE) ka ritheksuar qëndrimin se nuk do të pranojë rezultatet e zgjedhjeve të 5 qershorit, në të cilat po merr pjesë vetëm një parti politike.

  Nga KE paralajmërojnë se cdo qeveri që del si rezultat i zgjedhjeve në të cilat tre partitë nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinës nuk marrin pjesë, nuk do jetë partnerë i besueshëm për omunitetin ndërkombëtar.

  KE ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"