• Pse ndodhi vrasja në Kumanovë, sherri degës së BDI-së

  24 Korrik, 2015

  policia mkIncidenti i përgjakshëm në Kumanovë lidhet me Bashkimin Demokratik për Integrim. Zgjedhja në degën e kësaj partie çuan në këtë incident të përgjakshëm, që përfundoi me vrasjen e Xhemail Rexhepit të njohur si komandant Shqiponja, dhe plagosjen e dy të tjerëve.

  Tensionet dhe zënkat në këtë parti kanë nisur vite me radhë. Dega e kësaj partie ishte mollë sherri ...

 • Shilegov: Me përgjimet të merret prokurori spëcial, Zvërlevski nuk ka kredibilitet

  24 Korrik, 2015

  pergjimetOpozita kundërshton procedurën e hapur nga Prokuroria për lëndët që kanë të bëjnë me materialet nga bisedat e e përgjuara në të cilat LSDM ka akuzuar drejtues të lartë të Qeverisë, përfshirë edhe kryeministrin Gruevski dhe ish shefin e policisë sekrete, Sasho Mijallkov. LSDM vlerëson se si nga materialet e përgjuara ashtu edhe nga puna e deritanishme, kryeprokurori aktual, ...

 • Hoxha: Nuk i besoj marrëveshjes mes dy ergërsirave maqedonase

  16 Korrik, 2015

  hoxha-xhezair shaqiriXhezair Shaqiri, i njohur me nofkën luftarake Komandant Hoxha, nuk po sheh marrëveshje politike, por dështim pas dështimit në Maqedoni.
  Duke folur në emisionin “Rrokum Rroll” të Televizionit Rrokum, Xhezair Shaqiri, tha se deklaratat e liderëve shqiptarë për kerkesa maksimale në bisedimet mes liderëve politikë në Maqedoni, dolën se janë të pavërteta.

  Sipas Shaqirit, liderët e PDSH e BDI ...

 • Houit: Marrëveshja e nxori Maqedoninë nga skaji i humnerës

  16 Korrik, 2015

  Ricard HouitIsh raportuesi i Republikës së Maqedonisë në Parlamentin Evropian, eurodeputeti Riçard Houit, thotë se marrëveshja e djeshme që i vuri fund krizës politike në vend, e për të cilën ndërmjetësoi edhe ai në Shkup, në të vërtetë “e nxori vendin nga skaji i humnerës”.

  Partia e socialistëve dhe demokratëve evropianë (SD), koordinues i së cilës për marrëdhënie të jashtme ...

 • Çka përmban marrëveshja për zgjidhjen e krizës në Maqedoni?

  15 Korrik, 2015

  Zoran-Zaev_Nikola-GruevskiLiderët e dy partive më të mëdha politike në maqedoni, VMRO-DPMNE-së dhe të LSDM-së, Nikolla Gruevski dhe Zoran Zaev, kanë shprehur qëndrimet e tyre lidhur me marrëveshjen për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni.

  Njëkohësisht, kanë publikuar pikat më të rëndësishme të marrëveshjes.

  Zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të mbahen më 24 prill të vitit të ardhshëm. Qeveria kalimtare do të ...

 • Marrëveshja e Shkupit për zgjedhjet e parakohshme

  15 Korrik, 2015
  han-gruevski-zaevDrejtuesit e partive kryesore në Maqedoni arritën marrëveshje me ndërmjetësimin e komisionerit Johannes Hahn për dhënien fund të krizës politike në vend.
  Zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të mbahen më 24 prill të vitit 2016.
  Në orët e para të mëngjesit të së mërkures, komisioneri Hahn nuk e fshehu kënaqësinë për arritjen ...
 • Han sot në Shkup, edhe një tentim për zgjidhjen e krizës

  14 Korrik, 2015

  hahnKomisari për negociata dhe zgjerim i Bashkimit Evropian Johannes Hahn, po qëndron sot në Shkup, për t’u takuar me liderët e katër partive më të mëdha politike.

  Sipas paralajmërimeve, kjo do të jetë përpjekja e fundit për arritjen e një marrëveshjeje mes liderëve politikë në Maqedoni, gjegjësisht mes kryeministrit dhe lider i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski dhe liderit të LSDM-së dhe ...

 • Zaev: Nëse nuk ka marrëveshje, do ketë ‘bomba’

  14 Korrik, 2015

  zaevNëse me ndihmën e miqve nga BE-ja dhe SHBA-ja nuk arrihet marrëveshje për formimin e qeverisë dhe mekanizmave që do të duhet të mundësojnë institucione demokratike dhe zgjedhje të lira “LSDM do të kërkoj alternativa tjera për të realizuar këto qëllime. Kështu ka deklaruar Lideri I LSDM-së Zoran Zaev në takimin me deputetin në parlamentin e Francës, Filip Diran ...

 • Tejkaloni krizën dhe ecni para – porosit Uashingtoni Shkupin

  13 Korrik, 2015

  Viktorija Nuland, porosit autoritetet e Shkupit për zgjedhjen e menjëhershme të krizës së thellë politike, e cila po mbretëron prej disa muajsh në Maqedoni.

  Viktoria Nuland

  “Kriza politike e rëndoi punën e liderëve politikö këtu dhe ajo menjëherë duhet që të zgjidhet. SHBA është e kënaqur nga bashkëpunimi me BE-në, konkretisht me bashkëpunimin që kanë ambasadori Bejli dhe eurokomisari Han për ...

 • Hahn alarmon: Maqedonia edhe me krizë ekonomike

  8 Korrik, 2015

  hahnEurokomisioneri për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn ka shprehur shqetësime lidhur me rrezikimin e negociatave në Maqedoni.

  “Unë jam i shqetësuar, po humbisni kohën. Interesat e shtetit janë mbi ato personale. Në demokraci patjetër duhet të keni kompromis”, deklaroi eurokomisioneri Hahn në intervistën për Evropën e Lirë.

  Ai tha se liderët politik duhet të marrin përgjegjësinë për të ardhmen dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"