• Dalin në shesh gënjeshtrat: nxënësit maqedonas bien nën 50% nga numri i përgjithshëm!

  16 Maj, 2016

  NxënësitSe po manipulohet me numrin e popullsisë maqedonase dhe shqiptare, vërteton numri i nxënësve në shkollat fillore. Sipas të dhënave zyrtare, përqindja e nxënësve maqedonas në shkollat fillore në vend nuk kalon 50%-shin, respektivisht është 49.4%, -shkruan gazeta “Koha” në numrin e sotshëm. Nga 190.541 nxënës që janë në kategorinë e nxënësve maqedonas (54.7%), nëse minusojmë  romët, boshnjakët, vllehët etj.(të ...

 • Vetëm një parti në fushatën elektorale, tensionet në rritje

  16 Maj, 2016

  NikollaTë hënën edhe zyrtarisht ka filluar fushata elektorale për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 5 qershorit në Maqedoni, në të cilat do të merr pjesë vetëm një parti politike, VMRO DPMNE-ja që drejtohet ngaNikolla Gruevski.

  Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka verifikuar listën e kandidatëve të mundshëm të kësaj partie për deputetë ndërsa për shkak të parregullsive ligjore ka ...

 • Ambasada Amerikane kundër 5 qershorit

  13 Maj, 2016

  ambasada USAFakti që vetëm një nga partitë më të mëdha dorëzoi listën e kandidatëve për 5 qershor, përforcon dhe shton brengën se kushtet nuk janë në favor të zgjedhjeve kredibile. Kështu thuhet në reagimin e ambasadës amerikane në Shkup, ku sipas tyre, nëse mbahen zgjedhjet më 5 qershor, ato nuk do të bëjnë asgjë në drejtim të zgjidhjes së ...

 • I dërguari special i Gjermanisë në Shkup

  12 Maj, 2016

  VMRO-DPMNE e vetme në zgjedhje. Komisioni Shtetëror Zgjedhor në seancën e së enjtes (12.05) konfirmoi listën e kandidatëve pë deputetë të dorëzuar nga partia VMRO-DPMNE, për zgjedhjet e 5 qershorit.

  Johannes HaindlGjendja në Maqedoni është ndërlikuar edhe më shumë pas vendimit të VMRO-DPMNE-së që të shkojë e vetme në zgjedhje. Për të ndihmuar në tejkalimin e gjendjes, në Maqedoni ka ...

 • Tre kushte janë vendosur në tavolinën e bisedimeve

  11 Maj, 2016

  Johanes-HajndAnulimi i abolimit (faljes), shtyrjen e zgjedhjeve dhe shpalljen e Gjykatës Kushtetuese për jokompencën për punën e Prokurorisë Speciale Publike këto janë tre kushte që i sjell komuniteti ndërkombëtar në tavolinën e bisedimeve, dhe prej nesër është përforcuar nga Përfaqësuesi Special për Maqedoninë nga Gjermania, ambasadori Johannes Hajndl. (ina)

 • Kocijancic: BE-ja pret nga liderët politik në Maqedoni që të gjejnë zgjidhje për krizën

  10 Maj, 2016

  KocijancicBashkimi Evropian pret nga liderët politik në Republikën e Maqedonisë që të gjejnë zgjidhje për krizën politike në vend.

  Këtë porosi e përsëriti sot në emër të Brukselit zyrtar, zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijancic.

  “ Shumë mirë është i njohur pozicioni i jonë në lidhje me krizën politike që po zgjat në IRJM. Ne si BE jemi në kontakt të ...

 • Derisa nuk tërhiqet abolimi, s’ka negociata për krizën politike

  10 Maj, 2016

  zaevKryetari i LSDM-së, Zoran Zaev pohon se për momentin nuk ka negociata për krizën politike, por bisedime bilaterale, por se është absolvuar se nuk mundet dhe nuk do të ketë zgjedhje më 5 qershor.

  “Negociata nuk ka për momentin, ka bisedime, bilaterale, ne me të huajt dhe përfaqësuesit e tjerë të katër partive me ta. Kjo ndodhë sepse thamë se ...

 • Në Shkup përfundoi protesta me moton Drejtësi, Dinjitet, dhe Demokraci

  9 Maj, 2016

  protesta shkupNë Shkup ka përfunduarr protesta me moton Drejtësi, Dinjitet, dhe Demokraci, e oganizuar nga Këshilli që përfaqëson disa parti opozitare.

  Potestuesit, nga parku i Çairit të Shkupit marshuan në mënyrë paqësore deri para qeverisë së Maqedonisë, ku edhe organizatorët shprehën pakënaqësinë ndaj qeverisjes aktuale VMRO-BDI.

  Përdryshe, Maqedonia është në qendër të vëmendjes së mediave për shkak të protestave të shumta, ...

 • Shaqiri: Ky është skenari që u montua grupi i Kumanovës

  9 Maj, 2016

  kumanovaXhezair Shaqiri, Komandant Hoxha, ka rrëfyer ekskluzivisht për INA për dyshimet e tij se si ka mundur që rasti i Kumanovës të montohej.

  “Rasti i Kumanovës ku ranë në kurth disa shok tanë të UÇK, në të ardhmen do të jetë një ndër rastet më të komplikuara, që kanë arritur të përgatisin me precizitet te lart politikanet dhe shërbimet e ...

 • Kriza politike në Maqedoni

  9 Maj, 2016

  ShkupiKriza politike që po zgjat më tepër se një vit, duket se po ndikon dhe në gjendjen ekonomike të Maqedonisë. Këtë shqetësim e shprehin njohës të rrethanave. Një ndër ta, kryetari i Akademisë së Shkencave, Taki Fiti, i cili thotë se disa herë radhazi ka lënë të kuptohet se në situata të këtilla nuk vijnë investitorët e huaj, konsumatorët ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"