• Shpërbëhet parlamenti maqedonas votohet qeveria kalimtare

  19 Janar, 2016

  Parlamenti maqedonas me 73 vota “pro”, 1 kundër e 6 abstenime miratoi vendimin për shpërbërjen e tij. Pro votuan deputetët e shumicës parlamentare, deputetët e PDSH-së abstenuan, kundër ishte deputeti Zylqyfli Adili.

  Emil DimitrievEmil Dimitriev -kryeministër i përkohshëm

  Seanca e papritur ngjalli reagime të shumta në Maqedoni për faktin se për mbajtjen e saj, deputetët ...

 • Për LSDM-në, jo zgjedhje pa pastrimin e listës dhe mediat e lira

  18 Janar, 2016

  lsdmPër LSDM zgjedhjet nuk janë të pranueshme pa media të lira dhe pa pastrimin e listës zgjedhor. Në një komunikatë për shtyp LSDM-ja njofton se nuk do të marrë pjesë në zgjedhje të tilla.

  “Mospastrimin e listës zgjedhore dhe terrin mediatik, familja do që ta përdorë për shpëtim të lëkurës së saj. Sot u mbajt seanca e Këshillit ekzekutiv të ...

 • Dimitriev, kandidat për kreun e qeverisë teknike

  18 Janar, 2016

  emil dimitriev Gjorgje IvanovParlamenti i Maqedonisë pritet ta miratojë kryeministrin e ri të qeverisë teknike, pas dorëheqjes së Nikolla Gruevskit. Partia e këtij të fundit, VMRO-DPMNE ka caktuar kandidatin për postin e drejtuesit të qeverisë teknike, dhe ai është Emil Dimitriev, aktualisht sekretar i përgjithshëm i partisë. Zoti Dimitriev, po ashtu është zëvendës-minisër i ...

 • Dështuan negociatat për caktimin e zgjedhjeve në Maqedoni

  16 Janar, 2016

  Megjithë ndërmjetësimin ndërkombëtar, liderët e katër partive më të mëdha parlamentare në Maqedoni nuk kanë arritur marrëveshje në bisedimet për zgjidhjen e krizës politike.

   

  HahnEurokomisioneri Johannes Hahn në Shkup (15.01.2016)

  Bisedimet e partive kryesore maqedonase u zhvilluan me ndërmjetësimin e komisionerit europian për zgjerimin, Johanes Hahn, dhe ambasadorëve të BE-s Aivo Orav dhe SHBA-ve ...

 • Bozhinovski: Ua tregoj anën e zezë të Maqedonisë!

  13 Janar, 2016

  Zoran BozhinoskiNë Maqedoni është vështirë të jesh gazetar! Ata që kanë ngritur zërin për ta zbardhuar të vërtetën, nuk janë duke punuar, e madje disa nuk jetojnë më, thotë Zoran Bozhinovski.

  Bozhinovski jeton në Serbi, jo në Maqedoni! Sepse, di shumë nga ajo që ‘s’duhet të dihet’. E, një pjesë të asaj se çfarë di, ai e ndan ekskluzivisht me ...

 • Kriza politike në Maqedoni, Mehmeti: Zgjedhjet nuk do të sjellin zgjidhje

  13 Janar, 2016

  kim mehmetiBrenda disa ditësh pritet që Maqedonia të ketë kryeministrin dhe qeverinë e re e cila do ta çojë vendin ne zgjedhje të parakohshme të cilat janë parashikuar të mbahen më 24 prill, por ditët e fundit po diskutohet nëse këto zgjedhje duhet të shtyhen.

  Për një analizë më të thelluar të zhvillimeve në Shkup, ...

 • EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit?

  12 Janar, 2016

  Komandant malishevaKomandant Malisheva: Dikush na tradhtoi në Kumanovë!

  Gazeta Bota sot, për herë të parë boton letrën ekskluzive të Muhamet Krasniqit- Komandant Malishevës për luftimet në Kumanovë.

  Cili ishte ideali I ish-ushtarëve të UÇK-së që morën armët dhe u nisën për në Kumanovë?

  Ku janë takuar dhe si kanë bërë plane për të nisur konfliktin në Maqedoni?

  Me cilët dilpomatë amerikanë është takuar ...

 • Ulja e karburanteve, çmimi i prodhimeve mbetet i njëjtë

  11 Janar, 2016

  karburantetNdërmarrjet vendore çmimet i rishikojnë vetëm kur duhet të shtrenjtohen e jo edhe tani kur për shkak të uljes së çmimit të naftës, eventualisht t’i lirojnë ato, kështu vlerëson një pjesë e ekonomistëve. Ndryshe sipas vendimit të Komisionit Rregullator për Energjetikës, prej sonte për gjysmë denari sërish lirohet benzina, ndërsa për 1 denar nafta.

  Një litër Euro Super BS -95 ...

 • New Europe: Era e fundit e Gruevskit

  8 Janar, 2016

  gruevskiPas një dekade si kryeministër (2006) dhe pas udhëheqjes 12 vjeçare të VMRO-DPMNE-së, kryeministri i Qeverisë së IRJM po largohet me skandalin më të keq të korrupsionit dhe keqpërdorimeve të të drejtave të njeriut, që kanë përfshirë vendin, shkruan New Europe.

  Ky shkrim i kësaj medie ndërkombëtare ndërlidhet me dorëheqjen e paralajmëruar të Gruevskit para 15 janarit. Ai pritet të ...

 • Për parlamentin e shqiptarëve të Maqedonisë

  7 Janar, 2016

  Kim-MehmetiNëse do ta dish se kur shqiptarët janë më të përçarë mes veti, atëherë dëgjo kujdesshëm se kur ata më së shumti flasin për bashkimin e tyre! Gjë që sot e dëshmojnë edhe shqiptarët e Maqedonisë, ku të gjithë flasin për bashkim të forcave opozitare, por askush nuk tregon çka duhet arritur me atë bashkim dhe mos ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"