• Athina: Maqedonia nuk ka vend në BE dhe NATO

  11 Prill, 2016

  refugjatetDisa orë pas incidenteve të ndodhura në kampin provizor të Idomenit, presidenti grek Prokopis Pavlopoulos, në pritjen që i ka bërë kryeministrit portugez Antonio Kosta që viziton Athinën, ka reaguar ashpër ndaj Ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë, duke i cilësuar veprimet e autoriteteve policore të këtij vendi të pakonceptueshme dhe të papranueshme dhe ka theksuar se me një ...

 • 300 tё plagosur gjatё dyndjes sё refugjatёve nё kufirin e Maqedonisё

  11 Prill, 2016

  Bllokimi i vazhdueshёm i itinerarit ballkanik po shkaktkon gjithnjё e mё shumё viktima. Me pёrorimin masiv tё gazit lotsjellёs dhe shkopinjve tё gomёs Maqedonia u mbrojt prej dyndjes sё refugjatёve.

  protesta kufi MKNjё bilanc tronditёs nё kufirin e Maqedonisё: rreth 300 refugjatё u plagosёn teksa donin tё kapёrcenin gardhin e kufirit. Qindra vetё nga kampi i refugjatёve nё Idomeni tё ...

 • Bejli-Orav: Ende shumë punë për zgjedhje të lira

  8 Prill, 2016

  Bejli OravBashkimi Evropian dhe SHBA-të kanë shprehur qëndrim unik mes të cilit kërkohet zbatim i marrëveshjes mes partive politike, që të sigurohen zgjedhje të drejta dhe demokratike. Ndërkombëtarët kërkojnë që medoemos të zbatohen edhe reformat urgjente prioritare.

  “Udhëheqësit politikë të këtij vendi kanë përgjegjësi ndaj qytetarëve për të vënë vendin e tyre përsëri në rrugën euro-atlantike, duke zbatuar marrëveshjet politike ...

 • Cilat ndërmarrje dhe persona të Maqedonisë kanë lidhje me Panaman?!

  8 Prill, 2016

  shkupiBotën e tronditi skandali i ashtuquajtur “Dokumentet nga Panama”. Të dhënat e fshehta për ndërmarrjet që janë themeluar vetëm nga një zyrë avokati “Mossack Fonseca”.

  Është e rëndësishme që të theksohet se posedimi i llogarisë nga një ndër destinacionet ofshor të njohura nuk është jo-legale. Megjithatë, sipas gazetarëve të gazetës gjermane Zidojçe Cajtung dhe Konsorciumit Ndërkombëtar për gazetari hulumtuese, qëllimi ...

 • LSDM-ja nuk merr pjesë në zgjedhjet e 5 qershorit

  6 Prill, 2016

  zaevQëndrimi i prerë i LSDM-së është se nuk janë plotësuar kushtet për zgjedhje të lira dhe demokratike, andaj edhe nuk do të merr pjesë në zgjedhjet e 5 qershorit.

  “Maqedoni pa zgjedhje të lira nuk ka liri. Me muaj po luftojmë për zgjedhje të lira dhe demokratike të kthehet mënyra një person një votë. Nikolla Gruevski në kontinuitet e shkelte ...

 • Shpërndahet Kuvendi i Republikës së Maqedonisë

  6 Prill, 2016

  kuvendi rmKreu i Kuvendit Trajko Veljanoski në kuadër të vazhdimit të seancës së 98 konstatoi tërheqjen e ligjeve të opozitës dhe menjëherë pas përfundimit të seancës, pa mos caktuar seancë tjetër shpërndau Kuvendin. Me këtë rast Veljanoski falenderoi deputetët për kontributin e dhënë dhe njëherit iu uroi suksese në të ardhmen. Gjatë aktit të shpërbërjes në sallë ishin prezent ...

 • Maqedoni, miratohen emrat e rinj të BDI-së në postet ministrore

  5 Prill, 2016

  parlamenti mkMe votat e deputetëve të VMRO-DPMNE-së dhe BDI-së, Parlamenti maqedonas ka miratuar emërimin e ministrave dhe zëvendësministrave të rinj në Qeverinë e Maqedonisë, të propozuar nga partia shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim.

  Deputetët e LSDM-së votuan kundër, ndërsa ata të PDSH-së u larguan nga salla para votimit.

  “Edhe krahas kapaciteteve të kufizuara të qeverisë teknike, ...

 • Profilet e ministrave të rinj të BDI-së

  4 Prill, 2016

  ministratTë rinj dhe anonim. Me përvojë modeste si në profesion ashtu edhe në politikë. Kjo është zgjedhja e udhëheqësit të BDI-së, Ali Ahmeti për ministra të rinj të cilët duhet ti zëvendësojnë anëtarët aktual në kabinetin qeveritar. Nga gjithsej 11, vetëm një është grua. Gati gjysma ose pesë janë profesorë në Universitetin Shtetëror të Tetovës.

  Zëvendësim i Fatmir Besimit është ...

 • Një letër e hapur për të gjithë ata që dolën në mbrojtje të Partisë…

  2 Prill, 2016

  shpetimDo ti kisha pyetur të gjithë këta jaranë të pites ku ishin ata kur u suall ligji për përdorimin e flamurit tone kombëtar, me të cilin ligj simboli i jonë kombëtar duhej të jetë për një të tretën më i vogël se flamuri popullit të zgjedhur, mundeni të lexoni edhe të shpifur.

  Ku ishin ata kur torturoheshin dhe maltretoheshin deri ...

 • Maqedoni: BDI tërhiqet nga koalicioni qeveritar

  1 Prill, 2016
  ali ahmetiBashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni tërhiqet nga koalicioni qeveritar.
  Përmes një deklarate të lëshuar të enjten vonë në mbrëmje, por pa dhënë arsyet e këtij vendimi të papritur, BDI njofton tërheqjen e gjithë përfaqësuesve të saj nga pushteti ekzekutiv.
  Në njoftimin e shpërndarë për shtyp BDI po ashtu vë në dukje se i ka delegur kryetarit të saj Ali ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"