• “Kumanova”, avokatët braktisin seancën

  2 Mars, 2016

  kumanovaSeanca e pestë gjyqësore për Lagjen e trimave përfundoi ende pa filluar. Tre avokatë të të akuzuarve braktisën gjykatën meqë, sipas tyre nuk kishte kushte për gjykim. Avokatët në mënyrë të shpejtë u gjobitën me nga me nga 1200 euro. Përveç kësaj, avokatët Naser Raufi dhe Bujar Dardhishta do të duhet ti kompensojnë edhe të gjitha shpenzimet për gjykimin ...

 • Prokuroria Speciale godet me 15 raste të reja

  2 Mars, 2016

  katicaProkuroria Speciale Publike përmes një kumtese ka njoftuar sot se ka hapur 15 procedura parahetimore që kanë të bëjnë me financimin e mediumeve, keqpërdorim të procedurave për furnizime publike, evazion fiskal, larje parash, veprime të ndryshme korruptive, dhe keqpërdorim të pozitës dhe autorizimit zyrtar, hetimeve financiare, keqpërdorim të procedurave që kanë të bëjnë me punë ndërtimore, e kështu me ...

 • Zaev: Gjykatë si kjo e Shkupit ndoshta ka vetëm në Korenë e Veriut

  2 Mars, 2016

  zaevAskund në botë nuk ekziston gjykatë e cila i ik, e stërzgjat dhe s’dëshiron të ndajë drejtësinë. (…) Ja pse në Marrëveshjen e Përzhinos qëndron reforma e gjyqësorit. Një gjë e këtillë s’ekziston askund në botë, përveç ndoshta në Korenë e Veriut”, deklaroi lideri i Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë Zoran Zaev, pas anulimit të gjykimit të sotëm për ...

 • Kriza e refugjatëve: Maqedonia mbrohet, Greqia dëshpërohet

  1 Mars, 2016

  refugjatetGjendje e tensionuar në kufirin greko-maqedonas. Pas shkallëzimit të situatës të hënën, Greqia përgatitet për një grumbullim masiv refugjatësh në ditët e ardhshme, deri në 100.000 vetë. Steinmeier për zgjidhje europiane.

  E hëna (29.02) ishte një ditë e trishtë për Europën që ende nuk po gjen një zgjidhje të përbashkët në krizën e refugjatëve. Qindra refugjatë u përpoqën të hënën ...

 • 30 letërnjoftime në adresën e deputetes Vladanka Aviroviq, të gjithë nga Pusteci i Shqipërisë

  29 Shkurt, 2016

  banesat rr KK ShkupMbi 30 letërnjoftime janë regjistruar me një adresë, edhe ate adresën e deputetes së Partisë Socialiste, Vladanka Aviroviq, që është në koalicion me VMRO-DPMNE.

  Bëhet fjalë për rrugën “Kiro Krstevski” në Shkup, ku aty nga viti 2013 me një adresë figuronin 30 veta, ndërsa bëhet fjalë për një apartament të zakonshëm. Nga ana tjetër, të ...

 • Gjithë Shkupi do të mbushet me kryqa

  29 Shkurt, 2016

  sloboden-pecatGjithë Shkupi do t’i ngjajë Butelit dhe se kryqa do të vendosen edhe në lagjet Gjorçe Petrov, Katllanovë, Aerodrom dhe pjesa tjera në dalje të kryeqytetit, informon INA.

  Këtë e shkruan sot gazeta “Sloboden Pecat” duke alarmuar tensione dhe probleme që po nxiten nga politika.

  Nga ana tjetër, nuk përjashtohet edhe vendosja e simboleve të tjera nga ana e komunave rurale ...

 • Situatë e tensionuar në kufirin Maqedoni – Greqi

  29 Shkurt, 2016

  lotsjelles mkPolicia e Maqedonisë ka hedhur gaz lotsjellës për t’i shpërndarë migrantët, të cilët ishin përpjekur me dhunë ta kalojnë kufirin nga Greqia.

  Migrantët, të zemëruar me pritjet e gjata në përpjekjet e tyre për të kaluar ilegalisht në Maqedoni, kanë depërtuar nëpër vendkalimin Idomeni të Greqisë.

  Duke brohoritur “Hapni kufijtë”, ata po ashtu, kanë hedhur gurë kundër policëve të Maqedonisë, ...

 • Gjendja në kufirin e Maqedonisë me Greqinë

  29 Shkurt, 2016

  refugjatet mkImigrantët nga Lindja e Mesme kanë bllokuar hekurudhën në  zonën kufitare midis Greqisë dhe Maqedonisë.

  Ndërsa ushtria e Maqedonisë po ngre një gardh të ri me gjemba. Gjendja e refugjatëve në kufi po përkeqësohet. Maqedonia nuk pranon më shumë se 300 refugjatë në ditë, të cilët pas pak orë qëndrimi në kampet e Gjevgjelisë dhe Tananocit udhëtojnë drejt vendeve ...

 • Kryqe gjigante edhe në hyrje daljet e Shkupit

  27 Shkurt, 2016

  kryqiKongresi Botëror Maqedonas nuk do të ndalet me kryqet gjigante. Kështu kryetari i kësaj lëvizje politike që është në koalicion me VMRO-DPMNE ka paralajmëruar vendosjen e kryqeve 55 metërshe edhe në hyrje – dalje të Shkupit, informon INA.

  Këtë e ka bërë të ditur sot në ceremoninë e vënies së gurthemelit të kryqit në Butel të Shkupit. Ai ka thënë ...

 • Qeriqi: Ali Ahmeti mos ta dijë se Sokoli e bashkëluftëtarët e tjerë e fituan luftën e 2001

  26 Shkurt, 2016

  sokoliKryetari i Këshillit për Mbrojtjen e Luftëtarëve të UÇK-së, Xhevdet Qeriqi përmes një letre të publikuar më parë, duke komentuar ngjarjet e fundit në Maqedoni, ka folur edhe për Sami Ukshinin – Komandat Sokolin, për të cilin thotë se është një person i guximshëm dhe trim i madh.

  Ky është postimi i plotë i Qeriqit i publikuar :

  “Për bashkëluftëtarin tim ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"