• Ndotja e ajrit shkakton vdekje të parakohshme

  4 Dhjetor, 2015

  ndotja me filterNdotja e ajrit vazhdon të dëmtojë shëndetin e përgjithshëm të evropianëve dhe ul cilësinë e jetës dhe jetëgjatësinë.

  Ndotja e ajrit përbën sipas Agjencisë Evropiane të Mjedisit (EEA) “rrezikun më të madh shëndetësor të varur prej mjedisit në Evropë”. Ndotja e ajrit u shkurton jetën njerëzve. Përveç kësaj, ajo favorizon sëmundje të rënda si sëmundje të zemrës, të ...

 • Skandal: Peshevski, ndotjen nuk e bën Jugohromi por ngrohja me dru!

  2 Dhjetor, 2015

  PESHEVSKISituata me ndotjen e ajrit në Shkup dhe Tetovë është rezultat i kombinimit të shumë efekteve, e jo vetëm e industrisë. Pjesë më të madhe në ndotje ka ndotja me drunj për ngrohje, sepse atje emisioni i grimcave është mjaft i madh, vlerësoi sot zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike Vllladimir Peshevski.

  Bëjmë gjithçka që nuk është bërë në vitet e fundit dhe mendoj ...

 • Maqedonia vijon të mbetet jashtë NATO-s

  2 Dhjetor, 2015

  Autoritetet e Shkupit  nuk e humbin optimizmin për anëtarësimin e vendit në NATO, megjithëse akoma nuk kanë arritur të gjejnë një zgjidhje për problemin që me vite po mban të bllokuar integrimin e Maqedonisë në Aleancën e Atlantikut të veriut.

  Pasi uroi zyrtarët e Malit të Zi për ftesën e marrë për anëtarësim, ministri maqedonas i Mbrojtjes, Zoran Jolevski, tha se Maqedonia ka plotësuar të gjitha ...

 • Qeveria sot mori 72 milionë euro borxh nga bankat vendore

  1 Dhjetor, 2015

  euroLideri i LSDM-së, Zoran Zaev thotë se huamarrja e sotme e qeverisë në bankat vendore është e paligjshme. Ai nga bankat kërkoi të nisen nga interesi i shtetit dhe i qytetarëve dhe mos ta financojnë qeverinë. Zaev porositi se Komisionit Shtetëror i Zgjedhjeve, me refuzimin e vetos, por edhe bankat do të përballen me përgjegjësi penale.

  “LSDM-ja do të bëjë ...

 • Spasovski: Letërnjoftimet e falsifikuara janë të kërçovarëve, gostivarasve ….

  30 Nentor, 2015

  SpasovskiMinistri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski vërtetoi se letërnjoftimet e dorëzuara në këtë dikaster nga gazetari Lubvisha Arsiq janë të falsifikuar, njofton agjencia e lajmeve INA.

  “Nga hetimet e para është vërtetuar se këto dokumente janë falsifikuar dhe se nga 105 ekzemplarë rreth 90 personave u është vjedhur identiteti. Bëhet fjalë për qytetar nga Kumanova, Kërcova, Shtipi dhe Gostivari”.

  Sipas ...

 • Albin Kurti proklamon idenë për bashkim kombëtar

  28 Nentor, 2015

  Albin-Kurti_ne-manifestimin-Per-RepublikenBashkimi Kombëtar i shqiptarëve nuk e cenon BE-në, por e forcon atë. Madje, bashkimi kombëtar është gur i të vërtetës për Bashkimin Evropian”, ka thënë Kurti.

  Deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti, i cili është në kërkim të policisë, në fjalimin e tij para pjesëmarrësve të manifestimit të opozitës, e ka parë të nevojshme të proklamojë idenë për bashkimin e Kosovës ...

 • VMRO-DPMNE kërkon llogaridhënie për letërnjoftimet e rrejshme nga MPB!

  27 Nentor, 2015

  id maqedoniseVMRO-DPMNE kërkon llogari nga ministri i ri i brendshëm Oliver Spasosvki për skandalin e falsifikimit të 30 mijë letërnjoftimeve. Deputeti i VMRO-së Antonio Milloshoski kërkoi nga Spasovski që të mos fshihet por të dalë dhe të shpjegojë skandalin.

  “VMRO kërkon nga ju si ministër teknik i punëve të brendshme, pas një jave, të mos fshiheni, të dilni dhe publikisht ...

 • Huamarrje e re prej 270 milion euro

  25 Nentor, 2015

  euroQeveria e Maqedonisë mori borxh prej 270 milionë eurove për dhjetë vite, përmes Euro-obligacionit të ri që u miratua sot. Përfitimi nga euro-obligacionet do të jetë 5.125 për qind në nivel vjetor, që do të thotë se deri në vitin 2020 do të duhet të kthehen 340 milion euro. Edhe pse fillimisht ishte planifikuar që borxhi të jetë deri ...

 • Bllokimi i produkteve, Shqipëria ultimatum Maqedonisë

  25 Nentor, 2015

  ahmetajTirana zyrtare i ka dërguar një “ultimatum” autoriteteve të Maqedonisë se, në rast se bllokimi i produkteve shqiptare vijon, atëherë nga sot do të nisë zbatimi i reciprocitetit.

  Pas bllokimit për të dytën herë brenda një muaji të produkteve shqiptare nga pala maqedonase, ministri i Ekonomisë Arben Ahmetaj u shpreh se Shqipëria ka të drejtë të ndërmarrë akte reciprociteti ndaj ...

 • Spasovski: Policia është e gatshme për ta zbardhur rastin e Kumanovës

  24 Nentor, 2015

  SpasovskiMinistri i Brendshëm Oliver Spasovski është i bindur se hetimi lidhur me ngjarjet e Kumanovës më 9 dhe 10 maj është një temë e rëndësishme e cila duhet të përmbyllet në interes të së vërtetës. Ndërsa për atë se si ka ardhur deri te ngjarja ku u vranë tetë policë dhe 10 sulmues, sipas kreut të policisë përgjigje duhet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"