• Spasovski: Policia është e gatshme për ta zbardhur rastin e Kumanovës

  24 Nentor, 2015

  SpasovskiMinistri i Brendshëm Oliver Spasovski është i bindur se hetimi lidhur me ngjarjet e Kumanovës më 9 dhe 10 maj është një temë e rëndësishme e cila duhet të përmbyllet në interes të së vërtetës. Ndërsa për atë se si ka ardhur deri te ngjarja ku u vranë tetë policë dhe 10 sulmues, sipas kreut të policisë përgjigje duhet ...

 • MPB-ja filloi të punojë në rastin e mijëra letërnjoftimeve të rrejshme

  23 Nentor, 2015

  Ministri i MPB Oliver SpasovskiPolicia dhe Prokuroria janë duke punuar në zbardhjen e rastit me letërnjoftimet e falsifikuara. Këtë e e ka konfirmuar ministri i punëve të brendshme, Oliver Spasovski, pas publikimit të javores “Fokus” për sigurimin e dokumenteve të falsifikuara, të cilat i kanë dorëzuar në polici.

  “Sipas informatave që mi dhanë mua, me siguri letërnjoftime ...

 • Janeva do tregojë të enjten dosjen e parë të punës

  23 Nentor, 2015

  katicaTë enjten do të bëhet e ditur se cilat do të jenë lëndët e para nga “bombat ” e opozitës që Katica Janeva do ti kërkoj nga Marko Zvërlevski. Njoftimi u bë nga prokuroria speciale, pasi javën e kaluar Prokuroria Publike e dërgoi listën e lëndëve të hapura deri tani.

  Nga zyra e Katica Janevës informojnë se 20 ditët e ...

 • Maqedoni, gjendet trupi i pajetë i ish-shefit të Zbulimit Ushtarak

  23 Nentor, 2015

  Në malet e zonës së Kërçovës është gjetur trupi i pajetë i ish-shefit të Zbulimit Ushtarak të Maqedonisë, Goran Sofeski. Policia dhe ekspertët mjeko-ligjorë ende nuk kanë bërë të ditur rrethanat në të cilat ka humbur jetën i ndjeri.

  Sipas disa mediave opozitare maqedonase, Sofeski ka qenë në konflikt me ish-shefin e Shërbimit Sekret të Maqedonisë, Sasho Mijallkov, dhe se ai ishte një nga përkrahësit e ...

 • Maqedoni: masa të reja për refugjatët

  23 Nentor, 2015

  Maqedonia ka përforcuar kontrollin e lëvizjes së refugjatëve. Këshilli Kombëtar i Sigurisë udhëzoi mbrojtjen e kufirit me tela me gjemba në pika problematike, kryesisht në zonën e Gjevgjelisë në kufirn jugor me Greqinë.

  Maqedoni kufiri refugjatetKëto masa u morën pas sulmeve terroriste në Paris dhe njoftimeve se së paku 2 nga sulmuesit kanë kaluar nëpër Maqedoni në rrugëtimin e tyre ...

 • Presidenti i KE-së viziton Shkupin

  23 Nentor, 2015

  Tusk IvanovPresidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, ishte sot edhe për një vizitë në Maqedoni, ku përsëri duket se po shkallëzohet kriza e refugjatëve nga Lindja e Mesme.

  Zoti Tusk tha se ky vend ka të drejtë të sigurojë kufijt e vetë. Por, ai shtoi se duhet një komunikim i shtuar dhe bashkëpunim më i madh ndërmjet të gjitha vendeve ...

 • Drejtori i Jugohromit pranon haptazi se janë një ndër ndotësit kryesor dhe arsyetohet se nuk jemi ndotësit e vetëm !!!

  21 Nentor, 2015

  jugohromiDrejtuesit e kombinatit Jugohromit në Tetovë, si ndotësi më i madh i ajrit në rajonin e Pollogut, thonë se nuk janë fajtorët e vetëm për ndotjen e ambientit. Kreu i kompanisë Vasko Skenderovski në një prononcim për Alsat pranon se kombinati ndot, por sipas tij, matjet e Ministrisë së Ekologjisë tregojnë se ajri ndotet edhe nga deponia e mbeturinave ...

 • Ndotësi kryesor i ajrit në Tetovë ka një emër, “Jugohrom”

  21 Nentor, 2015

  JugohromNdotësi kryesor i ajrit në Tetovë është kombinati Jugohrom thonë qytetarët dhe ambientalistët duke kërkuar edhe njëherë nga institucionet masat konkrete për parandalimin e helmimit të tyre nga grimcat kancerogjene PM10. Ata thonë se loja e ping-pongut mes Qeverisë dhe Ministrisë së Ambientit Jetësor duhe të ndëritet pasi rreziku vazhdon të rëndojë mbi shëndetin e tyre

  “Nga gjithë ajo që ...

 • Mësuesit kërkojnë të përfshihen në stazhin e dyfishtë, ose të beneficuar

  21 Nentor, 2015

  mesuesiMësuesit përbëjnë një nga kategoritë më të ekspozuara ndaj lodhjes dhe stresit. Të punuarit me fëmijë, që në klasat e para, por mbi të gjitha, për një kohë të gjatë, për ta është dërrmuese, veçanërisht kur mosha e tyre e daljes në pension është 62 për gratë dhe 64 për burrat. Xhemile Aziri është 57 vjeçe dhe ka 34 ...

 • Tetovë, ndotja e ajrit është alarmante

  20 Nentor, 2015

  ndotja e ajrit tetoveLëvizja Eco Guerilla u bën thirrje qytetarëve që të evitojnë çdo dalje në ambient të hapur pasi niveli i helmimit të ajrit është në përmasa tmerruese.

  Niveli i lejuar i grimcave PM10 është 50mg/m3 ndërsa në këto momente në Tetovë këto grimca arrijnë në 915 mg/m3 që nënkupton 18 herë më shumë se norma e lejuar.

  Agjencia ndërkombëtare ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"