• Scholz: Ka ardhur koha të mënjanohen konfliktet në Ballkan

  3 Nentor, 2022

  Ballkani PerendimorNë fillim të samitit të Procesit të Berlinit, kancelari gjerman Olaf Scholz, u bëri thirrje gjashtë kryeministrave të Ballkanit Perëndimor që të bashkëpunojnë për të ruajtur lirinë dhe sigurinë e Evropës.

   

  Në hapje të samitit të Berlinit, të premten në zyrën e tij, kancelari gjerman Olaf Scholz, tha se stabiliteti dhe prosperiteti i rajonit nuk mund të shkëputet nga ...

 • Vjeshta në Tetovë

  2 Nentor, 2022

  vjeshta ne tetove

 • Çka deklaroi DBK-ja (UDBA) nëpërmjet presidentit të Shtetit në vitin 2016

  29 Tetor, 2022

  focic„ …Lëvizja Besa u formua me një qëllim të vetëm, përhapjen e islamit politik dhe ideologjisë salafiste në Maqedoni. Besa si parti promovon idetë e islamit radikal dhe politik në Maqedoni dhe në mënyrë aktive punon për promovimin e këtyre tezave në vend.

  Për shkak të frikës se mos pranohen nga elektorati shqiptar të cilit i drejtohen, zyrtarisht formohen si ...

 • Qeni leh aty ku ha, thotë populli…

  29 Tetor, 2022

  BilliQeni leh aty ku ha, thotë populli. Për ata që financojnë dhe mbështesin islamin politik, me të cilin janë brumosur themeluesit e “Lëvizjes Besa”, të gjitha vajzat dhe gratë e pambuluara janë “kurva” që “dëgjojnë muzikë të zhurmshme, pinë alkool dhe bëjnë pornografi”. Ndaj dhe Bilall Kasami, në shenjë besnikërie ndaj vijës politike të “sulltanit”, kryen me zell detyrën ...

 • Bilall Kasami akuzoi organizatën Social-Cultural Space Tetova për “Aktivitete pornografike”!!!

  28 Tetor, 2022

  space BillallNGA SPACE: PËR KËTË SHPIFJE DO TË DREJTOHEMI TEK ORGANET KOMPETENTE LIGJORE

  Nga Komuna e Tetovës në pres për mediat dolën me deklaratë lidhur me çështjen e organizatës për të rinj Space ku kërkohet që të lirojnë objektin e ish radio Tetovës.

  Kryetari i komunës se Tetovës nder tjerat akuzoi organizatën Social-Cultural Space Tetova,  se po i manipulon edhe shoqatat tjera ...

 • Von der Leyen në Shkup: BE është me ju, do të keni mbështetje të plotë

  27 Tetor, 2022

  Von der LeyenGjatë vizitës tri ditore në Ballkanin Perendimor Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, qendroi të mërkurën në mbrëmje në Maqedoninë e Veriut.

   

  Në takimet e veçuara me kryeministrin Kovaçevski dhe Presidentin Pendarovski, von der Leyen ka dhënë mbështetje Maqedonisë së Veriut në procesin e integrimit në BE dhe tejkalimin e krizës së energjisë, si pasojë e ...

 • Qeveria e Kosovës miraton marrëveshjen e bashkëfinancimit për ndërtimin e rrugës Prizren-Tetovë

  26 Tetor, 2022

  Rruga-Prizren-TetoveQeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur këtë të mërkurë, miratoi nismën për negocim të Marrëveshjes me Republikën e Maqedonisë së Veriut për bashkëpunim në hartimin e Planit të detajuar për ndërtimin e rrugës Prizren – Tetovë.

   

  Zëvendësministrja e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Linda Çavdarbasha, teksa propozoi miratimin e kësaj nisme tha se ndërtimi i kësaj rruge që është ...

 • Presidentja e KE-së në Shkup, kriza energjetike dhe FRONTEKS në fokus të bisedimeve

  26 Tetor, 2022

  frontexMbështetja për integrimin evropian, marrëveshja FRONTEKS dhe përballja me krizën energjetike janë në fokus të vizitës në vend të presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Pas një vonese katërvjeçare, Shkupi dhe Brukseli sot nënshkruajnë marrëveshjen FRONTEKS, e cila ka të bëjë me mbrojtjen e kufijve.

   

  Dispozitat e marrëveshjes tashmë janë duke u zbatuar në kufirin e Maqedonisë së ...

 • Maqedonia me rritjen më të dobët të PBB-së në Ballkanin Perëndimor

  25 Tetor, 2022

  rritja-ekonomikeMaqedonia këtë vit do të ketë rritjen më të dobët ekonomike në krahasim me vendet e Ballkanit Perëndimor, shkruan Alsat.

  Në Shkup, Ursula von der Leyen do të prezantojë një paketë për mbështetje energjetike për rajonin 22 Tetor, 2022

  Ursula von der LeyenPako për mbështetje energjetike nga Komisioni Evropian për rajonin javën e ardhshme në Shkup do ta prezantojë kryetarja e KE-së Ursula von der Leyen, njoftoi dje ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani. Vlera e paketës mbështetëse sipas njoftimeve, është një miliard euro.

   

  Osmani u njoftua nga Komisioneri Evropian për Zgjerim, Oliver Varhey, për pakon e mbështetjes ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"