• Mblidhet ‘Grupi i punës’, diskuton Marrëveshjen e Ohrit

  28 Shtator, 2015

  bisedimetGrupi i punës ka diskutuar rreth zbatimit dhe ngecjeve të Marrëveshjes së Ohrit. Para përfaqësuesve të partive politike, diplomati holandez Piter Fejth prezantoi analizën e tij, akoma të papërfunduar, rreth zbatimit të këtij dokumenti i parashikuar të përfundonte zbatimin që në vitin 2005. Ai është angazhuar nga Komisioni Evropian për të analizuar zbatimin e Marrëveshjes Kornizë, që rekomandohet tashmë ...

 • DW: Rrethimi i Ali Ahmetit me struktura kriminogjene detyroi krijimin e “Unitetit”

  28 Shtator, 2015

  Anëtar aktual të BDI formojnë parti të re qytetare. Ahmeti i brengosur, sepse edhe subjekte tjera bëjnë thirrje për përfundim të dominimit të BDI. Paralajmërohen edhe nisa tjera qytetare.

  Uniteti është emri i partisë së re për regjistrimin e së cilës intensivisht janë duke u grumbulluar nënshkrime në teren, ndërsa iniciator të saj janë persona nga BDI. Spiritus movens i partisë në formim është Gëzim Ostreni (73), shef i shtabit qendror ...

 • Prokurori Special, VMRO-ja në mënyrë tinëzare provon të fshijë Badinterin!

  25 Shtator, 2015

  parlamenti RMTeksti i Ligjit për Prokurorinë Speciale, i përpiluar bashkërisht nga 4 partitë politike dhe ndërmjetësit ndërkombëtarë, është ndryshuar rrugës për në Kuvend nga përfaqësuesit e VMRO-së, merr vesh Alsat M. Në mënyrë tinëzare është shkurtuar neni i cili garantonte votimin me Badinter të Prokurores Speciale dhe anëtarëve të ekipit të saj.

  Kjo tentativë e ulët e VMRO-së është pikasur ...

 • “Unitetit” do t`i bashkëngjiten figura eminente të UÇK-së dhe BDI-së

  23 Shtator, 2015

  ZULFI-AdiliZyrtarë të lartë aktual të BDI-së si deputetë, kryetar komunash dhe funksionarë të tjerë gradualisht do të kalojnë në partinë e re “Uniteti” që tashmë është bërë publike nga deputeti Zulfi Adili, një nga protagonistët e rëndësishëm deri tani në BDI.

  Adili ka bërë publike se partia e re “Uniteti” ka nisur procedurat e regjistrimit dhe se pritet një përkrahje ...

 • ‘Kodi zgjedhor’, intensifikohen bisedimet politike në grupin e punës

  22 Shtator, 2015

  bisedimetPërfaqësuesit e partive politike kanë dëgjuar sërish rekomandime dhe mendime ekspertësh për krijimin e listës zgjedhore dhe modelit zgjedhor. Pas IFES-it amerikan, para grupit të punës u prezantuan edhe ekspertët e ODIHR-it si dhe organizatat vendase “Most” dhe “Civil”. Partitë mbetën gjithsesi me qëndrime të ndryshme, por siç mëson Alsat bisedimet ende nuk kanë hyrë në fazën e vendosjes, por ...

 • HRW kritikon Maqedoninë për keqtrajtim të emigrantëve

  21 Shtator, 2015

  refugjatet maqedoniNë një raport të publikuar sot, organizata e të drejtave të njeriut Human Rights Watch thotë se policia maqedonase ka keqtrajtuar verbalisht dhe fizikisht migrantët dhe azilkërkuesit në kufi dhe në paraburgim. Maqedonia është një vend kryesor tranziti në rrugën e imigrantëve nëpër Ballkanin Perëndimor drejt Bashkimit Evropian. Çdo ditë në vend hyjnë me mijëra azilkërkues dhe emigrantë, ...

 • Asociacioni kufizon sovranitetin e Kosovës

  18 Shtator, 2015

  MajkoMe Asociacionin e Komunave me shumicë serbe nuk po krijohet një “Republika Srpska” në Kosovë, mirëpo e vërteta është se Asociacioni është një eksperiment që prodhon një sovranitet të kufizuar në një pjesë të territorit të vendit.

  Kështu ka deklaruar ish-kryeministri i Shqipërisë, Pandeli Majko, gjatë një interviste ekskluzive për gazetën “Zëri”, i cili njëherësh është deputet i Partisë Socialiste ...

 • Ohër: Takim i Kartës së Adriatikut dhe SHBA

  18 Shtator, 2015
  karta e adreatikutNë Ohër të Maqedonisë po mbahet një konferencë e shefave të ushtrive të vendeve të Kartës së Adriatikut dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, si partnerë të anëtarëve të grupit A 5.
  Në takim është diskutuar mbi sigurinë rajonale dhe globale.
  Presidenti maqedonas Gjorgje Ivanov, duke folur për bllokadën që po i bëhet vendit të tij ...
 • Maqedonia në fazën e verdhë alerte

  17 Shtator, 2015

  temperaturaGjatë ditës së sotme me valë të ngrohtë nga faza e verdhë (alerte) do të përfshihet territori i tërë Maqedonisë, gjegjësisht me temperatura deri në 40 gradë Celsius, të cilat e definojnë fazën e verdhë (alerte), njoftoi Ministria e Shëndetësisë në pajtim me paralajmërimin nga Meteo-alarmi i Drejtorisë për Punë Hidrometeorologjike.

  Qytetarët nga tërë vendi duhet t’i respektojnë rekomandimet e ...

 • Katica Janeva – prokurore e posaçme në Maqedoni

  16 Shtator, 2015

  Prokurorja e posaçme, emërimi i së cilës u miratua nga parlamenti do të hetojë mes tjerash aferën e përgjimeve që çoi në krizën politike

  prokurorja katica janevaParlamenti i Maqedonisë me 108 vota e miratoi të martën në mbrëmje kandidaturën e zonjës Katica Janeva për prokurore të posaçme. Ndërkaq, natën vonë, edhe Këshilli i prokurorëve publik votoi njëzëri për prokuroren e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"