• Kush është Prokurorja Speciale, Katica Janeva

  15 Shtator, 2015

  prokurorja katica-janevaKatica Janeva është prokurorja nga Gjevgjelia, e cila ka një karrierë të pasur në fushën e drejtësisë.

  Ajo gjithashtu rrjedh nga një familje gjykatësish, ndërsa babai i saj ka qenë kryetar i Gjykatës së Gjevgjelisë.

  Janeva është e njohur edhe për përgaditjen e saj profesionale, për shkak të ndjekjes së shumë trajnimeve dhe praktikave profesionale në Akademinë vendore dhe në ...

 • ‘Prokurori special’, Zaev i kënaqur me arritjen e marrëveshjes

  15 Shtator, 2015

  zaevOpozita në Maqedoni është shprehur e kënaqur me arritjen e marrëveshjes për prokurorin special duke shpresuar në epilog lidhur me atë që njihet si aferë e përgjimeve. Lideri i lidhjes social-demokrate Zoran Zaev ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë se zgjidhja ligjore garanton autonomi të plotë për prokuroren speciale, Katica Janeva.

  “Prokurori do të ketë një mandat prej katër ...

 • Si ishin paguar 7,5 milionë eurot, skema e dorëzimit të parave në Shkup dhe Tetovë

  15 Shtator, 2015

  vetura audiSipas dëshmisë të publikuar nga Gjykata e  Nju Jorkut janë të qarta edhe skemat e aktit korruptiv të dorëzimit të parave në mënyrë ilegale për aferën “Magjar Telekom”.

  Dëshmitari kyç ish-shefi i shërbimit sekret maqedonas, Slobodan Bogoevski, në rolin e ndërmjetësit ka shpjeguar skemën e dërgesës, por televizioni Telma është thirrur edhe në burime të tjera.

  Në dëshmi shpjegohet se ...

 • Ambasadorët ndërhyjnë për Prokurorin special

  14 Shtator, 2015

  prosecutorVMRO-DMPNE vazhdon të mbajë qëndrim të fortë ndaj skandalit të përgjimeve, duke çuar negociatat buzë dështimit sa i përket Prokurorit special, duke mos pranuar zëvendësit e tij për të cilët insiston LSDM dhe eksperti ndërkombëtarë Piter Wan Hojt.

  Midis qëndrimit të LSDM-së që Prokurori të punojë i pavarur, duke pasur dhe zëvendës të tij, dhe idesë së VMRO që Prokurori ...

 • Ambasadorët ndërhyjnë për Prokurorin special

  14 Shtator, 2015

  prosecutorVMRO-DMPNE vazhdon të mbajë qëndrim të fortë ndaj skandalit të përgjimeve, duke çuar negociatat buzë dështimit sa i përket Prokurorit special, duke mos pranuar zëvendësit e tij për të cilët insiston LSDM dhe eksperti ndërkombëtarë Piter Wan Hojt.

  Midis qëndrimit të LSDM-së që Prokurori të punojë i pavarur, duke pasur dhe zëvendës të tij, dhe idesë së VMRO që Prokurori ...

 • Maqedoni: Nuk ka plan B për prokurorin special

  12 Shtator, 2015

  drejtesiaZgjedhja e prokurorit special është pjesë e marrëveshjes së nënshkruar nga të gjitha partitë në Maqedoni.

  Në Maqedoni deri më 15 shtator duhet të zgjidhet prokuror special, i cili duhet të fillojë nga puna më 16 shtator. Kështu u shpreh ambasadori i BE-së në Maqedoni Aivo Orav. Sipas tij katër partitë më të mëdha në Maqedoni me marrëveshjen e qershorit ...

 • Mehmeti: “BDI kur flet për shërbime sekrete edhe amerikanët i konsideron si armiq?!”

  11 Shtator, 2015

  magyaer telekom ali musaShkrimtari dhe publicisti Kim Mehmeti ka komentuar akuzat e BDI-së ndaj mediave dhe disa personaliteteve publike, të cilat kanë denoncuar dhe akuzuar ashpër kreun e BDI-së për mitmarrje me rastin e skandalit me “Magjar Telekom” sipas dëshmisë së publikuar nga Gjykata e Nju Jorkut”.

  Ja komenti i plotë i Mehmetit:

  “Për t’i heshtur dhe frikësuar zërat që kërkojnë ...

 • Përfundon pa marrëveshje takimi për Prokurorin Special

  10 Shtator, 2015

  bisedimetEdhe pas bisedimeve të sotme intensive, partitë nuk kanë arritur marrëveshje përfundimtare rreth strukturës dhe organizimit të Prokurorit Special.

  Palët mbeten afër, por mungon kompromisi rreth numrit të prokurorëve në prokurorinë speciale. LSDM-ja kërkon 12 prokurorë dhe kryeprokuror special, ndërsa BDI propozon që përveç prokurorit special të ketë edhe 8 prokurorë, prej të cilëve 3 shqiptarë. Bisedimet e sotme filluan me ...

 • Pse po vonohet zbardhja e “Kumanovës”

  9 Shtator, 2015

  kumanovaFamiljarët e të vrarëve në Kumanovë kanë kërkuar zbardhjen e rrethanave të vrasjes së të afërmve të tyre. Ata i janë drejtuar Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut në Prishtinë, të cilit i kërkojnë rezultatet e autopsisë. Këshilli është përgjigjur sot duke sqaruar se, autoritetet maqedonase (ekspertët mjeko-ligjorë), e kanë përfunduar autopsinë, mirëpo nuk ...

 • Dokumenti, si u korruptuan Ali Ahmeti dhe Musa Xhaferi me 5 mln €

  9 Shtator, 2015

  aliu-musa-buckovskiNjë aferë e madhe korruptive, e cila u trajtua nga Gjykata e New Yorkut ka prekur rëndë drejtuesit më të lartë të partisë shqiptare në qeverinë e Maqedonisë, atë të Bashkimit Demokratik për Integrim. Kryetari i kësaj partie, Ali Ahmeti dhe bashkëpunëtori i tij i ngushtë, Musa Xhaferi, njëherësh zëvendëskryeministër për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit, akuzohen se kanë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"