• LSDM, të premten vendimi për bombat

  4 Shkurt, 2015

  Kryesia e LSDM-së do të vendos të premten në seancë të Këshillit Qendror për ditën e fillimit të publikimit të “bombave” të shumëpritura. Këtë e bëri të ditur sot zëdhënësi i LSDM-së Petre Shilegov, duke thënë se pa vendim të Këshillit Qendror nuk do të fillojë publikimi i dokumenteve.Ndërkohë lideri i LSDM-së Zoran Zaev i cili ditëve të fundit ka intensifikuar takimet me ndërkombëtarët, ka pritur sot ndihmës sekretarin shtetëror ...

 • NZZ: Goditje e re e qeverisë maqedonase ndaj kundërshtarëve të saj

  4 Shkurt, 2015

  Gazeta gjermane Neue Zürcher Zeitung (NZZ) përmes një shkrimi special ka përshkruar situatën e fundit në Maqedoni lidhur me shtimin e tensioneve midis pozitës dhe opozitës maqedonase. Duke i numëruar ngjarjet që u shënuan gjatë vikendit në Maqedoni për rastin “Puç”, autori Andreas Ernst në tekstin e publikuar thekson se menjëherë ka pasur reagime nga përfaqësuesit e lartë të BE-së për siguri dhe politikë të jashtme.

  Në reagim është vlerësuar se ...

 • Ja arsyet e ndërprerjes së grevës

  4 Shkurt, 2015

  Rishikimi i rrogave të mësimdhënësve, lehtësimi i punës administrative, përkatësisht heqja e ditarit tradicional nga përdorimi dhe ngrirja e gjobave për mësuesit si rezultat i suksesit të dobët nga testimi i vjetshëm ekstern janë arsyeja e ndërprerjes së grevës 11 ditore të mësuesve sindikalist.Kryetari i Sindikatës së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës Jakim Nedellkov thotë se është herët të flitet se sa përqind do të rriten rrogat e mësimdhënësve, por ...

 • Kreu i SASHK më në fund flet për ndërprerjen e grevës në arsim

  4 Shkurt, 2015

  Kryetari i Sindikatës së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SASHK), Jakim Nedellkov më në fund ka folur për arsyet e ndërprerjes së grevës në arsim dhe se për çfarë marrëveshje bëhet fjalë me ministrinë e Arsimit dhe ate të Punës dhe Politikave Sociale. Duke diskutuar për kërkesën e rritjes së rrogave dhe për mosrealizimin e saj si një nga kërkesat kryesore gjatë grevës, Nedelkov ka theksuar se është herët ...

 • Maqedoni, shkolla të pakënaqura me kompromisin për ndërprerjen e grevës

  4 Shkurt, 2015

  Marrëveshja për ndërprerjen e grevës në arsim ka nxitur reagime tek shumë mësimdhënës dhe përfaqësues të SASHK në Maqedoni.Sindikata e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SASHK) mbrëmë arriti marrëveshje me Ministrinë e Arsimit dhe ate të Punës dhe Politikës Sociale për ndërprerjen e grevës, por duke mos bërë të qartë se çfarë përmban marrëveshja e arritur dhe sa do të respektohen afatet e realizimit të saj, informon INA.

  SASHK mbrëmë vonë informoi ...

 • Presidenti Ivanov shkarkon nga detyra zv. drejtorin shqiptarë në Agjensinë e Zbulimit

  3 Shkurt, 2015

  Presidenti i Shtetit, Gjorge Ivanov nën kompetencë të të cilit është Agjencia e Zbulimit ka shkarkuar Zv/drejtorin shqiptarë të këtij institucioni, Muhamed Ismailin i cili këtë post e ka ushtruar që nga viti 2003. Në këtë institucion tash e tutje nuk do të ketë post të Zv/drejtorit për shkak të sistematizimit të ri që ka paraparë presidenti e që ministrat shqiptarë e kanë lejuar të kalojë në qeveri ditë më ...

 • LSDM: Rrëzimi i regjimit, proces i pakthyeshëm

  3 Shkurt, 2015

  Procesi për publikimin e dëshmive që sipas LSDM-së dëshmojnë krimin e kësaj Qeverie, tashmë ka filluar, thonë nga partia e Zaevit. Sipas zëdhënësit Petre Shilegov, për një kohë shumë të shkurtër LSDM-ja do të fillojë publikimin e bombave. Shilegov nuk përmendi saktësoi ditën kur do të fillojnë publikimin e dokumenteve të shumëpritura nga opinioni. Siç përmendi Zaev ditë më parë, në mesin e bombave ka dëshmi për vjedhjen e ...

 • Me Serbinë roaming të lirë, me Shqipërinë jo

  3 Shkurt, 2015

  Nga 30 qershori hyjnë në fuqi çmimet e reja për shërbimin roaming me Serbinë, Malin e Zi dhe Bosnje Hercegovinën, deklaroi drejtori i Agjencisë për Komunikime Elektronike (AKE) Robert Ordanovski. Edhe pse ishte paralajmëruar, roaming të lirë nuk do të ketë me Shqipërinë, e aq më pak me Kosovën. “Marrëveshja është arritur në takimin e fundit të përfaqësuesve të katër vendeve në Beograd. Maqedonia tashmë e ka ndryshuar Ligjin për ...

 • Në Shqipëri jetohet më mirë se në Maqedoni, Serbi e Greqi

  3 Shkurt, 2015

  Instituti amerikan i studimeve Cato në një raport të publikuar për “Indeksin e mjerimit” në 108 vende në botë ka renditur mes tyre edhe Shqipërinë.Por ajo që vihet re është se sipas Cato Institute vendi ynë ka standarde jetese më të mirë se vendet fqinje si Serbia, Greqia apo edhe Maqedonia.

  Radhitja si vende më të mjerueshme nis nga numri 1, ndërsa në këtë listë Maqedonia radhitet lartë, duke ...

 • Rasti “Puç”, mediet greke: Gruevski po sillet si diktator

  3 Shkurt, 2015

  Mbështetje për Zoran Zaev dhe akuza ndaj kryeministrit Nikolla Gruevskit është ajo që dominon në 35t greke në tentimin për puç në Maqedoni, informoi raportuesi i Netpress nga Athina.Kërcënimet e Zaev nuk e kanë prishur sigurinë e vendit, ndërsa kryeministri Gruevski është një diktator, këto janë disa pjesë të konstruksioneve që mund të lexohen në Greqi me rastin e skandalit që ndodhi në Maqedoni.

  Magazina online për diplomaci dhe strategji ‘ ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"