• LSDM-ja nesër kthehet në Parlament, Prokurori special më 15 shtator

  31 Gusht, 2015

  deputetet e sdsmDeputetët e LSDM-së opozitare kthehen nesër në Kuvend, një vit e gjysmë pas zgjedhjeve parlamentare të 2014-tës. Sipas LSDM-së, kthimi i tyre është para se gjithash respektim i Marrëveshjes së Përzhinos, me qëllim mundësimin e kushteve për zgjedhje korrekte dhe demokratike. Deputeti Petre Shilegov theksoi se VMRO DPMNE tashmë demonstroi frikë nga kthimi i opozitës, me miratimin ...

 • Kriza politike në Maqedoni

  31 Gusht, 2015

  shkupiKryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, nuk heq dorë nga pjesmarrja e diasporës në zgjedhjet për parlamentin e vendit. Pavarësisht kundërshtimeve nga të gjithë faktorët e tjerë politik që diaspora të mos ketë ligjvënës në Parlamentin e Maqedonisë, kryeminsitri duket se nuk po tërhiqet.

  Bisedimet e grupeve të punës të katër partive kryesore mbi reformat zgjedhore, kanë për temë debati, mes ...

 • Shqiptarët e Maqedonisë kërkojnë “Asociacion” sikur serbët në Kosovë

  27 Gusht, 2015

  harta RM shqiptar+maqedoneLëvizja UNITETI pranoi me rezerva lajmin për nënshkrimin në Bruksel të Marrëveshjes për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë, duke vlerësuar se kjo marrëveshje është e dëmshme për të gjithë qytetarët e Kosovës, por edhe për rajonin e Ballkanit .

  “Duke respektuar maksimalisht të drejtat e liritë e njeriut, individuale dhe kolektive të gjitha komuniteteve në ...

 • Ahmeti do të bie, bashkë me Gruevskin

  27 Gusht, 2015

  Javorja “Fokus” mban kryetitullin “Ahmeti bie, do të tërheq edhe Gruevskin!” dhe shkruan se kjo është periudha kur u rrënuan dy mitet për ndërshmëri dhe patriotizëm dhe kjo bëhet fjalë për kryetarin e BDI-së, Ali Ahmeti dhe kryeministrin Nikola Gruevski.

  Javorja që del në shitje ditën e nesërme shkruan se po vijnë ditë të vështira për liderin e BDI-së.

  Në këtë storje nënvizohen të gjitha projektet e kësaj dysheje të qeverisjes dhe ...

 • “Arseni Jovkov” paralelet maqedonase mbeten të paplotësuara!

  26 Gusht, 2015

  regjistrimi ne shkolleNga 11 paralele të parapara për këtë vit me mësim në gjuhën maqedonase në Shkollën e Mesme Ekonomike “Arseni Jovkov” vetëm 7 janë plotësuar me nxënës, kurse 8 paralelet me mësim në gjuhën shqipe qysh në afatin e parë të regjistrimit janë plotësuar. Përgjegjësi i paraleleve shqipe në SH.M “Arseni Jovkov” Nazmi Ramani thotë se fluksi i ...

 • Miliarda euro janë grabitur nga ky pushtet

  26 Gusht, 2015

  Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev deklaroi se pushteti aktual në Maqedoni ka grabitur miliarda euro dhe se këto para patjetër duhet t`i kthehen popullit.

  “Miliarda euro janë grabitur nga ky pushtet. Paratë duhet t`i kthehet qytetarëve, ashtu ne do të kthejmë në shtëpitë e tyre edhe ata që janë larguar jashtë vendit”, deklaroi Zaev në një tubim të djeshëm në rajonin e Dellçevës.

  Sipas tij, Lidhja Social Demokrate Maqedonase (LSDM) ka projektin ...

 • Zaev: Me një njësi zgjedhore shkatërrohet regjimi i Gruevskit

  25 Gusht, 2015

  zaevMe një njësi zgjedhore do të shkatërrohet regjimi autoritar i Gruevskit dhe do t’i jepet fund sundimit të vetëm 2 partive politike në Maqedoni. Kështu theksoi sot kryetari i LSDM-së Zoran Zaev, duke shtuar se ky model zgjedhor do të siguronte barazinë e votës si mes njësive zgjedhore, ashtu edhe votën brenda vendit me votën e diasporës. Lidhur me ...

 • Edhe Gruevski kundër kalimit në një njësi zgjedhore

  24 Gusht, 2015

  gruevskiKryeministri Nikolla Gruevski shprehet sërish kundër propozimit për shndërrimin e vendit në një njësi zgjedhore, në vend të sistemit aktual me 6 njësi. Gruevski përsëriti qëndrimin se nëse dikush vlerëson se duhet të ndryshohet modeli aktual zgjedhor, atëherë më mirë është të kalohet në sistemin e shumicës. Ai tha se ky sistem funksionon tashmë në zgjedhjet për kryetarë komunash ...

 • Refugjatët në Maqedoni – gjendje e jashtëzakonshme në kufi

  21 Gusht, 2015

  Qeveria ka shpallur gjendje krize në kufi për shkak të fluksit të emigrantëve. Ushtria e Maqedonisë do të kontrollojë vijën kufitare në zonat problematike për të penguar futjen e emigrantëve në territorin e Maqedonisë.

  policia kufi mkNisur nga fluksi i jashtëzakonshëm i refugjatëve në Maqedoni, qeveria ka shpallur gjendje krize në kufirin jugor dhe atë verior. Ushtria do të kontrollojë ...

 • Maqedonia shpall gjendjen e jashtëzakonshme në kufijtë jugorë dhe veriorë

  21 Gusht, 2015

  emigrantet 2 mkMaqedonia shpalli sot gjendjen e jashtëzakonshme në kufijtë e saj jugorë dhe veriorë për shkak të shtimit të numrit të emigrantëve dhe refugjatëve.

  Ajo tha se masat do të përfshijnë aktivizimin e ushtrisë në përballjen me krizën në rritje, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve. Sipas kësaj agjencie, zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme Ivo Kotevski tha se zyrtarët presin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"