• Shkupi nuk shpreson në heqjen e vetos bullgare

  14 Korrik, 2021

  Ilustrim. Zgjedhjet e parakohshme parlamentare, që u mbajtën të dielën më 11 korrik në Bullgari, kanë nxjerrë një rezultat të përafërt mes partisë GERB, të udhëhequr nga ish-kryeministri Boyko Borisov, dhe partisë së quajtur “Ka një popull të tillë”, të drejtuesit televiziv, Slavi Trifonov.

  Ky i fundit ende pa u certifikuar rezultatet ka paraqitur një kabinet qeveritar të ekspertëve, ndërsa në paraqitjen e ...

 • A po nxit fituesi në Bullgari edhe një palë zgjedhje?

  14 Korrik, 2021

  Prezantuesi televiziv bullgar, Slavi Trifonov. Në prapavijë është logoja e partisë së tij "Ka një popull të tillë" (ITN).Prezantuesi televiziv, Slavi Trifonov, bëri atë që asnjë politikan në Bullgari nuk e bëri dot gjatë 12 vjetëve të fundit: mundi partinë e ish-kryeministrit Boyko Borisov në zgjedhjet parlamentare.

  Në deklaratën e parë pas zgjedhjeve të 11 korrikut, ai propozoi një qeveri të re, pa kontributin e ...

 • Ligji që ndalonte emrat shqiptarë!

  13 Korrik, 2021

  Udhëheqja shoviniste maqedonase, me ndryshimin e këtij ligji, përveçse ndaj prindërve shqiptarë të cilët fëmijët e tyre do t’i emërtonin me emra shqip, si p.sh: Flamur, Flamure, Alban, Albana, Shqiptar, Shqiptare, Kastriot, Kosovar, Berat, Shkodran, Shkodrane, Elbasan, Korab, Lume, Lumjan, Dibran, Dibrane, Dukagjin, Milot…, masa represive parashikonte të ndërmerrej edhe ndaj të gjithë atyre mësuesve, arsimtarëve dhe profesorëve shqiptarë, të cilët kishin bërë korrigjimin ...

 • Maqedonia e V. pret ndryshime nga zgjedhjet në Bullgari

  12 Korrik, 2021

  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.Maqedonia e Veriut pret ndryshim në politikën e Sofjes pas zgjedhjeve parlamentare të së dielës në Bullgari.

  Në nëntor të vitit të kaluar, Bullgaria, si vend anëtar i Bashkimit Evropan, ka përdorur veton ndaj Maqedonisë së Veriut, duke i bllokuar nisjen e bisedimeve për anëtarësim në BE.

  Sofja kërkon fillimisht zgjidhjen e mosmarrëveshjeve për gjuhën maqedonase, identitetin dhe aspekte të ...

 • Terroristi islamist Kujtim F. me bashkëpunëtorë në Gjermani

  8 Korrik, 2021

  Vjena pas aktit teroristNë sfondin e hetimeve për sulmin terrorist në Vjenë nëntorin e kaluar, të kryer nga Kujtim F. janë kontrolluar sërish dy të njohurit e tij Blinor S. e Drilon G. në Gjermani, që me gjasë kanë pasur dijeni për atentatin.

  Më 2 nëntor 2020 Vjena u trondit nga një sulm terrorist. 20 vjeçari Kujtim F. me origjinë ...

 • Rezoluta e VMRO-DPMNE-së për bisedimet me Bullgarinë

  8 Korrik, 2021

  Parlamenti i rmvShkup: Opozita maqedonase VMRO-DPMNE kërkon konsensus të gjerë lidhur me negociatat për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë dhe zhbllokimin e procesit të integrimit evropian.

  Partia maqedonase në opozitë, VMRO-DPMNE, ka publikuar tekstin e rezolutës, të cilën kërkon ta miratojë Kuvendi i Maqedonisë së Veriut (RMV), sipas shembullit të Bullgarisë. Në tekstin e hartuar VMRO-DPMNE-ja kërkon që “

 • Gjermani: Bastisen shtëpitë e dy shqiptarëve të dyshuar për lidhje me sulmin në Vjenë vitin e kaluar

  7 Korrik, 2021

  Prokuroria federale gjermane tha se policia bastisi të mërkurën mjediset e banimit të dy bashkëpunëtorëve të dyshuar të një xhihadisti, që vrau katër persona në një sulm me armë zjarri në Vjenë, nëntorin e kaluar.

  Policia bastisi shtëpitë e shtetasit të Kosovës Blinor S. dhe shtetasit gjerman, Drilon G., të cilët dyshohet se nuk kishin raportuar planet për sulmin te autoritetet, thanë prokurorët.

  Sipas tyre, të ...

 • Rezoluta e vijave të kuqe bllokon integrimin evropian

  7 Korrik, 2021

  Flamuri i Maqedonisë së Veriut. Fotografi nga arkivi. Një rezolutë e propozuar nga partia opozitare VMRO-DPMNE-ja për caktimin e vijave të kuqe me Bullgarinë, mund të bllokojë në pafundësi procesin e integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut, thotë për Radion Evropa e Lirë, Muhamed Halili, kryetar i Këshillit të Ambasadorëve.

  Përmes rezolutës që duhet të kalojë për miratim në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, VMRO-ja ...

 • Fillimi i vitit shkollor do të varet nga gjendja epidemiologjike në Maqedoni

  6 Korrik, 2021

  Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe sot theksoi se tani është shumë herët të tregohet nëse do të ketë anulim të fillimit të vitit shkollor. Fillimi i vitit shkollor, siç tha, do të varet nga shumë faktorë, ndërsa më së shumti nga gjendja epidemiologjike, e përgjithshme në vend.

  “Në çdo rast ajo që është më e rëndësishme është se intensivisht bëhet vaksinimi i mësimdhënësve dhe se janë ...

 • Konfirmohet rasti i katër me Dellta në vend, bëhet fjalë për persona të pavaksinuar

  6 Korrik, 2021

  Një person nga Velesi është rasti i katërt në vend i konfirmuar me llojin Dellta te koronavirusit. Ndërkohë 4 persona të tjerë të dyshuar janë duke u analizuar nëse janë infektuar me Dellta. Rezultatet e tyre do jenë gati deri në fund të ditës. Asnjeri nga këto pacientë nuk është i vaksinuar, këtë e konfirmoi edhe vetë ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"