• Maqedoni: S’ka marrëveshje per zgjedhjen e prokurorit publik

  20 Gusht, 2015

  prokuroriPartitë politike ende nuk kanë arritur marrëveshje për zgjedhjen e prokurorit publik special të paraparë me marrëveshjen për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni.

  Prokurori duhet të propozohet nga opozita, por zgjedhja e tij nuk do të mund të bëhet pa mbështetjen edhe të partive në pushtet.

  Bisedimet mes partive po ndërmjetësohen nga i dërguari i Bashkimit Evropian, diplomati belg, ...

 • Maqedonia ka nevojë për ndryshimin e kodit zgjedhor

  20 Gusht, 2015

  Rifilluan bisedimet grupet e punës të katër partive më të mëdha për zbatimin e marrëveshjes politike për zgjidhjen e krizës në Maqedoni. Në fokus janë ndryshimet në ligjet zgjedhore dhe pastrimi i listës së votuesve.

  parlamenti mkGrupet e punës të katër partive më të mëdha rinisën punën për zbatimin e marrëveshjes politike për zgjidhjen e krizës në Maqedoni. Bisedimet që ...

 • TV Sitel përfitoi 8,7 milion euro nga reklamat, TV Alsat – M 2,6 milion euro

  19 Gusht, 2015

  tv MKAgjencia për shërbime mediatike audio dhe audiovizuele ka publikuar Analizën e tregut të shërbimeve medatike audio dhe audiovizuele për vitin  2014 në Maqedoni.

  Analiza përfshin të dhëna se sa televizionet që transmetojnë në nivel nacional kanë përfituar nga reklamat gjatë  vitit të kaluar, sa është numri i të punësuarëve dhe të dhëna të tjera.

  Sipas analizës, televizioni Sitel ka realizuar ...

 • Van Hojt: Patëm diskutim solid dhe interesant

  19 Gusht, 2015

  Van HojtPas mbledhjes me grupin punues, të gjithë pjesëmarrësit dolën pa përmendur asnjë detaj nga takimi. Van Hojt e ka quajtur diskutimin solid dhe interesant.

  ‘Sot nuk mund të jap asnjë prononcim, edhe pse diskutimi ishte shumë interesant dhe solid por, nuk mund të jap asnjë koment. Duhet të presim pak, jini të durueshëm’, tha Piter Van Hojt në deklaratën e dhënë ...

 • Prokurori special nga radhët e ekspertëve ndërkombëtarë

  18 Gusht, 2015

  Prokuroria RMNë Maqedoni nuk përjashtohet mundësia që Prokurori Special të jetë nga radhët e ekspertëve ndërkombëtarë.

  Gjasat janë të mëdha që në këtë detyrë të vjen një ekspertë ndërkombëtar i propozuar nga BE dhe i përkrahur edhe nga SHBA, mëson INA.

  Burime partiake pranë partive negociatore në Shkup deklaruan për INA se në rast se katër partitë VMRO-DPMNE, LSDM, BDI dhe ...

 • Maqedoni, nis puna për zbatimin e marrëveshjes për zgjidhjen e krizës

  18 Gusht, 2015

  vanhoutten-gruevski

  Ekspertët e 4 partive kryesore në Shkup kanë rinisur këtë të hënë punën për zbatimin e marrëveshjes politike për zgjidhjen e krizës në Maqedoni.

  Në takimin e së hënës, që zgjati më tepër se 4 orë, përfaqësuesit e VMRO-DPMNE-së, LSDM-së, BDI-së dhe PDSH-së kanë diskutuar për krijimin e listës së re zgjedhore dhe për kompetencat ...

 • Analistët: MO-ja duhet zëvendësuar me marrëveshje të re

  14 Gusht, 2015

  BDI është fatkeqësia më e madhe politike në historinë e shqiptarëve të Maqedonisë të cilët dështimin e tyre mundohen ta nxjerrin në nivel të dështimit të popullit. Kështu vlerësojnë njohësit e çështjeve politike duke komentuar deklaratat e liderit të BDI-së Ali Ahmeti dhe zv/kryeministrit Musa Xhaferi se Marrëveshja e Ohrit është pika e fundit e zgjidhjes së çështjes shqiptare në Maqedoni. Ramadan Ramadani thotë se statusi i shqiptarëve në vend ...

 • Zaev: Gruevski do të përballet me drejtësinë

  14 Gusht, 2015

  zaevDeri në Vitin e Ri, Nikolla Gruevski do të përgjigjet për keqpërdorimet dhe krimet e tij. Kështu është shprehur lideri i opozitës, Zoran Zaev, në një intervistë për të përjavshmen Fokus. Ai është i bindur se Prokurori Special do ta nxjerrë përpara drejtësisë kryeministrin aktual. Zaev gjithashtu ka paralajmëruar se ‘bombat’ e pa publikuara, përfshirë edhe atë për rastin ...

 • Statistikat 1908-09: Shkupi me shumicë shqiptare

  14 Gusht, 2015

  statistika shkupiSipas një dokumenti me të dhëna statistikore të Perandorisë Osmane, në vitin 1908 – 1909 në Shkup ka pasur më shumë shqiptarë se sa etnitete tjera.

  Sipas kësaj kopje të dokumentit, Shkupi ka pasur 50.258 shqiptarë, 29.080 bullgarë (që aludohet në maqedonasit e sotëm) dhe 9264 serb. Kjo statistikë tregon se Shkupi ka qenë kryeqendër shqiptare në Ballkan, me ...

 • Embargoja ruse, Panariti: Vendim politik; ndikimi në ekonomi, i papërfillshëm

  14 Gusht, 2015

  panariti ministerMinistri i Bujqësisë, Edmond Panariti, në një intervistë telefonike për Top Channel thotë se embargoja ruse ndaj produkteve shqiptare ka sfond të qartë politik, por se ndikimi i saj në ekonomi është i papërfillshëm.

  “Kësaj here është e qartë që bllokimi është politik, megjithatë më e rëndësishme është që kjo nuk e pengoi Shqipërinë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"