• Dimitrov: “Maqedonasit janë bullgarë”

  14 Gusht, 2015

  Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar në Sofje Bozhidar Dimitrov, ka nisur fushatën për shndërrimin e maqedonasve në bullgarë. Teza e tij: gati të gjithë maqedonasit janë bullgarë.

  Aleksandri i madh shkupBozhidar Dimitrovi është drejtor i Muzeut Historik Kombëtar në Sofje dhe çdo të shtunë mban ligjërata në një emision televiziv në Bullgari. Gati 70-vjeçari trajtohet si kujdestar i vlerave historike ...

 • Qytetarët: Marrëveshja e Ohrit nuk është zbatuar si duhet

  13 Gusht, 2015

  qytetaret shkupQytetarët janë unik në vlerësimin se Marrëveshja e Ohrit nuk është zbatuar si duhet, 14 vjet nga nënshkrimi i saj. Megjithatë, qytetarët shprehen të ndarë rreth idesë nëse duhet ose jo një marrëveshje të re. Disa thonë që të vazhdohet zbatimi i marrëveshjes aktuale, disa thonë se duhet rishikuar ideja për marrëveshje të re.

  “Aspak nuk zbatohet Marrëveshja e ...

 • Maqedonia ka nevojë për Marrëveshjen e Ohrit

  13 Gusht, 2015

  Në përvjetorin e 14-të të marrëveshjes së Ohrit gjithnjë e më tepër del nevoja për implementimin e plotë të këtij dokumenti, i cili ndaloi konfliktin luftarak të vitit 2001 në Maqedoni.

  shkupiNga Sekretariati për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit thonë se marrëveshja kornizë e Ohrit mbetet dokumenti i paqes që mban gjallë procesin e demokratizimit, mirëkuptimit dhe tolerancës në Maqedoni. ...

 • Shënohet 14-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

  13 Gusht, 2015

  marreveshja-e-ohritSekretariati për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit (SIMO) sot do të shënojë 14-vjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit.

  “Marrëveshja Kornizë e Ohrit mbetet dokumenti paqësor që mban gjallë procesin e demokratizimit, mirëkuptimit, tolerancës në vendin tonë. Në këtë përvjetor të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, ky dokument na orienton më shumë se kurrë drejt perspektivës të shoqërisë tonë kah integrimi ...

 • Nesër 14 vjetor i Marrëveshjes së Ohrit, marrëveshja që duhej të mbyllej në vitin 2004

  12 Gusht, 2015

  marreveshja-e-ohritNesër  mbushen 14 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, e cila i dha fund konfliktit të armatosur të vitit 2001 në Maqedoni.

  Marrëveshja e Ohrit, e cila u arrit me shumë vështirësi dhe me ndërmjetësimin e të dërguarve nga Uashingtoni dhe Brukseli arriti t’i japë fund një konflikti pesë mujor në fshatrat e Kumanovës, Shkupit dhe Tetovës, mes Ushtrisë ...

 • Çfarë thotë Skënder Krasniqi për djalin e tij të njohur si Komandant Malisheva

  12 Gusht, 2015

  skender-krasniqiSkënder Krasniqi, babai i Muhamet Krasniqit – Komandant Malishevës gjithashtu ka shprehur shqetësime për skenaret dhe lajmet e lansuara për gjoja tentimit e vetëvrasjes së djalit të tij në burgun e Prilepit. Të afërm të Skënder Krasniqit kanë theksuar se lajmi është pritur me shqetësim të madh dhe se është kërkuar menjëherë ndërhyrja e avokatëve mbrojtës, por edhe faktorëve ...

 • Demiraj: Flisni o politikanë tradhtarë të Maqedonisë, po ju rrihen dhe vriten djemtë!

  11 Gusht, 2015

  dritan-demiraj“Te nderuar bashkekombas! Vellezer Shqiptare! Mbreme ne sheshin “Makedonia” ne Shkupin e trimave, kriminelet te drejtuar nga falangat shteterore sulmojne femije dhe gra te pafashem, deri ne demtime serioze fizike, aq dhunshem njelloj sic goditen njerezit nga Shteti Islamik ne Irak. 

  Deri kur politikanet tradhetare te Shqiptareve te Maqedonise do te rrine pa folur, reaguar, pa kundershtuar dhe pa i ...

 • “Komitët” sulmojnë disa shqiptarë nga Batinca e Shkupit

  10 Gusht, 2015

  shqiptar te rahurRikthehen incidentet e përgjakshme nëpër rrugët e Shkupit, ku në shënjestër sërish ishin disa të rinj shqiptarë. Pas ndeshjes midis Vardarit dhe Shkupit, dhjetëra persona kanë qenë cak i sulmit të huliganëve të cilët kanë goditur gjithçka që u dilte përpara duke mos kursyer as gratë e fëmijët. Burhan Ismaili, nga fshati Batincë i Shkupit I cili ...

 • 102 vjet nga copëtimi i trojeve shqiptare

  29 Korrik, 2015

  konferenca-e-londresKonferenca e ambasadorëve në Londër, mbajtur në 1912-1913 dhe njohur ndryshe edhe si “Konferenca e Paqes në Londër”, ishte një takim ndërkombëtar i gjashtë Fuqive të Mëdha të asaj kohe (Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Austro-Hungaria, Rusia dhe Italia).

  Këto fuqi u mblodhën në dhjetor 1912 si pasojë e sukseseve të ushtrive të Ligës ballkanike kundër Perandorisë Osmane ...

 • Grupi i punës mblidhet sërish sot

  28 Korrik, 2015

  zaevPas tri orë diskutimesh ka përfunduar mbrëmë takimi i katër partive me përfaqësuesit e BE-së dhe OSBE-së. Pas takimit, asnjëra nga palët nuk ka dhënë deklaratë zyrtare për rezultatin e bisedimeve.

  Vetëm Përfaqësuesi i BE-së Pieter Van Hout pas takimit tha se ishte optimist që bisedime do të ketë edhe sot pasdite.

  Gjatë takimit të djeshëm supozohet se është biseduar për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"