• Van Hojt me propozime të reja deri tek partitë

  29 Tetor, 2015

  Van HojtTekst propozim-ligj i ri në të cilin rregullohen kompetencat e ministrave dhe zv/ministrave kanë marrë 4 partitë nënshkruese të marrëveshjes së Përzhinos nga eksperti belg Piter Van Hojt.

  Çfarë përmban propozimi, partitë nuk zbulojnë, por potencojnë se në të nuk ka diçka të re, por është sublimat i zgjidhjeve të mundshme që deri tani janë biseduar, të lidhura para ...

 • SHBA-BE, apel Maqedonisë: Zbatoni marrëveshjen e 2 qershorit

  27 Tetor, 2015

  Ambasadori i Britanise Charles Edmund GarrettShtetet e Bashkuara të Amerikës, Britania e Madhe, Gjermania, Italia dhe Franca, përmes një deklarate të përbashkët kanë ftuar partinë maqedonase në pushtet, VMRO-DPMNE, të drejtuar nga Nikola Gruevski, të respektojë marrëveshjen e 2 qershorit dhe të mos zvarrisë zbatimin e reformave të nevojshme për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni.

  Pasnesër “Marrëveshja e Përzhinos” shpallet e vdekur 26 Tetor, 2015

  HahnBurime diplomatike theksojnë se nëse nuk ka zgjidhje sot dhe nesër, garantuesit ndërkombëtarë do ta shpallin të dështuar Marrëveshjen e Përzhinos dhe mund të aktivizohen të gjitha hipotezat rezervë që përmendeshin, që nga humbja e rekomandimit, ashtu edhe listat e zeza dhe ngrirjen e llogarive bankare. Çështje për tu zgjidhur, përveç Qeverisë teknike, mbetet edhe ekipi i Prokurores Speciale ...

 • Server për INA: Politikanët e korruptuar duhet ta paguajnë çmimin e drejtësisë

  21 Tetor, 2015

  serverEksperti i mirënjohur amerikan për Ballkanin, Daniel Server në një intervistë për agjencinë e lajmeve INA thotë se Maqedonia duhet të gjejë një zgjidhje për krizën politike, për të mos rrezikuar procesin eurointegrues.

  “Maqedonia ka bërë një udhëtim të gjatë drejtë BE-së dhe akoma nuk i ka arritur qëllimet. Por është e rëndësishme të mbani mend se, hapi final i ...

 • Van Houte: Nëse s`ka marrëveshje, s`ka as zgjedhje në prill

  21 Tetor, 2015

  Peter Van HouteNdërmjetësi i BE-së në negociatat politike në Shkup, Peter Van Houte deklaroi se nëse partitë politike nuk arrijnë që të mbyllin çështjet e hapura, atëherë nuk do të mbahen zgjedhjet parlamentare të caktuara në muajin prill.

  Ai këtë sot e konfirmoi duke komentuar dështimin e bisedimeve dhe tejkalimin e afateve për arritjen e marrëveshjes.

  Zyrtari i lartë i BE-së ...

 • Këshilli i Prokurorëve as sot nuk miratoi ekipin e Janevës

  21 Tetor, 2015

  keshilli i prokuroreveKatica Janeva edhe sot nuk i morri të gjithë prokurorët që ajo i kërkoi. Edhe pse këtë e kishin kërkuar edhe vet partitë por edhe ministri i drejtësisë Jashari, Këshilli i prokurorëve publik nuk e vendosi këtë pikë në rend dite. Shumica në Këshill hodhi poshtë propozimin për zgjedhjen e shtatë prokurorëve tjerë të propozuar nga Janeva

  “Marrëveshja ...

 • Maqedonia në udhëkryq

  20 Tetor, 2015

  HahnMaratona e fundit e bisedimeve ndërpartiake në Maqedoni për zgjidhjen e krizës në politikën e brendëshme dështoi. Mungesa e rezultateve e zhgënjen komisionerin e BE-së, që ndërmjetëson për zgjidhjen e krizës.

  “Jam i zhgënjyer, kjo ishte një ditë e keqe, por ende jam optimist. Liderët e partive politike duhet ta kuptojnë seriozitetin e situatës, në të cilën gjendet Maqedonia. Nuk ...

 • Protesta në Pejë: Vajza e të arrestuarit në Kumanovë akuzon Ali Ahmetin për tradhti

  19 Tetor, 2015

  peja protesta“Z. Ahmeti, kur un isha e vogël ne 2001 babi im morri armët e erdh ne Maqedoni te luftoj me ju, e ju sot jeni ne qeveri fal këtyre trimave andaj ju bie te mbani përgjegjësi ose te akuzojmë edhe ty qe keni gishte ne tradhëtin qe ju be atyre”, ka thënë në fjalimin e saj emocional, Melisa ...

 • Han: Do të bëj presion marrëveshja të zbatohet sa më shpejt

  19 Tetor, 2015

  hahn + gruevski +zaevEuro komesioneri për zgjerim dhe politik fqinjësore, Johanes Han, sot në Shkup do të bëj presion mbi liderët e partive politike që të zbatojnë Marrëveshjen e Përzhinos.

  “Në rrugë drejt Shkupit, do të takohem me të gjithë partitë politike që të bëj presion për përparim të shpejt për marrëveshjen politike”, ka shkruar Han në profilin e tij ...

 • Prokurorët e Janevës bojkotuan betimin para Këshillit të Prokurorëve

  19 Tetor, 2015

  prokuroretEkipi i përgjysmuar i Katica Janevës nuk e dha betimin solemn. Asnjë nga shtatë prokurorët e zgjedhur, nuk u paraqit në takimin e caktuar në Këshillin e Prokurorëve. Në vend të prokurorëve, në Këshill arriti një letër nga ministri i Drejtësisë Adnan Jashari, e nënshkruar edhe nga 4 partitë politike që negociojnë në Përzhino. Në letër kërkohet që Këshilli ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"