• Funksionarët e BDI-së po stolisen me tituj shkencorë

  24 Qershor, 2015

  diplomaSiç mëson INA, janë me dhjetëra funksionarë që duke shfrytëzuar benefitet e pushtetit po pajisen me tituj shkencorë.

  Funksionarët e BDI-së vazhdojnë të stolisen dhe pajisen me tituj shkencor, derisa po vazhdojnë paralelisht mandatet e tyre zyrtare nëpër ministri, komuna, Parlament dhe funksione të tjera.

  Siç mëson INA, janë me dhjetëra funksionarë që paralelisht duke shfrytëzuar benefitet dhe pozitën e pushtetit ...

 • Lajçak: Maqedonia, vendi i vetëm ku është më keq se para 10 viteve

  24 Qershor, 2015

  lajcakMinistri i jashtëm sllovak, Miroslav Lajçak në Luksemburg në Këshillin e ministrave të punëve të jashtme të BE-së, ku u nxorën konkludimet për Maqedoninë, për mediumet përshkroi debatin ministror për Maqedoninë.

  “Duhet hetim i pavarur dhe objektiv. Nëse ajo nuk bëhet atëher është e mundshme që të ketë destabilizim në Maqedoni”-kështu ka deklaruar ministri i jashtëm sllovak, Mirosllav Lajçak për ...

 • BE, thirrje Maqedonisë t’i japë fund krizës

  24 Qershor, 2015

  Këshilli i Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian u ka këruar të marten drejtuesve politikë të Maqedonisë që t’i japin fund krizës politike dhe të gjejnë një zgjidhje të qëndrueshme, në bazë të marrëveshjes së 2 qershorit.

  Këshilli ka miratuar konkluzionet për Maqedoninë, duke kërkuar realizimin e shpejtë të reformave dhe hetime mbi veprimet e mundshme kriminale që dalin nga skandali i përgjimeve.

  Ministri i Jashtëm i Letonisë, Edgars Rinkēvičs, vendi i ...

 • Kriza politike: Gruevski të dorëhiqet në tetor, ministrat të kenë mbikëqyrës me të drejtë veto-je

  23 Qershor, 2015

  gruevskiKryeministri aktual Nikolla Gruevski të mbetet në krye të Qeverisë deri në tetor të këtij viti, ndërsa në udhëheqjen e ministrive të kyçen mbikëqyrës me të drejtë veto-je në vendimet e ministrit. Ky është skenari më i përfolur si zgjidhje e mundshme më 29 qershor, në takimin final mes palëve. Sipas burimeve të ndryshme, ky skenar është shqyrtuar edhe ...

 • Aksioni policorë në Kumanovë, Çavkov: Nuk ka nevojë për hetim ndërkombëtarë

  23 Qershor, 2015

  CavkovMinistri i punëve të  brendshme ende nuk e ka lexuar raportin e Komisionit Evropian, ku  qartë thuhet se Drejtoria e Sigurimit dhe Kundërzbulimit në emër të pushtetit i kontrollon bartësit e funksionarëve të larta në Maqedoni. Gjatë vizitës së sotme në Kumanovë Mitko Çavkov megjithatë, tha se ka kuptuar diçka nga mediat rreth vërejtjeve.  Në pyetjet e Alsatit ai ...

 • Formohet Lëvizje e re shqiptare, kërkohet federalizim i Maqedonisë

  22 Qershor, 2015

  unitetiTe shtunën, në Tetovë, një numër i shoqatave të pavarura shqiptare dhe aktivistëve civil, nga Struga, Dibra, Kërçova, Tetova dhe Shkupi, nënshkruan bashkërisht, Aktin themeltar te  Lëvizjes, UNITETI, raporton “lajmpress”. Ja çka thuhet në kumtesën e lëshuar pas themelimit të kësaj lëvizje, ku si një ndër kërkesat kryesore përmendet federalizmi i Maqedonisë:

  Çështja jonë kombëtare gjendet para sfidave të mëdha, ...

 • Situata në Maqedoni pikë kryesore në Samitin e BE-së

  22 Qershor, 2015

  eu flamujSituata në Republikën e Maqedonisë dhe gjithçka që ndodh në vend do të jetë temë kryesore e diskutimit të Këshillit të sotëm për punë të jashtme (FAK) të Bashkimit Evropian që do të mbahet në Luksemburg.

  Sipas programit që e shpalli presidenca letoneze me Këshillin e BE-së, ministrat e punëve të jashtme të vendeve anëtare të Unionit, si pikë ...

 • Takimi i liderëve mbaroi pa marrëveshje konkrete, takohen sërish më 29 qershor

  19 Qershor, 2015

  gruevski zaevTentativa e fundit për marrëveshje përfundimtare për zgjidhjen e krizës politike do të zhvillohet më 29 qershor në Shkup. Ky është rezultati i sotëm pas takimit 1 orësh të 4 liderëve politik, Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi, me ndërmjetësimin e ambasadorit të Bashkimit Evropian Aivo Orav dhe të SHBA-ve Xhes Bejli. Palët janë marrë ...

 • Fokus: Johannes Hahn, aksioner në projektin “Shkupi 2014″

  19 Qershor, 2015

  HahnKomisioneri për zgjerim i Bashkimit Europian, Johannes Hahn, vazhdon të jetë shënjestër e kritikave dhe sulmeve nga ana e mediave maqedonase.

  Në numrin e saj të fundit revista “Fokus” sjell një hulumtim ku përmend lidhjet e biznesit që ka Hahn me Maqedoninë.

  “Pa marrë parasysh se cili është roli në negociata i komisionarit Hahn, i cili është aksionar në një kompani ...

 • Maqedonia dhe Kosova vendet më jostabile në Ballkan

  18 Qershor, 2015

  policia MKKush janë vendet më stabile dhe më jostabile në Ballkan dhe botë, sipas “Global Peace Index 2015″.

  Maqedonia dhe Kosova konsiderohen si vendet më jostabile në Ballkan.

  Ky vlerësim del nga hulumtimi i realizuar nga Instituti “Global Peace Index 2015″.

  Sipas vlerësimeve të bëra, Maqedonia është vendi më jostabil në Ballkanin Perëndimor i renditur në vendin e 71. Më pas radhitet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"