• Kriza politike, Han në takime maratonë me liderët politikë

  17 Shkurt, 2015

  Takimet maratonë të komisionarit evropian për zgjerim Johanes Han në Shkup përfunduam pa ndonjë rezultat konkret. Zyrtari i lartë evropian madje vendosi të mbante të fshehtë mesazhet e Brukselit në drejtim të zgjidhjes së krizës politike edhe pse mësohet se gjatë takimeve me aktorët politik nuk ka ofruar ndonjë zgjidhje konkrete. Pas takimit me Gruevskit, Han madje tha shkurt se ndonjëherë mos publikimi i këtyre bisedave mund të nxis progres. ...

 • Zaev në ‘Rruga drejt…’, do publikojmë gjithçka që posedojmë

  13 Shkurt, 2015

  Kreu i LSDM-së Zoran Zaev është sonte ekskluzivisht në ALSAT, në kuadër të emisionit “Rruga Drejt”. Zaev flet për gjithçka posedon, e që kanë të bëjë “bombat e përgjimeve” që ka nisur të shpalos tashmë.“Edhe pse është e dhimbshme, nga bisedat e përgjuara, tani e kuptoj më së miri përse Ahmeti sillet në këtë mënyrë me partnerin e koalicionit. E kuptoj edhe Menduh Thaçin!”, – ka deklaruar Zaev. Kreu i ...

 • ‘Ilirida’, ndal sundimit maqedonas të shqiptarëve

  13 Shkurt, 2015

  Dhe, s’kishte si të ndodhte ndryshe, kur në situata të tilla, në skenë të rishfaqet edhe e ashtuquajtura Ushtria për Çlirimin e Iliridës. Në një komunikatë të mbërritur në redaksinë tonë, thuhet se “punohet për çlirimin e shtetit të Iliridës”. Në komunikatë theksohet se Ushtria për Çlirimin e Iliridës, nuk ka asgjë kundër ndaj popullit maqedonas, grek apo serb, por njofton qeverinë e Maqedonisë se nuk lejon shtypjen e egër ...

 • Ambasadori amerikan Baily mbi krizën në Maqedoni

  13 Shkurt, 2015

  Ambasadori i ri amerikan në Shkup Jess Baily tha sot se shpreson që kriza politike në Maqedoni të zgjidhet në mënyrë pozitive, duke respektuar sundimin e ligjit, transparencën dhe pavarësinë e gjyqësorit dhe lirinë e shtypit.Ai i bëri komentet pasi i dorëzoi letrat kredenciale Presidentit maqedonas Gjorgje Ivanov. Zoti Ivanov tha se Maqedonia i shikon Shtetet e Bashkuara si partnerin më të madh strategjik, ndërsa pret mbështetjen e tyre për ...

 • Maqedonia e 117-ta në listën e lirisë së mediave

  12 Shkurt, 2015

  Maqedonia vazhdon të fundoset përsa i takon lirisë së 35s. Këtë e dëshmon edhe raporti më i ri i organizatës “Reporterët pa kufij”. Në këtë raport, Maqedonia renditet në vendin e 117-të përkrah vendeve me liri të zymtë të 35s, Taxhikistanit, Afganistanit, Malit dhe Algjerisë.Sipas kryetarit të SHGM-së, Naser Selmani këtë vit Maqedonia ka një lëvizje përpara në renditje, jo se ka bërë përmirësim rreth lirisë së 35s, por se ...

 • Plenumi Studentor okupoi edhe tre fakultete të tjera

  12 Shkurt, 2015

  Plenumi Studentor vazhdon të okupojë fakultetet. Sot paradite, Plenumi okupoi edhe Fakultetin Ekonomik pranë universitetit “Shën Kirili dhe Metodi”. Ata u futën nëpër amfiteatro ku po zhvilloheshin ligjëratat dhe kërkuan nga kolegët e tyre t’i bashkëngjiten betejës.
  -Çfarë do të bësh nëse mbetesh këtu? Do të zbulosh diçka?! Do vish të qëndrosh tek Filologjiku, kemi tenda, mbulesa, ushqim, gjithçka! Ti çfarë do të bësh, çfarë?
  -Çfarë dua, do bëj! ...

 • Intervista e plotë e Zoran Zaevit për “24 Vesti”

  12 Shkurt, 2015

  Kryetari i LSDMsë Zoran Zaev në një intervistë për televizionin “24 Vesti” deklaroi se bombat nuk përmbajnë vetëm incizime të bisedave, por edhe dokumente, të cilat sipas tij, flasin për veprat kriminele të pushtetit.Zaev ka thënë se bëhet fjalë për dokumente që paraqesin urdhra për përcjellje të personave dhe me këtë dëshmohet se përgjimet nuk i ka bë shërbim i huaj, por shërbimet sekrete vendore. Në këtë intervistë Zaev ka ...

 • Fushatë propaganduese antikosovare në Maqedoni

  12 Shkurt, 2015

  Në portale të ndryshme maqedonase dhe rrjete sociale po zhvillohet një fushatë e ashpër kundër shqiptarëve të Kosovës.Një fushatë shpifëse tani propagandon se gjoja biznesmenë të pasur nga Kosova dhe qytetarë të tjerë po blejnë masivisht shtëpi dhe apartamente në Maqedoni, kryesisht në Maqedoninë Lindore, informon INA.

  Spekulimet e tilla thonë se gjoja 80 për qind e ndërtimeve të reja, kryesisht apartamente në Gostivar dhe Tetovë janë blerë nga shtetas ...

 • Maqedoni: kallëzim penal kundër kryeministrit Gruevski

  12 Shkurt, 2015

  Në Maqedoni, Lidhja Social Demokrate ka ngritur kallëzim penal kundër kryeministrit të vendit Nikolla Gruevski dhe kundër drejtorit të shërbimit sekret, Sasho Mijallkov lidhur me përgjimet masive, sipas partisë, të mbi njëzet mijë qytetarëve të vendit.Opozita maqedonase ka kërkuar përgjegjësi edhe nga ministrja e Rendit Gordana Jankullovska.

  Opozita, përmes një nisme të quajtur Drejtësi për Maqedoninë, synon të nxjerr në shesh përmes materialeve për të cilat thotë se i ka, veprimet ...

 • Ahmeti nuk ndjehet i tradhtuar nga Gruevski

  11 Shkurt, 2015

  Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti nuk ndjehet i ofenduar dhe tradhtuar nga partneri i tij në koalicionin Qeverisës, Nikolla Gruevski. Duke folur për aferën ku edhe vetë ai ka qenë i përgjuar, Ahmeti tha se BDI-ja nuk e ka pranuar me emocione. Kreu i BDI-së tha se ngjarje të këtilla kanë ndodhur edhe në vende të tjera, andaj dhe nuk do të ngre padi ndaj asnjë institucioni. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"