• Arrin në Shkup ekipi për sanksione nga SHBA-ja

  7 Dhjetor, 2022

  Ambasadorja amerikane në Shkup Angela AggelerNjë ekip për sanksione nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka arritur në Maqedoninë e Veriut për të hetuar funksionarët dhe ish-funksionarët e dyshuar për korrupsion.

   

  Ambasadorja amerikane në Shkup, Angela Aggeler, tha përmes një postim në Twitter se ky ekip do të marrë parasysh të gjitha përgjigjet e mundshme për këta zyrtarë që po ...

 • Bekteshi: Pas 1 janarit rryma do të shtrenjtohet për ata që harxhojnë më tepër

  5 Dhjetor, 2022

  BekteshiMinistri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi në konferencën e sotme për shtyp tha se me shumë gjasa pas 1 janarit çmimi i energjisë elektrike nuk do të ndryshojë për bllokun 1 dhe 2 të tarifave.

  Bekteshi tha se çmimi i energjisë elektrike pritet të rritet vetëm për ata që harxhojnë më tepër energji elektrike, respektivisht për blloqet tjera tarifore.

  “Nuk është në ...

 • Tetova dje dhe sot

  29 Nentor, 2022

  Flamuri kombëtar në Komunën e Tetovës, e vendosur dje, më 28.11.2022 në qendrën e qytetit :

  flamuri 28 11 22

   dhe sot më 29.11.2022:20221129_123923

  20221129_123903

 • Presidenti gjerman Steinmeier: “Ne nuk e harrojmë Ballkanin”

  29 Nentor, 2022

  SteinmeierNë një intervistë ekskluzive me DW presidenti i Gjermanisë, Frank Walter Steinmeier, flet për përparimet e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut drejt BE dhe hedh dyshime në seriozitetin e rrugëtimit të Serbisë

   

  Deutsche Welle: Zoti President, ju po udhëtoni në Maqedoninë e Veriut dhe Shqipëri. Lufta e Ukrainës ka krijuar një dinamikë të re në Ballkanin Perëndimor dhe në Evropë. ...

 • Gëzuar 28 Nëntorin!

  28 Nentor, 2022

  flamuri

  Më 28 nëntor 1443 i madhi Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ngriti flamurin kombëtar në kalanë e Krujës.

  Më 28 nëntor 1912, Ismail Qemali ngriti flamurin në Vlorë dhe shpalli pavarësinë e Shqipërisë.

  Gëzuar e për Shumë Vjet Festën e Flamurit!

  Gëzuar festën e pavarësisë!

 • Sofja akuzon Shkupin për brutalitet dhe nxitje të urrejtjes

  25 Nentor, 2022

  klubi bullgar oherBullgaria i ka bërë thirrje Qeverisë maqedonase që sa më shpejt t’i zbardhë sulmet ndaj klubit kulturor bullgar “Cari Borisi i Tretë”.

   

  Më 22 nëntor janë thyer xhamat e objektit ku është vendosur klubi, ndërsa një ditë më pas, në mbrëmje është shtënë me armë zjarri në drejtim të zyrës së këtij klubi, dhe është dëmtuar pllaka që ...

 • Nxënësit shqiptarë të Çashkës nuk e shënuan sot Ditën e Alfabetit, kjo është arsyeja

  23 Nentor, 2022

  CashkeRreth 70 nxënës shqiptarë të Komunës Çashkë të Velesit nuk i’u gëzuan e nuk i kënduan këngë 22 Nëntorit, Ditës së Alfabetit të Gjuhës Shqipe. Madje, shumë prej tyre sot edhe vijuan procesin e zakonshëm mësimor në shkollën fillore “Todor Janev” ku tashmë me vite u mohohet e drejta për mësim në gjuhën amtare, prandaj detyrohen që mësimin ta ...

 • Urime dita e analfabetëve të shkolluar – analfabetëve funksional!

  22 Nentor, 2022

  flamuriNë vend të urimit për ditën e alfabetit, le të jetë kjo ditë, dita e analfabetëve funksional, të cilët fatkeqësisht janë shtuar shumë dhe shtohen dita – ditës.

  Urime dita e analfabetëve të shkolluar – analfabetëve funksional, servilëve, pseudo intelektualëve, të cilët për një mirënjohje, janë në gjendje që të shesin edhe atë më elementaren, që fatkeqësisht si duket nuk ...

 • Tetovë, gruaja theu këmbën në përpjekje për të ikur nga qentë endacak

  21 Nentor, 2022

  Qente_EndacakNjë grua 40-vjeçare ka përfunduar me thyerje të këmbës së djathtë dhe krahut të lënduar në tentativë për të shmangur sulmin e qenve endacak dje në Tetovë. Ngjarja e pakëndshme ka ndodhur të dielën rreth orës 23:00 në Bulevardin “Marshal Tito” pranë tregut të gjelbër.

  “Po ecja nga shtëpia pranë tregut të gjelbër deri te stacioni i autobusit në bulevard ...

 • Maqedoni, nga 1 dhjetori çmimi i bukës, qumështit dhe mishit do të ulet për 13%

  18 Nentor, 2022

  BukaMinistri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, pret ulje të çmimit të produkteve ushqimore bazë nga pesë në 12-13 për qind në fillim të dhjetorit. Nëse nuk ka një ulje të tillë, siç tha ai sot pas takimit me prodhuesit dhe përfaqësuesit e tregjeve më të mëdha zinxhirore, do të miratohen masat e reja që dalin nga Ligji i Tregtisë.

   

  “Ajo që ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"