• Maqedoni: Ndalohet publikimi i materialeve në rastin “Puçi”

  6 Shkurt, 2015

  Prokuroria e Maqedonisë ndaloi publikimin e materialeve lidhur me rastin “Puçi” apo të njohura si “bombat” e opozitës maqedonase.Prokuroria përmes një komunikate theksoi se do të dënohen me ligj të gjitha ata, me theks të veçantë 35t që publikojnë materiale që kanë të bëjnë me paralajmërimet e liderit të partisë opozitare LSDM, Zoran Zaev për aferat koruptive të qeverisë Gruevski. Prokuroria Publike e Maqedonisë konstaton se publikimi i materialeve që ...

 • Diplomatet ndezin alarmin! Seriozisht të brengosur dhe shqetësuar për situatën

  5 Shkurt, 2015

  Ambasadorët e vendeve të BE-së në Maqedoni, siç mëson ALSAT M nga burime diplomatike, në takimin e mbrëmshëm kanë shfaqur shqetësimin e tyre serioz për situatën në vend. Takimi është thirrur dhe ka qenë i fokusuar vetëm mbi rastin “Puçi” në të cilin kryeministri Gruevski akuzoi liderin e opozitës Zaev për kërcënim dhe grusht-shtet. Në këtë takim është analizuar situata e re e krijuar në vend dhe janë shqyrtuar të ...

 • Fërçkovski: Shqiptarët të papërfaqësuar. Goshev Sistemi krijon pabarazi ekonomike

  5 Shkurt, 2015

  Njohësit e çështjeve politike parashikojnë skenarë akoma më të zi si dhe përshkallëzim të mundshëm të situatës edhe në planin ndëretnik. Sipas Lubomir Fërçkovsit stabiliteti i Maqedonisë qëndron mbi këmbë të qelqta për faktin se çështjet e sigurisë janë vendosur mbi baza klienteliste, korruptive mes partive në qeveri. Ndërkohë që pjesa më e madhe e shqiptarëve të Maqedonisë, sipas Fërçkovskit janë të papërfaqësuar. “Shqiptarët janë grupacion i papërfaqësuar në ...

 • Sindikata multi-etnike: Marrëveshja mes SASHK-ut dhe Ministrisë së arsimit nuk garanton zgjidhje

  5 Shkurt, 2015

  Ndërprerja e grevës së mësimdhënësve nga ana e këshillit të SASHK-ut është miratuar pa asnjë konsultim paraprak me anëtarësinë dhe pa plotësimin e asnjë kërkese që kishin mësuesit grevistë. Akuzat në adresë të SASHK-ut i bëri sot Sindikata Multi-Etnike e Arsimit. Kryetarja e kësaj sindikate, Suzana Stefanoviq thotë se Jakim Nedellkov gënjen mësuesit kur thotë se gjobat e testimit ekstern janë hequr dhe gënjen edhe për faktin tjetër se MASH-i ...

 • DioGuardi kritikon qasjen e politikanëve shqiptarë në Ballkan

  5 Shkurt, 2015

  Ish-kongresmeni DioGuardi ka theksuar se ka vite që nuk ka takuar ndonjërin nga politikanët shqiptarë, të paktën për të pirë një kafe.Ish-kongresmeni dhe kryetari i LQSHA-së në SHBA, Joe DioGuardi i ka pritur me shqetësim të madh lëvizjet dhe ecuritë e rënda politike dhe ekonomike të shqiptarëve në Ballkan, sidomos ato të fundit në Kosovë.

  Përmes një letre dërguar veprimtarëve dhe asociacioneve kombëtare shqiptaro-amerikane qe ka bashkëpunim, DioGuardi ka nënvizuar ...

 • Nesër protestë në Tetovë kundër ndotjes

  5 Shkurt, 2015

  Qytetarët e Tetovës nesër sërish do të protestojnë kundër ndotjes së ambientit jetësor dhe rrezikimit të jetëve të tyre. Protesta u paralajmërua nga Lëvizja EcoGuerilla ndërsa ftohen të gjithë qytetarët që të protesojnë në ora 13.00 në sheshin Iliria në qendër të qytetit.

  Drejtuesi i EcoGuerilla, Arianit Xhaferi ka bërë thirrje që të gjithë qytetarët masovikisht të dalin në protestë për të ngritur zërin kundër ndotjes dhe rrezikimit të jetës ...

 • Nedelkov po gënjen, dënime për arsimtarët do të ketë?

  5 Shkurt, 2015

  Ndërprerja e grevës së mësimdhënësve nga ana e këshillit të SASHK-ut është miratuar pa asnjë konsultim paraprak me anëtarësinë dhe pa plotësimin e asnjë kërkese që kishin mësuesit grevistë. Akuzat në adresë të SASHK-ut i bëri sot Sindikata Multi-Etnike e Arsimit.

  Kryetarja e kësaj sindikate, Suzana Stefanoviq thotë se Jakim Nedellkov gënjen mësuesit kur thotë se gjobat e testimit ekstern janë hequr dhe gënjen edhe për faktin tjetër se MASH-i do ...

 • LSDM, të premten vendimi për bombat

  4 Shkurt, 2015

  Kryesia e LSDM-së do të vendos të premten në seancë të Këshillit Qendror për ditën e fillimit të publikimit të “bombave” të shumëpritura. Këtë e bëri të ditur sot zëdhënësi i LSDM-së Petre Shilegov, duke thënë se pa vendim të Këshillit Qendror nuk do të fillojë publikimi i dokumenteve.Ndërkohë lideri i LSDM-së Zoran Zaev i cili ditëve të fundit ka intensifikuar takimet me ndërkombëtarët, ka pritur sot ndihmës sekretarin shtetëror ...

 • NZZ: Goditje e re e qeverisë maqedonase ndaj kundërshtarëve të saj

  4 Shkurt, 2015

  Gazeta gjermane Neue Zürcher Zeitung (NZZ) përmes një shkrimi special ka përshkruar situatën e fundit në Maqedoni lidhur me shtimin e tensioneve midis pozitës dhe opozitës maqedonase. Duke i numëruar ngjarjet që u shënuan gjatë vikendit në Maqedoni për rastin “Puç”, autori Andreas Ernst në tekstin e publikuar thekson se menjëherë ka pasur reagime nga përfaqësuesit e lartë të BE-së për siguri dhe politikë të jashtme.

  Në reagim është vlerësuar se ...

 • Ja arsyet e ndërprerjes së grevës

  4 Shkurt, 2015

  Rishikimi i rrogave të mësimdhënësve, lehtësimi i punës administrative, përkatësisht heqja e ditarit tradicional nga përdorimi dhe ngrirja e gjobave për mësuesit si rezultat i suksesit të dobët nga testimi i vjetshëm ekstern janë arsyeja e ndërprerjes së grevës 11 ditore të mësuesve sindikalist.Kryetari i Sindikatës së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës Jakim Nedellkov thotë se është herët të flitet se sa përqind do të rriten rrogat e mësimdhënësve, por ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"