• Gjendje e jashtëzakonshme dhe vërshime në Maqedoni

  2 Shkurt, 2015

  Pjesa lindore e Maqedonisë është përfshirë nga vërshimet masive, si pasojë e daljes së lumejve nga shtrati i tyre. Autoritetet qeveritare përmes një shtabi të emergjencës kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme në këtë pjesë të vendit. Për shkak të reshjeve masive të shiut dhe rrjedhat e shtuara të lumejve, uji që ka rrjedhë masivisht nga penda Kalimanc ka shkaktuar përmbytjen e disa vendbanimeve në komunën Çeshinovë – Obleshevë, Koçanë, ...

 • Tentativё pёr puҫ apo luftё brutale pёr pushtet nё Maqedoni?

  2 Shkurt, 2015

  Nё Maqedoni hkallёzohet kriza nё politikёn e brendshme mes qeverisё dhe opozitёs. Qeveria akuzon opozitёn pёr plane pёr njё grusht shteti. Ndёrsa opozita akuzon qeverinё pёr kriminalitet dhe afera korruptive.Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë pas realizimit të aksionit policor të koduar “Puçi” ka ngritur kallëzime penale kundër katër personave në mesin e të cilëve është edhe lidei i opozitës maqedonase Zoran Zaev, për veprat penale spiunazh, dhunim të ...

 • Gruevski: Zaevi bashkëpunëtor i shërbimeve sekrete

  2 Shkurt, 2015

  Kryeministri Nikolla Gruevski pretendon se aferat e paralajmëruara si bomba nga opozita, lideri i LSDM-së Zoran Zaev i ka siguruar në mënyrë të jashtëligjshme, në bashkëpunim me shërbime të huaja sekrete. Gruevski nuk precizoi se për agjencinë e cilit shtet bëhet fjalë, por tha se Zaevi i ka konfirmuar disa herë burimin e informatave, gjatë 4 takimeve mes 2 liderëve.
  “Në këto takime z. Zoran Zaev kërkoi nga unë formimin ...

 • Padi penale kundër Zaevit, i dyshuar për “puç” shtetëror

  2 Shkurt, 2015

  Padi penale për liderin e opozitës Zoran Zaev. Prokuroria Publike akuzon Zaevin për dhunë në tentativë ndaj përfaqësuesve më të lartë shtetëror. Hetimi ndaj Zaevit është hapur kur MPB-ja ngriti padi penale kundër liderit të LSDM-së. Zaev dyshohet se e ka kërcënuar dhe shantazhuar kryeministrin Nikolla Gruevski. Sipas MPB-së, Zaev i ka kërkuar kryeministrit Gruevski formimin e qeverisë teknike dhe zgjedhje të parakohshme, duke kërcënuar se nëse nuk pranon këtë ...

 • Euro-integrimet, edhe 2015-ta mbetet e bllokuar

  30 Janar, 2015

  Edhe këtë vit Maqedonia mund të mos e ri-aktivizojë Dialogut të Nivelit të Lartë me Bashkimin Evropian, i pezulluar që në vitin 2013. Zv/kryeministri për çështje evropiane Fatmir Besimi, në një takim me gazetarë, tha se vendimi për ri-aktivizim të mundshëm, pritet të sillet nga komisioneri evropian për zgjerim Johanes Han, në vizitën e parë të tij në Shkup, në muajin shkurt. Besimi tha se qeveria po bën përpjekje për ...

 • Nga Maqedonia ilegalisht janë transferuar 5 miliardë dollarë

  30 Janar, 2015

  Për dhjetë vite, nga Maqedonia në vendet e huaja përmes rrugëve ilegale janë transferuar rreth 5 miliardë dollarë, thuhet në raportin e institutit “Integriteti Global Financiar” nga Uashingtoni, shkruan gazeta “Vest”. Sipas këtij instituti, shuma më e madhe është shënuar në vitin 2011, kur nga Maqedonia jashtë vendit janë transferuar 852 milionë dollarë. Prej vendeve të rajonit, Maqedonia qëndron më keq se Shqipëria dhe Bosnje Hercegovina, kurse më mirë se ...

 • Leja për punën e “Jugohromit” shpallet “top secret”!

  30 Janar, 2015

  “Kemi vendosur të ngrejmë padi ndaj Qeverisë, kurse vendimi i qeverisë për “Jugohromin” na nevojitet për të mbështetur padinë. Kemi kërkuar edhe ndihmën e disa funksionarëve shqiptarë për të siguruar sa më shpejtë këtë dokument, mirëpo edhe ata na kanë thënë se nuk munden ta sigurojnë. Për këtë arsye mendojmë se ai është shpallur dokument kofidencial”, thotë për “Lajm”, Arianit Xhaferi nga Eco GuerillaPërfaqësuesit e organizatës “EcoGuerilla”, e cila po ...

 • Maqedonia ‘lider’ për mungesë të transparencës së institucioneve

  29 Janar, 2015

  Maqedonia si asnjëherë më parë është jo transparente sa i përket shpenzimit të parave të Popullit, si në nivel rajonal ashtu edhe në atë botëror. Nga Qendra për Analiza Ekonomike dhe instituti për Demokraci thonë së pjesa dërmuese e institucioneve nuk publikojnë të dhëna për mënyrën e shfrytëzimit të parave publike. “Analiza jonë tregon se vetëm 3 institucione kanë transparencë buxhetore. Vetëm Fondi i Shëndetësisë publikon raporte mujore, ndërsa vetëm ...

 • Nedelkov: Deklarata e Ademit për dialog, presion ndaj mësimdhënësve

  29 Janar, 2015

  Deklarata e Ministrit të Arsimit se me sindikatën mund të bisedohet vetëm pasi të ndërpritet greva, është presion ndaj mësimdhënësve për të hequr dorë nga bojkoti. Kështu vlerëson kreu i sindikalistëve Jakim Nedellkov duke theksuar se greva mund të ndërpritet vetëm atëherë kur nga ministritë përgjegjëse, SASHK-u do të marr ofertë pozitive. “Greva sot ka hyrë në ditën e tetë dhe për ne është absolutisht e papranueshme ne tani në ...

 • A po ulet numri i dërgesave të diasporës në Maqedoni

  29 Janar, 2015

  Diaspora e Maqedonisë që përbëhet nga shumica e shqiptarëve po vazhdon të mbush buxhetin e vendit.Dërgesat apo të njohura si remitencat nga diaspora vitin e kaluar kanë shënuar rënie në krahasim me vitet e kaluara.

  Sipas të dhënave të Bankës Botërore, diaspora vitin e kaluar në Maqedoni ka dërguar 380 milionë dollarë, që paraqet 3.7 për qind të Bruto Prodhimit Vendor.

  Por jozyrtarisht mësohet për shuma më të larta, për shkak se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"