• Jo vetëm barazi qytetare, duhet barazi kombëtare

  18 Maj, 2015

  protesta lsdmTë dielën në Shkup u mbajtën protesta të mëdha të organizuara nga shoqëria civile dhe nga opozita, duke kërkuar dorëheqjen e Gruevskit, kryeministrit tashmë të faktuar si antishqiptar.

  Është e domosdoshme që qeveria Gruevski të rrëzohet, por e pamjaftueshme. Opozita maqedonase, që pretendon të zëvendësojë Gruevskin, nuk ka dhënë shenja për ndryshime përmbajtësore sa i përket shqiptarëve. Zoran Zaev ...

 • NATO-ja, thirrje për qetësi në Maqedoni

  18 Maj, 2015

  Nikola+JensSekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha sot se aleanca po i ndjek nga afër ngjarjet në Maqedoni dhe bëri thirrje për qetësi. Ndërkohë, protestuesit e opozitës ngritën çadra sot para parlamentit në Shkup pasi dhjetëra mijëra njerëz morën pjesë në një protestë kundër qeverisë dje  dhe sot në mbrëmje pritet të organizohet një protestë në mbështetje të ...

 • Pa marrëveshje bisedimet në Maqedoni

  18 Maj, 2015

  para qeveriseTakimi i katër drejtuesve të partive më të mëdha në Maqedoni lidhur me zgjidhjen e krizës në vend, rezultoi pa marrëveshje. Takimi është një nismë e ambasadorëve të Shteteve të Bashkuara dhe të Bashkimit Evropian për t’i dhënë fund krizës disa-muajshe në këtë vend, që u shkallëzua nga skandali i përgjimeve. Drejtuesit politikë, siç bëhet e ditur, nuk ...

 • Zhvillimet në Maqedoni – Lojë me zjarrin

  18 Maj, 2015

  Pas konfliktit të përgjakshëm në Kumanovë, Maqedonia është vënë në fokus të shtypit gjerman, në shumë artikujt trajtohen pasojat e krizës politike jo vetëm për demokracinë, por edhe vetë shtetin maqedonas.

  shtypi gjerman

  Gazeta gjermane “Tageszeitung” (15.05) shkruan se në Maqedoni shpërtheu dhuna javën e kaluar. Ajo pyet nëse kjo ngjarje mund të shihet si një fenomen i izoluar, apo “si ...

 • Mijëra protestues në Shkup kërkojnë dorëheqjen e qeverisë

  18 Maj, 2015

  Mijëra qytetarë të të gjitha bashkësive etnike në Shkup protestuan kundër qeverisë së kryeministrit Gruevski. Për kreun e opozitës Zaev 17 maji i këtij viti do të hyjë në historinë e vendit.

  Zaev

  Protestuesit kanë kërkuar dorëheqjen e qeverisë e cila akuzohet për veprimtari kriminale që sipas tyre janë dëshmuar me atë që njihet si afera e përgjimeve nga ana e ...

 • Richard Howitt: Maqedonia ndodhet në një moment kritik

  18 Maj, 2015

  “Protestat në Maqedoni nuk kanë qenë vetëm të një partie. Shihet qartë se banorët e Maqedonisë duan demokraci.” Për zhvillimet në Maqedoni flet për DW ish-raportuesi special i Parlamentit Evropain, Richard Howitt.

  Howitt

  DW: Zoti Richard Howitt, cili ishte motivi i pranisë suaj në protestat e mbajtura në Shkup?

  Richard Howitt: Këtu jam i pranishëm për arsye se ky është një moment ...

 • Përgjimet zbulojnë Jankullovskën: Shqiptarët “i pastrojmë” për një orë

  15 Maj, 2015

  gordana sashoUdhëheqësi i LSDM-së opozitare, Zoran Zaev publikoi këtë të premte disa biseda të përgjuara, ku sipas tij dëgjohen ish-ministrja e Brendshme, Gordana Jankullovska, zëvendësi i saj Ivo Kotevski, ish-shefi i Shërbimit Sekret, Sasho Mijallkov, si dhe shefi i kabinetit të Gruevskit, Martin Protugjer, duke shprehur padurimin e tyre ndaj shqiptarëve.

  Në një bisedë, ku sipas opozitës flet Jankullovska, ajo ...

 • Lavrov: Ngjarjet në Kumanovë, mirë të përgatitura

  15 Maj, 2015

  lavrovMinistri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, ka thënë se incidentet e fundit në Maqedoni dhe situata në Kosovë nuk japin kurrfarë optimizmi.

  Shqetësuese, sipas tij, janë edhe dëshirat e udhëheqjes shqiptare për krijimin e “Shqipërisë së Madhe”. Lavrov i ka bërë këto komente në Beograd, pas takimit me homologun serb, Ivica Daçiq. “I bëjmë thirrje Bashkimit Evropian, që përmes ...

 • Zaev: Bombën e 32-të

  15 Maj, 2015

  ZaevLideri i opozitës, Zoran Zaev sot ka publikuar bombën e 32-të më dëshmi të shumta që sipas tij nxjerrin në shesh fytyrën e vërtetë të pushtetit aktual, i cili paraqitet si nxitësi kryesor i tensioneve ndëretnike në vend. Janë publikuara biseda të shumta mes zyrtarëve të lartë të cilët shprehin mos-durimin e tyre në veçanti ndaj shqiptarëve. Si protagonistë ...

 • Ahmeti në ‘Rruga drejt…’ flet për Kumanovën

  15 Maj, 2015

  thaci ahmeti‘Na ndihmo që të dalim të gjallë prej këtu sepse kemi gabuar dhe më kurrë s’do ta bëjmë këtë gabim’. Me këtë kërkesë grupi i armatosur iu kishin drejtuar liderit të BDI-së Ali Ahmetit, të shtunë kur po zhvilloheshin luftime në lagjen e trimave në Kumanovë.

  Ahmeti, në Rruga Drejt, tha mbrëmë se grupi i armatosur kishin kërkuar një ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"