• Ben Blushi viziton “Lagjen e Trimave” në Kumanovë

  19 Maj, 2015

  Ben Blushi KumanoveSi politikani i parë shqiptar që viziton shqiptarët e Kumanovës pas sulmeve tragjike të datës 9 maj, deputeti socialist Ben Blushi gjeti jo vetëm mikpritjen, por dhe nevojën e shqiptarëve të “Lagjes së Trimave” për t’u mbështetur.

  Megjithëse kanë kaluar pothuaj dhjetë ditë nga sulmet me armë e antitanke, dëmet janë të një bilanci të vërtetë lufte. Janë ...

 • SHBA, thirrje për dialog mes palëve në Maqedoni

  19 Maj, 2015

  State DepartamentDepartamenti amerikan i Shtetit tha se po i ndjek me vëmendje zhvillimet në Maqedoni dhe bëri thirrje për ruajtjen e qetësisë. Por Rusia  ka hedhur një teori paralele sipas së cilës, perëndimi i ka nxitur protestat kundër qeverisë së Nikola Gruevskit si reagim ndaj mbështetjes së tij për një projekt rus energjie përmes Ballkanit. Në Washington, një ekspert ...

 • Maqedoni: Edhe mbështetësit e Gruevskit – në tenda

  19 Maj, 2015

  Përkrahësit e opozitës nga e diela po qëndrojnë para qeverisë duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Nikola Gruevski – mbështetësit e këtij të fundit ngritën tenda para parlamentit.

  Gruevski 2Pas mitingut të VMRO-DPMNE të hënën mbrëma para Parlamentit në Shkup, disa përkrahës të kësaj partie kanë ngritur tenda përballë Parlamentit, për të shprehur kështu mbështetjen ndaj partisë së tyre. Ata thonë ...

 • Dhjetra mijëra demonstrojnë pro qeverisë në Shkup

  19 Maj, 2015

  Dhjetra mijëra demonstrues në Maqedoni iu përgjigjën thirrjes së qeverisë për një manifestim solidariteti me kryeministrin Nikola Gruevski.

  protesta vmro

  Nën moton “Maqedonia e fuqishme!”, mijëra qytetarë u mblodhën të hënën në mbrëmje (18.05) para Kuvendit Republikan, në tubimin e VMRO-DPMNE-së dhe partive të koalicionit “Për një Maqedoni më të mirë”. Tre muaj e gjysmë jemi nën një sulm të ashpër, ...

 • Tubim popullor i VMRO-DPMNE-së

  18 Maj, 2015

  tubimi vmroNën moton “Maqedonia e fuqishme!” para Kuvendit të Republikës së Maqedonisë sonte filloi tubimi popullor i partisë në pushet VMRO-DPMNE dhe partive të koalicionit “Për një Maqedoni më të mirë”.

  Në tubim marrin pjesë një numër i madh i qytetarëve nga e mbarë Maqedonia.

  Në mitingun e VMRO-DPMNE-së, i cili u mbajt në Shkup një numër i madh i ...

 • 18 Maj, 2015

  ShutkaFamiljarët e disa nga të arrestuarve gjatë konfliktit të armatosur në Kumanovë kanë vizituar sot ata në burgun e Shutkës në Shkup.

  Kjo ka qenë vizita e parë e familjarëve që nga arrestimi i tyre të shtunën e 9 majit. Një pjesë e familjeve i kanë sjellë ushqime dhe gjësende të nevojshme të afërmeve të tyre. Ambasada e Kosovës në ...

 • Jo vetëm barazi qytetare, duhet barazi kombëtare

  18 Maj, 2015

  protesta lsdmTë dielën në Shkup u mbajtën protesta të mëdha të organizuara nga shoqëria civile dhe nga opozita, duke kërkuar dorëheqjen e Gruevskit, kryeministrit tashmë të faktuar si antishqiptar.

  Është e domosdoshme që qeveria Gruevski të rrëzohet, por e pamjaftueshme. Opozita maqedonase, që pretendon të zëvendësojë Gruevskin, nuk ka dhënë shenja për ndryshime përmbajtësore sa i përket shqiptarëve. Zoran Zaev ...

 • NATO-ja, thirrje për qetësi në Maqedoni

  18 Maj, 2015

  Nikola+JensSekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha sot se aleanca po i ndjek nga afër ngjarjet në Maqedoni dhe bëri thirrje për qetësi. Ndërkohë, protestuesit e opozitës ngritën çadra sot para parlamentit në Shkup pasi dhjetëra mijëra njerëz morën pjesë në një protestë kundër qeverisë dje  dhe sot në mbrëmje pritet të organizohet një protestë në mbështetje të ...

 • Pa marrëveshje bisedimet në Maqedoni

  18 Maj, 2015

  para qeveriseTakimi i katër drejtuesve të partive më të mëdha në Maqedoni lidhur me zgjidhjen e krizës në vend, rezultoi pa marrëveshje. Takimi është një nismë e ambasadorëve të Shteteve të Bashkuara dhe të Bashkimit Evropian për t’i dhënë fund krizës disa-muajshe në këtë vend, që u shkallëzua nga skandali i përgjimeve. Drejtuesit politikë, siç bëhet e ditur, nuk ...

 • Zhvillimet në Maqedoni – Lojë me zjarrin

  18 Maj, 2015

  Pas konfliktit të përgjakshëm në Kumanovë, Maqedonia është vënë në fokus të shtypit gjerman, në shumë artikujt trajtohen pasojat e krizës politike jo vetëm për demokracinë, por edhe vetë shtetin maqedonas.

  shtypi gjerman

  Gazeta gjermane “Tageszeitung” (15.05) shkruan se në Maqedoni shpërtheu dhuna javën e kaluar. Ajo pyet nëse kjo ngjarje mund të shihet si një fenomen i izoluar, apo “si ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"