• Policia tmerron Banorët e fshatrave të Likovës

  8 Maj, 2015

  policia MKFrikë dhe revoltë tek banorët e komunës së Likovës, të cilët e kaluan natën nën shoqërimin e forcave të shumta policore, patrullimeve të shpeshta me mjete të blinduara dhe ngritjes së pikave të kontrollit të ngritura anembanë rajonit. Qëllimi i këtij patrullimi, siç mëson ALSAT, duket se kanë qenë dyshime për grupe të armatosura. Ekipi i televizionit Alsat ...

 • Maqedonia përfshihet nga vala e protestave

  8 Maj, 2015

  protesta shkupProtesta antiqeveritare hyjnë në ditën e katërt dhe ato krahas Shkupit po organizohen edhe në shumë qytete të tjera. Në këto protesta kërkohet dorëheqja e Qeverisë dhe ngritet zëri kundër brutalitetit policor.

  Protestat u intensifikuan pas publikimit të materialeve të përgjimeve nga ana e opozitës për vrasjen e një të riu maqedonas nga ana e një pjesëtari të policisë në ...

 • Vdekja e Mlladenovit, bomba e 30-të

  7 Maj, 2015

  MladenovLideri i LSDM-së Zoran Zaev ka zbardhur sot biseda telefonike që ngrisin shumë pikëpyetje rreth vdekjes së gazetarit Nikolla Mlladenov. Zaev theksoi se nga bisedat telefonike rrjedhin 10 arsye të forta për hetim të ri për zbardhjen e vdekjes së Mlladenovit.

  “Në konferencën për shtyp ku morën Gordana Geshkovska, Marko Zvërlevski, Gordana Jankulloska dhe përfaqësues të tjerë të MPB-së, të ...

 • Edhe sot protesta në Shkup dhe Manastir

  6 Maj, 2015

  protesta shkupNë Shkup dhe Manastir për sot janë paralajmëruar protesta me moton kundër dhunës policore.

  Këto protesta janë caktuar në të njejtën kohë në ora 18.00, ashtu siç kishte nisur protesta e mbrëmshme para Qeverisë. Aleksandar Neshkovski, vëllai i të riut të  vrarë katër vite më parë Martin Neshkovski deklaroi se protestat do të vazhdojnë çdo ditë derisa të plotësohen ...

 • POLICIA USHTRON DHUNË NDAJ PROTESTUESVE

  5 Maj, 2015

  protestatSituatë tensionesh po mbretëron para Qeverisë në Shkup, dhe se policia ka përdorur gaz lotësjellës dhe topa uji kundër protestuesve.

  Situatë tensionesh po mbretëron para Qeverisë në Shkup, dhe se policia ka përdorur gaz lotësjellës dhe topa uji kundër protestuesve.

  Një pjesë e turmave protestuese janë shpërndarë para Qeverisë, pasi që qeveria ka ushtruar dhunë ndaj tyre. Deri tani informohet për ...

 • Tensione në Shkup, protesta para qeverisë

  5 Maj, 2015

  protestaNë Shkup kanë shpërthyer protesta para qeverisë së Maqedonisë lidhur me vrasjen e një të riu maqedonas, vrasja e të cilit u bë objekt i aferës së përgjimeve të publikuara nga opozita.

  Para godinës janë tubuar disa mijëra persona duke brohoritur parulla si “Vrasës”, “Gruevski ik” e të tjera.

  Ata kanë gjuajtur me gurë dhe vezë në drejtim të ndërtesës, ...

 • ‘Bomba’ e opozitës, në fokus vrasja e Martin Neshkovskit

  5 Maj, 2015

  ZaevBomba e 29-të e opozitës ka të bëjë me vrasjen e të riut Martin Neshkovski. Kreu i LSDM-së Zoran Zaev publikoi sot biseda, në të cilat sipas tij, dëgjohen kryeministri Nikolla Gruevski, ministrja e brendshme Gordana Jankullovska dhe drejtori i DSK-së Sasho Mijallkov. Zaev akuzoi pushtetin se ka fshehur vrasjen e Martin Neshkovskit në mbrëmjen kur VMRO DPMNE-ja po ...

 • Sulmohet BFI-ja! Policia nuk ndërhyn, analizon situatën

  5 Maj, 2015

  Të shkarkuarit e javës së kaluar Myftiu Ibrahim Shabani sekretari i BFI-së Afrim Tahiri dhe bashkëpunëtoret e tyre të shoqëruar nga një grup prej 50 personash dhunshëm janë futur mëngjesin e sotëm në hapësirat e BFI-së duke sulmuar fizikisht madje disa prej të punësuarve.

  Incidentin e rënd nuk e ka parandaluar policia dhe organet shtetërore. Në momentin e incidentit në seli nuk ka qenë i pranishëm kryetari i BFI-së Sulejman Rexhepi.

  Grupi ...

 • Shpërthim i fuqishëm pranë selisë së BDI-së në Tetovë

  4 Maj, 2015

  selia bdiPranë selisë së BDI-së në Reçicë të Tetovës ka vazhduar prania e shtuar policore pas shpërthimit që ndodhi mbrëmë.

  Burime të afëra partiake i kanë thënë portalit “TetovaSot” se dy persona me motoçikletë kanë hedhur mjetin shpërthyes pranë selisë së BDI-së në Reçicë të Vogël në Tetovë.

  Në momentin e shpërthimit në ambientet e brendshme ka qenë vetëm një roje, ...

 • MASH nuk heq dorë nga matura shtetërore dhe testimi ekstern pavarësisht protestave

  4 Maj, 2015

  Ministria e Arsimit njoftoi në orët e pasdites se nuk heq dorë nga provimi i maturës shtetërore, si dhe nga testimi ekstern. Pavarësisht protestave dhe kampimit të nxënësve, nga MASH, sot njoftuan se, “si proces i verifikimit të njohurive të fituara në arsimin e mesëm dhe parakusht për vazhdimin e arsimimit të lartë, matura shtetërore do të vazhdojë të zbatohet edhe në vitin shkollor 2014/2015.

  Gjithashtu, do të vazhdojë të zbatohet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"