• Ish-pjesëtarë të UÇK-së merren në biseda informative

  29 Prill, 2015

  uckIsh-komandantë dhe ish-pjesëtarë të UÇK-së në Maqedoni ditëve të fundit janë marrë në biseda informative.

  Një ish-pjesëtar i UÇK-së ka informuar për INA se ditëve të fundit është thirrur në bisedë informative nga ana e DSK (Drejtorisë së Sigurimit dhe Kundërzbulimit) dhe se arsyeja e ftesës ka qenë incidenti i armatosur në postën policore kufitare Gushincë në Karadakun e Shkupit.

  Ai ...

 • Situata politike në Maqedoni diskutohet në Kuvend. Bumçi: Shkupi drejt “putinizmit”

  29 Prill, 2015

  Kuvendi ALKomisioni parlamentar i politikës së jashtme ka thirrur për informim përfaqësues të Ministrisë së Jashtme për situatën e tensionuar në Maqedoni.

  Sekretari i përgjithshëm Qirjako Qirko në dikasterin e diplomacisë dhe drejtori për Rajonin në të, Bashkim Rama kanë informuar mbi situatën shqetësuese në vendin fqinj, si dhe i janë përgjigjur pyetjeve të anëtarëve të komisionit për gjendjen ...

 • Ankthi i shqiptarëve të Maqedonisë është rikthyer

  29 Prill, 2015

  GoshinceU bë shumë zhurmë për një ngjarje e cila cilësohet më shumë si inskenim i qeverisë maqedonase sesa diçka që ka të bëjë me realitetin.

  Por, si do që të jetë, aksionet e policisë së këtij shteti, rikthyen tek shqiptarët ankthin e ditëve kur Maqedonia u përfshi në konfliktin e armatosur të vitit 2001.

  Kjo ndjenjë e përcjell edhe tash familjen ...

 • Rritet trysnia e ndërkombëtarëve ndaj Maqedonisë

  29 Prill, 2015

  Parlamenti RMInstitucionet shtetërore në Maqedoni nuk reagojnë ndaj kërkesave në rritje për përgjegjësi politike dhe dorëheqje për t’i hapur rrugën hetimeve lidhur me pretendimet nga “afera e përgjimeve” të publikuara nga opozita.

  Kryeministri Nikolla Gruevski dhe zyrtarët e tjerë të lartë të kabinetit qeveritar, të gjitha këto pretendime i kanë quajtur “të montuara me ndihmën e shërbimeve të huaja sekrete ...

 • Të zbardhen inskenuesit e rastit të montuar të Sopotit

  29 Prill, 2015

  sopotOrganizata OBRIE kërkon përgjegjësi nga inskenuesit, hetuesit, strukturat e shërbimit sekret, gjykatësit dhe strukturat politike që kanë gisht në rastin e Sopotit.

  Organizata për Bashkëpunim Rajonal dhe Integrime Evropiane (OBRIE) kërkon përgjegjësi penale dhe politike lidhur me rastin e Sopotit, për të cilin së fundi lideri opozitar Zoran Zaev publikoi faktet dhe dëshmitë për një montim klasik  të këtij rasti ...

 • Zbardhen biseda të zyrtarëve shqiptarë për rastin “Monstra”

  29 Prill, 2015

  monstraJanë publikuar materialet e para të përgjimeve për rastin “Monstra”. Bëhet fjalë për biseda të zyrtarëve të lartë shqiptarë të BDI-së.

  Në këto biseda protagonistë sipas transkriptit të Lidhjes Social Demokrate Maqedonase qëndron zyrtari më i lartë i BDI-së, sekretari i përgjithshëm Abdilaqim Ademi.

  Sipas transkripteve të publikuara, në bisedën e parë sipas transkripteve midis Ademit  dhe një personi me emrin ...

 • Ali Ahmeti solli listën e ‘komandove’ të Gushincës, kërkon arrestimin e tyre!

  29 Prill, 2015

  ali ahmetiPolicia sllavomaqedonase u vendos armatim në shtëpi shqiptarëve

  Ali Ahmeti nuk kishte ardhur të hënën për një përkrahje të thjeshtë në Kosovë. Ahmeti erdhi tu jepte detyra edhe qeverisë së Kosovës, të cilat i kishte marrë nga qeveria në pushtet në Maqedoni. Ahmeti po luan rolin e bosit politik edhe në Kosovë duke i dhënë detyra zyrtarëve më të ...

 • FH: Maqedonia më keq në Ballkan për nga liria e medias

  29 Prill, 2015

  fhOrganizata Freedom House, ka publikuar raporti vjetorë mbi lirinë e mediave në 199 vende.  Kështu, për vitin 2015 Maqedonia radhitet në vendin e 125-të, më keq se të gjitha vendet e rajonit.

  Ligjet e reja restriktive dhe dhuna ndaj gazetarëve ka kontribuar në rënien e lirisë së shtypit në vitin 2014, duke e sjell në nivelin më të ulët në ...

 • Zaev: Do ti zbardhim të gjitha materialet përfshirë dhe Monstrën, emrin e Mlladenovin

  28 Prill, 2015

  ZaevLideri i LSDM-së Zoran Zaev paralajmëroi protesta masive në fillim të muajit maj, para Qeverisë së Maqedonisë. Zaev tha se në këto protesta nuk do të dalin thjesht për të protestuar qetë dhe për ty kthyer në shtëpi. Para fillimit të protestave, Zaevi paralajmëroi publikimin e bombave më të rëndësishme, si rastin Monstra, Nikolla Mlladenov, çështjen e emrit dhe ...

 • Një delegacion i KE viziton Maqedoninë

  28 Prill, 2015

  delegacioni KENjë delegacion i Komisionit vëzhgues të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës qëndroi të marten në Maqedoni për t’u njohur me gjendjen në këtë vend, pas skandalit të madh të përgjimeve që ka shkaktuar thellimin e krizës politike.

  Delegacioni në përbërje Stefan Shenah, kryetar i Komisionit vëshgues, Robert Valter, raportues për dialogun me Maqedoninë dhe Andreas Gros, kryetar i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"