• Incidenti në Kumanovë, identifikohet polici i përfshirë dhunë

  17 Nentor, 2022

  incidenti kumanoveMinistria e Brendshme konfirmoi informacionin e Alsat mbi përfshirjen e një polici praktikant në grupin e huliganëve të cilët më 14 nëntor sulmuan dy të rinj shqiptar në lagjen “Orta Bunarë” të Kumanovës.

   

  Televizioni Alsat ka zbuluar identitetin e tij, i cili nga kamerat e sigurisë mësohet të jetë kapur derisa ka qenë i maskuar dhe duke sulmuar. Bëhet ...

 • Komuna e Tetovës do të paguajë rrogat e punëtorëve të NPK-së

  17 Nentor, 2022

  Keshilli-TetoveKatër muaj punojnë pa rroga. Shumica prej tyre janë punëtorë të higjienës komunale, inkasant në Ndërmarrjen Publike Komunale të Tetovës. Bëhet fjalë për rreth 200 punëtorë të operativës së kësaj ndërmarrje që janë me kontratë në vepër. Kjo, ka detyruar krerët e ndërmarrjes të kërkojnë ndihmë prej komunës së Tetovës, e cila është themeluese e ndërmarrjes. Kjo ndërmarrje kërkon ...

 • Kovaçevski-Rama: Gjithçka është në duart tona, me anëtarësim në BE do të sigurojmë jetë më cilësore

  15 Nentor, 2022

  Kovacevski RamaNë Shkup zhvillohen konsultimet mes qeverive të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë. Kryeministri Kovaçevski: “Të dyja vendet ndajnë një qëllim të njëjtë që ka të bëjë me anëtarësimin në Bashkimin Evropian.”

   

  Në konsultimet e përbashkët ndërqeveritare në Shkup (14.11) mes qeverisë së Republikës së Shqipërisë dhe asaj të Maqedonisë së Veriut (RMV), kryeministri Dimitar Kovaçevski theksoi lidhur me procesin ...

 • 114 vjet nga Kongresi i Alfabetit

  14 Nentor, 2022

  Kongresi i alfabetitMë 14 nëntor 1908 në Manastir filloi punimet Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, me qëllim krijimin e një alfabeti të njehsuar që do të ishte edhe fillimi i letërsisë mbarë shqiptare.

   

  Në këtë kongres ishin të pranishëm 150 delegatë, të ardhur nga të gjitha anët e Shqipërisë, si dhe nga komunitetet shqiptare në Rumani, Itali, Greqi, ...

 • Propozim ligji për mbështetje financiare, në duar të deputetëve

  11 Nentor, 2022

  parliamentiPropozim ligji për mbështetjen financiare të kategorive të rrezikuara të qytetarëve të prekur nga kriza energjetike më në fund ka arritur te deputetët. Në Komisionin për Financim dhe Buxhet, përfaqësuesit e pushtetit dhe opozitës me argumente dhe qëndrime të kundërta debatuan nëse ligji duhet të miratohet sa më shpejt apo të presin që përfshirja e qytetarëve të zgjerohet. Pensionistët, ...

 • Brenda 10 ditëve, ulje e çmimeve te produktet bazë të ushqimit!

  10 Nentor, 2022

  marketMinistri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi në konferencën e sotme për shtyp tha se është në komunikim të vazhdueshëm me kompanitë dhe se në 10 ditët e ardhshme, pas masave të Qeverisë, pritet ulje e çmimeve të produkteve bazë të ushqimit, përcjell TV21. Bekteshi ftoi qytetarët që në rast se pas 10 dite nuk nisin të bien çmimet, të paraqesin ...

 • Shkup: Ndryshimet kushtetuese ofrojnë ardhmëri evropiane

  9 Nentor, 2022

  Takimi i kryetarëve të partivePartitë politike në Maqedoninë e Veriut kanë nisur bisedimet për ndryshimin e Kushtetutës për përfshirjen e pakicës bullgare në pjesën e preambulës si popull shtetformues.

   

  Përfshirja e pakicës bullgare si popull shtetformues parashikohet në marrëveshjen me Bullgarinë për kapërcimin e mosmarrëveshjeve mes dy vendeve për çështjet që kanë të bëjnë me historinë, gjuhën dhe identitetin maqedonas.

  Kryeministri ...

 • Sot në mesditë në Kuvend takohen liderët politik në RMV

  7 Nentor, 2022

  parliamentiGati të gjitha partitë politike i janë përgjigjur pozitivisht ftesës së kryeministrit Dimitar Kovaçevski për takimin e liderëve që pritet të mbahet në Kuvend sot në mesditë.

   

  Takimi i thirrur nga, Kovaçevski, organizohet me qëllim të hapjes së diskutimit për të ardhmen evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut, por edhe për vendimet që në periudhën e ardhshme duhet të ...

 • “Epidemia” e ikjes, psikologët: Pakënaqësia dhe pasiguria po përzënë shqiptarët

  7 Nentor, 2022

  IK“Do iki”, epidemia që ka mbërthyer të madh e të vogël. Pakënaqësia dhe pasiguria, në themel të psikologjisë së turmës.

   

  Emigracion ka pasur dhe do të ketë në çdo kohë, në gati gjithë botën, por largimi në përmasat e një “epidemie” i shqiptarëve, janë gati 700 mijë në më shumë se 10 vjet, ikja më çdo kusht nga vendi, ka ...

 • Samiti i Berlinit: Nënshkruhen tri marrëveshjet e mobilitetit

  4 Nentor, 2022

  Berlin BallkanNë fillim të samitit të Procesit të Berlinit, kancelari gjerman Olaf Scholz, u bëri thirrje gjashtë kryeministrave të Ballkanit Perëndimor që të bashkëpunojnë për të ruajtur lirinë dhe sigurinë e Evropës.

   

  Gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor nënshkrruan (03.11) në Berlin tri marrëveshjet e mobilitetit. Ato parashikojnë lëvizjen e lirë të njerëzve me karta identiteti, njohjen e diplomave dhe dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"