• Në rrjedh e sipër takimi i Han-it me Gruevskin dhe Zaevin

  2 Qershor, 2015

  takimi zaev gruevskiNë rrjedhë e sipër është takimi i eurokomesarit Johanes Han me Gruevskin dhe Zaevin. Gruevski në takim është i shoqëruar nga Martin Protugjer, Nikolla Todorov dhe Nikolla Poposki. Derisa kreu i LSDM-së Zoran Zaev në takim shoqërohet nga Radmilla Sheqerinska dhe Petre Shilegov.

  Paraprakisht Han realizoi takime të ndara me kreun e LSDM-së Zoran Zaev dhe atë të ...

 • Sot fillon testimi ekstern për nxënësit

  2 Qershor, 2015

  testi eksternPrej sot deri më 10 qershor do të zbatohet testimi ekstern për vitin shkollor 2014/2015, i cili, siç kumtoi Ministria e Arsimit dhe Shkencës, do të përfshijë gjithsej 183.280 nxënës dhe 17.803 mësimdhënës.

  Në faqen e internetit prasanjaeksterno.dic.edu.mk është publikuar një listë me 445.700 pyetje në gjuhën shqipe, maqedonase, turke dhe serbe nga gjithsej 7.560 lëndë. Për çdo lëndë ...

 • Surroi: Shqiptarët e Maqedonisë kanë nevojë për liderë të rinj

  2 Qershor, 2015

  Publicisti i njohur Veton Surroi ka rikujtuar figurën e njohur të Arben Xhaferrit, duke theksuar se një njeri si ai është i papërsëritshëm.

  Surroi gjithashtu ka thënë se shqiptarët e Maqedonisë kanë nevojë për liderë të rinj, që do e çojnë vendin drejt integrimit në BE dhe NATO.

  “Arben Xhaferri ka qenë rilindës në kuptimin mendor e shpirtëror, me një sens të thelluar politik dhe përgjegjësi të madhe kombëtare. Dhe në dallim ...

 • Maqedoni, akuzat ndaj drejtuesit opozitar Zaev

  2 Qershor, 2015

  Gjykata Penale në Shkup për disa orë ka diskutuar të hënën në lidhje me kërkesën e drejtuesit opozitar Zoran Zaev për hedhjen poshtë të akuzave kundër tij. Prokuroria maqedonase e akuzon zotin Zaev për përdorim të dhunës kundër përfaqësuesve të organeve më të larta të shtetit ndërsa bashkëpunëtorët e tij – për spiunazh. Pala mbrojtëse e zotit Zaev thotë se veprimet e tij nuk përbëjnë vepër penale kundër shtetit. Gjykata ...

 • Verushevski: Përgjimet janë vepër e sektorit të 5-të të Ministrisë së Punëve të Brendshme

  1 Qershor, 2015

  Përgjimet janë vepër e sektorit të 5-të të Ministrisë së Brendshme, tha sot para këshillit gjyqësor në Gjykatën Themelore Shkup 1, Zoran Verushevski, i dyshuari kryesor në rastin Puç.

  Ky projekt, sipas tij, filloi në vitin 2007.

  Ish shefi i DSK-së, Verushevski vuri në dukje se ai kishte disa takime me të punësuarit në sektorin dhe shpreson se ata do të jenë dëshmitarë në gjyq vijues. /TetovaSot/

 • Kim Mehmeti: Presim ndihmë nga Zaevi për atje ku na çoi BDI

  1 Qershor, 2015

  Postimi i plotë i shkrimtarit dhe publicistit Kim Mehmeti:

  “Ne shqiptarët e Maqedonisë vazhdojmë të presim nga kryetari i opozitës maqedonase që ai t’i shpalosë bisedat e përgjuara telefonike që kanë të bëjnë me të vërtetat për ‘Sopotin’, ‘Brodecin’, ‘Monstrën, likuidimin e Harun Aliut, ‘Shkupin 2014… Kjo pritje më së miri e shpalosë paturpësinë tonë që të shtiremi se nuk e dimë që kryesuesit e BDI-së janë ata që na çuan ...

 • Hahn vjen në Shkup me planin e zgjidhjes së krizës

  1 Qershor, 2015

  Bashkimi Evropian do të kërkojë zgjidhje urgjente për dalje nga kriza politike në Maqedoni.

  Eurokomisioneri për zgjerim Johannes Hahn nesër do të kërkojë që palët e përfshira në bisedime të arrijnë një marrëveshje për ecurinë e negociatave dhe gjetjen e një kompromisi, informon INA.

  Zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijancic deklaroi sot se eurokomisioneri Hahn nesër në Shkup do të kërkojë zgjidhje urgjente të krizës politike.

  “Komisioneri do të theksojë nevojën që partitë të ...

 • VIDEO: ‘E vërteta për projektin Shkupi 2014’, është bomba e radhës e LSDM-së

  29 Maj, 2015

  ZaevKampin para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë mban debat me temë “Shkupi 2014 në prizmin e qytetarëve”.

  Gjatë debatit nga nënkryetari I LSDM-së Damjan Mançevski u publikuan  edhe audio incizime për të vërtetën rreth projektit Shkupi 2014,

  https://youtu.be/EnN53OGJQUY

  alsat

 • Taktizimet e Zaevit me rastin “Monstra”

  29 Maj, 2015

  arestimi mostraQë nga nisja në muajin shkurt e publikimit të bisedave të përgjuara telefonike të zyrtarëve qeveritar, nga ajo që njihet si aferë e përgjimeve, kreu i opozitës, Zoran Zaev kishte paralajmëruar zbardhjen edhe të rastit “Monstra“, të vrasjes se pesëfishtë në Smillkovcë.

  Por, deri më tani, përveç paralajmërimeve, ai nuk ka zbardhur asnjë dëshmi, përkundër pritjeve të shumta ...

 • Maqedonia në pritje të të dërguarit të posaçëm evropian

  28 Maj, 2015

  Komisari i BE-së, Johannes Hahn, dhe eurodeputetët Iwo Weigel, Richard Howitt dhe Eduard Kukan, priten të hënën (01.06) në Shkup. Ata vazhdojnë të ndërmjetësojnë mes VMRO­-DPMNE dhe LSDM për zgjidhjen e krizës politike.

  shkupiBisedimet do t’i kryesojë si ndërmjetësues i Bashkimit Evropian komisari Johannes Hahn. Pas takimit javën e kaluar në Strasburg kjo është hera e dytë e bisedimeve mes ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"